PO - PÁ v 17:50 na Primě

Vařené štrukle s tvarohem

Prostřeno 21.4. Lucie Cicek predkrm Foto:

Nejprve si dáme vařit vodu, kterou přivedeme k varu. Mezitím si vyválíme listové těsto na tenký plát.

Postup
1

Nejprve si dáme vařit vodu, kterou přivedeme k varu

Mezitím si vyválíme listové těsto na tenký plát

Na něj rozprostřeme nadrobený tvaroh, pokapeme smetanou a rozšlehaným vejcem a osolíme

Těsto zavineme a nakrájíme na menší kousky, které z obou stran zakončíme tak, aby nám náplň nevytekla

Dáme do vroucí vody

Když štrukle vyplavou na hladinu, jsou hotové

Do misky si připravíme zakysanou smetanu, jemně nakrájenou petrželku a zlehka opraženou strouhanku, vše dobře promícháme a dochutíme solí a pepřem

Podáváme teplé

Dozdobíme dle vlastní fantazie

 

Vařené štrukle s tvarohem


Ingredience:

  • 1 listové těsto
  • 1 tvrdý tvaroh
  • 1 vejce
  • 1 zakysaná smetana
  • 100 g pražené strouhanky
  • petrželová nať
  • sůl

Témata článku: Předkrmy a chuťovky
Líbí se vám tento recept?

Vaše názory

JARDINI
snad správný recept 2 24.05.2010 14:57

Našla jsem na netu myslím podrobnější a stejný recept na štrukle i s menším vysvětlením. Kopíruji a dávám do éteru. Hodně štěstí při vaření.

Chorvatské ministerstvo kultury zapsalo do seznamu chráněných kulturních památek také tradiční chorvatský pokrm - "štrukle" (chorvatsky: štrukli). Štrukle jsou sice původně jídlo z Chorvatského Záhoří, tedy kraje na severozápadě chorvatského vnitrozemí, získalo si však obrovskou oblibu po celé zemi.
Nejoblíbenější jsou ve slané podobě, mohou se však podávat i sladké, pečené i vařené.
A jak se štrukle připravují? Základem je těsto z 500 g hladké mouky, 1 vejce, 2 lžíce oleje, 1 lžíce octa a přidá se trošku teplé vody a sůl. Zpracuje se a rozdělí na 3 díly. Každý se potře olejem a nechá se pod nahřátým hrncem odpočívat půl hodiny. Mezitím se připraví náplň ze 100 g másla, 4 vajec, 600 g kvalitního tvarohu, 1 dl zakysané smetany a soli; to vše se smíchá. Odpočinuté těsto, resp. jeho třetina se na pomoučeném ubruse nebo utěrce trochu rozválí a pak se rukama roztahuje, až je tenké a průhledné. Nato se dá třetina náplně a pomocí ubrusu se zavine v tenký závin. Z něho se krájí okrajem talíře deseticentimetrové díly - štrukle, které je třeba dobře uzavřít. Stejně se zpracuje i zbývající těsto a nádivka. Štrukle se pak vkládají do vařící osolené vody a vaří se 15 až 20 minut.
Když jsou štrukle uvařené, skládají se na talíř a přelévají se horkým máslem, v němž se krátce opekla strouhanka. Strouhanka se vkládá do chladného, ne horkého másla, jinak by se rychle spálila.; jen se máslo s ní přivede k varu.
Štrukle byly oblíbené i v sousedních krajích, ale např. v Podráví se nejčastěji pekly v troubě.
Při přípravě na sladko se vynechává sůl. Pak se po polití máslem ještě pocukrují.
Původně byly štrukle v jednoduché podobě každodenním jídlem obyvatel Chorvatského Záhoří, plněné tvarohem, dýňovou nádivkou či nádivkou z cukin, tykve, řepy nebo máku. Dnes jsou značně vylepšené bohatou nádivkou často součástí svátečního menu. Většinou se servírují jako hlavní jídlo, ale oblíbené jsou i jako desert.

anonym
Hm, to těsto je podobné jako 14.08.2011 10:01

Hm, to těsto je podobné jako těsto na štrůdl. Určitě by z toho šel udělat, zkusím to.

Pavla L.
To je jasné, že by z toho 19.08.2011 18:36

To je jasné, že by z toho těsta šel udělat i štrůdl, protože místo tohoto dělaného těsta lze použít listové těsto.

Eva60
Co to je? 0 24.05.2010 14:07

Co je to za hovadinu? Ona podle řeči nejdříve vařila a potom ještě pekla, tady o tom není ani slovo. Vždyť jí někdo u stolu vytýkal, že je to tužší, ona řekla, že se to varem nejspíš stáhlo a při pečení to asi trochu ztuhlo. Už jsem z toho blázen, takhle zpotvořený recept tady není poprvé.

bety
Je to hrozné, opravdu to 0 22.05.2010 09:49

Je to hrozné, opravdu to vůbec neodpovídá. Štrukle paní vytahovala z trouby, pokud si pamatuji. A vařit listové těsto?

Bazuzu
Listové těsto? 0 21.05.2010 20:35

Nějak jsem si nevšimla... A listové těsto vařit a pak péct? Kdo přepisuje tyto recepty, tak toho bych na hodinu vyhodila .

Jana K.
Zase zmatky 3 21.05.2010 19:34

v receptech. Pokud jsem si dobře všimla, štrukle byly nejdřív vařené, pak pečené. V receptu na domácí pečivo - nevím, jak se vydmýchává těsto, já bych ho vymíchala. Překlep a pravopisná chyba v jednom slově.

anonym
Tyto recepty jsou úplně jiné, 21.05.2010 20:34

Tyto recepty jsou úplně jiné, než se vaří. Paní neválela listové těsto, ale zadělala svoje, tvaroh kupovala měkký a ne tvrdý a takto je to s každým jídlem. Kdo to tam dává od samého začátku je nějaký pomatenec.

Karofka
oprava 22.05.2010 17:31

Paní kupovala krom tvarohu přece i listové těsto. To, které bylo kynuté a na které zadělávala,bylo těsto na pečivo podávané k těm pljeskavicím/cům (nevím jak se to skloňuje správně). Myslím, že v tom nemáme jasno kvůli tomu, že pořad vysílají chaoticky na přeskáčku- bez ohledu na skutečnou časovou posloupnost. Pak stačí trochu nepozornosti nebo odběhnutí a jsou z toho zmatky.

Laděnka
štrukle 22.05.2010 12:00

co to je za zmaty v tom receptu?? tam bylo těsto kynuté a ne listové!!!

reklama