PO - PÁ v 17:50 na Primě

Roast beef

VIP Prostřeno V (40) Mašlíková - hl. chod Foto:

Tradiční rodinné jídlo podávané k nedělnímu obědu jako hlavní chod. V Anglii se jako příloha podává Yorkshire

Doba přípravy:
Počet porcí: 4
Suroviny
na maso:
nízký roštěnec z mladého býka - dáváme přednost tzv “stařenému” masu 1.25 kg
mořská sůl 1 dávka
na marinádu:
originální anglická hořčice colmans 3 lžičky
worcesster sauce - vorčestrová omáčka 3 lžičky
olivový olej - extra virgin / případně slunečnicového oleje 3 lžičky
tymián a rozmarýn - dle potřeby a chuti 1 dávka
na glazovanou mrkev:
mladé mrkvičky, pokud možno i s natí - ponecháme cca 2-3cm 6 kusů
máslo 2 lžíce
olivový olej 1.5 lžíce
mořská sůl 1 dávka
čerstvá šťáva z 1 pomeranče - dle potřeby 1 dávka
třtinový cukr- dle potřeby 1 dávka
na brambory:
větší oloupané brambory, nakrájené na čtvrtky 4 kusy
mořská sůl 1 dávka
lžíce olivového oleje - extra virgin / případně slunečnicového oleje 2 kusy
na omáčku:
slupky zbavených celých šalotek - dáváme přednost kulaté odrůdě 8 kusů
máslo a olivový olej 1 lžíce
třtinový cukr - dle potřeby 1 dávka
rozpuštěný karamel z pánve při opékání masa - dle potřeby 1 dávka
mořská sůl a čerstvě mletý pepř 1 dávka
na 4 porce yorkshire pudding:
hladká mouka 1 šálek
čerstvé mléko 1 šálek
celé vejce 1 kus
sůl 2 špetky

Hl. chod:
Roast beef a Yorkshirský pudding

Příprava:

Maso:
Den předem očistíme nizký roštenec od přebytečného tuku a svážeme řeznickým provázkem do úhledného válečku. Hořčici, worcesster sauce a olivový olej smícháme a pečlivě větřeme do masa. Maso opepříme a uložíme do menšího pekáčku s rozmarýnem a tymiánem do druhého dne v lednici. Maso nesolíme!
Cca 6 hodin před přípravou maso vyjmeme z lednice a necháme při pokojové teplotě “odpočinout”.
Před samotnou přípravou maso pečlivě osušíme utěrkou a řádně nasolíme. Opekáme na pánvi s trochou oleje ze všech stran, aby se “zatáhlo”. Dáme stranou. Přebytečný tuk z pánve slijeme, pánev zastříkneme vodou případně bílým vínem a rychle rozpustíme karamel, který vzniknul při opékání masa. Dáme stranou pro pozdější použití do omáčky.
Opečené maso pečeme ve vyhřáté troubě na 140C, dokud vnitřní teplota nedosáhne 46C /měříme vpichovacím teploměrem na pečení. Po té maso z trouby vyjmeme, zabalíme do hliníkové fólie /alobal/ a necháme na teplém místě “odpočinout” 20 - 30 minut.
Glazovaná mrkev:
Mrkev očistíme kartáčkem ve studené vodě a nať zařízneme na cca 2 - 3cm. V pánvičce rozpustíme máslo s olivovým olejem, přidáme mrkev a pomalu 4-5 minut opékáme dokud mrkev nezačne pouštět šťávu /betakaroten/. Přidáme třtinový cukr, necháme lehce zkaramelizovat, zalijeme pomarančovou šťávou, dochutíme lehce solí a pomalu uvaříme do měkka. Dáme stranou
Opekáné brambory:
Čtvrtky brambor uvaříme v dostatečném množství osolené vody do skoroměkka. Vodu slijeme a brambory necháme 10 minut vypářit a odstát. Na pánvi necháme zahřát olivový olej a brambory na něm pomalu opečeme do zlatova. Nakonec přidáme trochu zdrhnutého tymiánu a dochutíme solí dle potřeby. Dáme stranou
Omáčka z portského vína a šalotky:
V rendlíku rozpustíme máslo spolu s olivovým olejem a vložíme celé, olouané šalotky. Mírně 5 minut opékáme ze všech stran. Přidáme třtinový cukr, necháme zkaramelizovat a zalijeme portským vínem a “výpekem” z pánve po opékání masa. Pomalu svaříme/redukujeme na cca 1/3 až se šalotky uvaří do měkka a omáčka bude mít správně hustou konzistenci. Dochutíme solí a čerstvě mletým pepřem. Dáme stranou.
Yorkshire Pudding:
V mixeru rozmixuje mouku, mléko, vejce a sůl na řídké těsto. Troubu si předehřejeme na 220C. Do formy na muffiny nalijeme do každé jedné lžíci oleje a dáme do trouby. Když se olej zahřeje na nejvyšší stupeň /takřka se z něj kouří/ rychle vlijeme připravené těsto na olej až po okraj formy - pracujeme co nejrychleji, aby se olej příliš neochladil. Pečeme cca 15 - 20 minut dle typu trouby, dokud pudding není krásně vystouplý z forem a do zlatova opečený. Opatrně vyndáme formy z trouby a co nejrychleji přendáme hotový pudding na papírovou utěrku, která odsaje přebytečný tuk. V této fázi bychom měli začít celé jídlo rychle podávat.</ p>
Dokončení pokrmu:
Odpočinuté maso nezapomeneme zbavit provázku a nakrájíme ostrým nožem na cca 0,5cm plátky. Na nahřáté talíře hezky vyrovnáme brambory, na každou porci položíme dvě glazované mrkve, přidáme dva až tři plátky masa, dvě šalotky a 2 lžíce omáčky z portského vína. Doplníme yorkshire pudinggem, případně můžeme ozdobit rozmarýnem. Nakonec maso osolíme hrubou steakovou solí /Maldon/, případně hrubě mletým pepřem. Podáváme s červeným vínem nebo anglickým tmavým pivem.

Témata článku: Maso
Líbí se vám tento recept?

Vaše názory

Žádné příspěvky v diskusi.

reklama