PO - PÁ v 17:50 na Primě

Telecí líčka, bramborové pyré

Prostřeno IX (3) Zlín 3.2. 2014 hl. chod Foto:

Tato omáčka by byla jistě lepší na druhý den – intenzivní chuť vína by se rozležela. Julienne je způsob krájení zeleniny na nudličky.

Doba přípravy:
Počet porcí: 5
Suroviny
telecí líčka 1500 g
kvalitní červené víno 1 láhev
mrkev 1 kus
kořenová petržel 1 kus
olej nebo sádlo 1 dávka
sůl a pepř 1 špetka
na kaši:
brambory 1 kg
máslo 100 g
smetana ke šlehání 33% 1 kus
sůl 1 špetka
na zeleninu julienne:
mrkev 2 kusy
petržel 2 kusy
sůl a pepř 1 špetka
kus másla 1 dávka
Postup
1

1. Maso odblaníme a nakrájíme na větší kostky, zprudka orestujeme na omastku a zalijeme celou láhví dobrého vína. Nyní necháme lehce probublávat 4,5 až pět hodin, dokud se maso nerozpadá a víno nezredukuje. Poté maso vyndáme a do zbylého výpeku nastrouháme mrkev a petržel a necháme krátce rozvařit, podle potřeby můžeme zahustit moukou. Omáčku dochutíme, můžeme zjemnit kouskem másla.

2. Do uvařených scezených brambor přidáme změklé máslo, sůl, smetanu a umixujeme do hladka.

3. Julienne si připravíme tak, že nakrájíme mrkev a celer na velice tenké vlasové proužky a zprudka orestujeme na másle. Zeleninu klademe na maso jako ozdobu.

Hlavní chod:
Telecí líčka na červeném víně s bramborovým pyré a zeleninou julienne

Témata článku: Maso, Přílohy
Líbí se vám tento recept?

Vaše názory

jojo efekt
Ještě dodám, 0 05.02.2014 12:06

že do pyré musí přijít smetana horká! Stačí horké mléko a máslo a hned podávat, jinak pyré tuhne. A k líčkům je výborné bramborovo-celerové pyré, tj. přidat k bramborům vařený celer, klidně v poměru 1:1, nebo 1:2.

jojo efekt
To je totálně špatný recept! 3 04.02.2014 12:46

Litr vína? Nikomu u stolu nechutnala omáčka i díky vínu. Ona ta mastná, řídká břečka ani omáčkou nebyla.

jojo efekt
Můj recept: 04.02.2014 12:48

Na tuku a cibuli orestovat líčka, vyjmout. Na výpeku restovat kořenovou zeleninu, minimálně půl kila a více, přidat bobkový list, nové koření, rozmarýn, pepř, sůl, 3 lžíce protlaku a cca 2-3 dcl vína. Nechat odvařit alkohol a podle množství masa přidat cca 0,5 l a více demi glaz (silný vývar). Vložit maso a vařit do změknutí. Vyndat maso, kožení a omáčku rozmixovat. Na závěr zjemnit máslem.

listopadka
líčka 04.02.2014 15:01

Přesně tak, jak píšeš. Akorát já nemixuji, ale pasíruji přes cedník. Bolí z toho ruce, ale výsledek se mi zdá lepší. Omáčka má hnědou barvu, když se rozmixuje, tak zesvětlá.

jojo efekt
Já taky pasírovala, 05.02.2014 09:06

měla jsem pasírovací nadstavec na ručním šlehači, který dosloužil. Ale pořídila jsem si nerezový tyčový mixér, má super nože, nestříká a stačí pár protočení na turbo a omáčka je sametově hladká, samotnou mě to překvapilo. Ano, zesvětlá a zhoustne, žádné zahušťování není potřeba.

reklama