PO - PÁ v 17:50 na Primě

Sýrové fondue

Prostřeno V (2) Brno - 7.2.2012 predkrm Foto:

Fondue byly ze tří druhů sýra, ale byla to také spíš moravská variace oblíbené pochoutky z originálních tučných sýrů, které se dobře taví.

Doba přípravy:
Počet porcí: 5
Suroviny
bílé víno 300 ml
máslo 100 g
sůl 1 špetka
mletý pepř 1 špetka
česnek 2 stroužky
citron (šťáva) 0.5 kusů
sýr (např. gouda, eidam) 300 g
solamyl rozpuštěný ve vodě 1 lžička
Postup
1

V rendlíku ohřejeme víno s máslem a přidáváme koření. Muškátový oříšek nastrouháme, česnek jemně prolisujeme, přidáme citron a provaříme. Následně vsypeme nastrouhané a rozmačkané sýry, které necháme za neustálého míchání rozpustit. Jestliže je hmota příliš řídká, zahustíme ji trochou Solamylu a provaříme. Dle chuti můžeme ještě dosolit a opepřit. Sýrovou hmotu vlijeme do keramické nádoby, která je součástí soupravy na fondue, a teplotu udržujeme ve vodní lázni. Nakrájíme kousky veky či jiného pečiva, které napichujeme na vidličky a namáčíme v sýrové omáčce. Můžeme použít i opečené párečky či malé opečené brambory.

postup: V rendlíku ohřejeme víno s máslem a přidáváme koření. Muškátový oříšek nastrouháme, česnek jemně prolisujeme, přidáme citron a provaříme. Následně vsypeme nastrouhané a rozmačkané sýry, které necháme za neustálého míchání rozpustit. Jestliže je hmota příliš řídká, zahustíme ji trochou Solamylu a provaříme. Dle chuti můžeme ještě dosolit a opepřit. Sýrovou hmotu vlijeme do keramické nádoby, která je součástí soupravy na fondue, a teplotu udržujeme ve vodní lázni. Nakrájíme kousky veky či jiného pečiva, které napichujeme na vidličky a namáčíme v sýrové omáčce. Můžeme použít i opečené párečky či malé opečené brambory.postup: V rendlíku ohřejeme víno s máslem a přidáváme koření. Muškátový oříšek nastrouháme, česnek jemně prolisujeme, přidáme citron a provaříme. Následně vsypeme nastrouhané a rozmačkané sýry, které necháme za neustálého míchání rozpustit. Jestliže je hmota příliš řídká, zahustíme ji trochou Solamylu a provaříme. Dle chuti můžeme ještě dosolit a opepřit. Sýrovou hmotu vlijeme do keramické nádoby, která je součástí soupravy na fondue, a teplotu udržujeme ve vodní lázni. Nakrájíme kousky veky či jiného pečiva, které napichujeme na vidličky a namáčíme v sýrové omáčce. Můžeme použít i opečené párečky či malé opečené brambory.

Předkrm

Sýrové fondue

 

Témata článku: Předkrmy a chuťovky
Líbí se vám tento recept?

Vaše názory

H*
A co se divíte? Do pořadu 1 09.02.2012 17:25

A co se divíte? Do pořadu Prostřeno jde člověk-připomínám čech- a zkouší oslnit svými recepty. To že fondue je původem ze Švýcarska přece neznamená, že si ho čech nemůže udělat dle svého. A námitka, že "Pak to nemá nazývat Sýrové fondue!"- proč ne? Nenapsal přece, že je to TO pravé švýcarské,ne? Já mu fandím, ne všichni mají peníze na to, aby si mohli dovolit kupovat drahé sýry nebo přísady a pokud jim to chutná, proč ne?

Paul
"ne všichni mají peníze na 11.02.2012 16:32

"ne všichni mají peníze na to, aby si mohli dovolit kupovat drahé sýry nebo přísady"
Ale no tak. Např. kvalitní ementál, který se na fondue používá nejčastěji, dostanete v každém větším obchodě už od 30 Kč/100g. Takže 300g, které jsou uvedeny v receptu, pořídíte od 90 Kč. To se vám snad zdá drahé a nedostupné?
Mimo to, všichni soutěžící dostávají honorář za natáčení a příspěvek na nákup surovin, takže vaše úvahy, že si někdo něco nemůže dovolit, jsou úplně mimo mísu.

Simča S.
Muškátový oříšek - HRST?????? 1 09.02.2012 14:04

Koukám, že ty recepty se m píše někdo, kdo nikdy nevařil. I kdybych pominula to, že muškátový oříšek je v množství 15 - 20g těžkou drogou, tak co by CHUŤOVĚ udělala grst muškátového oříšku t tímto pokrmem? (Záměrně nepíši Fondue, protože toto jídlo nemá s fondue moc společného....)

Simča S.
Oprava 09.02.2012 14:06

Pochopitelně ne GRST, ale HRST!!!

sharka
co mu provedli Švýcaři???? 2 08.02.2012 07:26

Kirch nikde, místo sýrů na fondue taveňák....párečky...fuuuuuj!

demon
Vubec fondue jako predkrm je 08.02.2012 11:45

Vubec fondue jako predkrm je docela narez, recept samozrejme na tuhle klasiku ze Svycarska je naprosta ... :-(

fondue
opravdu 09.02.2012 08:53

Tim ze ziji uz nekolik desitek let ve Svycarsku, nemuzu tomuto chlapovi prijit na slovo:O
Chudaci lidi v Cechach, si budou myslet vy jite zde jen blaffy:(

reklama