PO - PÁ v 17:50 na Primě

Danuše Mikolášová

Prostřeno III - 19.5. 2011 Danuše Mikolášová Foto: Prostřeno III - 19.5. 2011 Danuše MikolášováFoto: All

Danuše z Hradce Králové je v důchodu, ale zabývá se zprostředkováváním výrobní činnosti mezi českými a německými firmami. Občas překládá z němčiny – její muž je Němec. S manželem mají tři dospělé děti. Prostírá v hezkém a prostorném podkroví.

Charakter:

Prý je bezproblémový a disciplinovaný typ, který zvládá i vysokou zátěž a nároky.

Zájmy:

Baví ji domácnost, historie, zahrada, aranžování a vazba květin, vaření.

Vztah k vaření:

Vaří velmi ráda a kombinuje českou a německou kuchyni.

Chutě:

Jí skoro vše a nejraději ochutnává nové věci.

Nesnáší:

Plíčky na smetaně, mořské plody, šneky a sójové maso.

Motto:

Jídlem a pitím se lidé udržují při životě.

Očekávání:

Doufá, že uspěje. Ráda pozná nová jídla a další účastníky, kteří též rádi vaří.

Vaše názory

merloot
to anonym 0 25.05.2011 09:07

Díra to světa - to byla slova jejím v komentování večera...:) nežiju v bludu, umělá dochucovadla se používají všude, jen nevím co to má společného s mým komentářem:)

merloot
Díra do světa.... 1 23.05.2011 11:20

Paní si myslela, že udělá díru do světa... s čím s kupovanými košíčky a německým menu... Tam se přece nikdy vařit neumělo...:)

anonym
jaká díra do světa? 23.05.2011 13:34

Z Prostřeno do světa? No prosím vás!!!,Jinak paní alespoň nezapékala se sýrem a šunkou,to byla snad tento týden jediná ,která to tam nenacpala?A že používala dochucovadla,myslíte ,že v restauracích je nepoužívají?TO jste na omylu.

anonym
Mně se menu paní Danuše 1 22.05.2011 11:32

Mně se menu paní Danuše líbilo, to že někdo nejí křen nebo mu chybí v polívce nudle, to se nedá nic dělat, nikdy se nedá trefit do chuti všem, ale paní Danuše mi přišla jako dobrá hostitelka a z této pěice mi byla nejsympatičtější a podle mě si zasloužila více bodů.

anonym
Psát sama sobě obdivné 22.05.2011 13:33

Psát sama sobě obdivné příspěvky je velmi trapné.

anonym
Švábská kuchyně? 1 22.05.2011 01:40

Ve Švábsku sama bydlím, ale křenovou omáčku jsem tu nikde na jídelním lístku neviděla, ještě jsem se ptala manžela (Němce),co to je za omáčku, ale také ji nikdy neměl. Paní Danuše,Spätzle se vyslovují s dlouhým éé. A ty tuny bujonu, magii, fuj.To už vúbec nejde s Švábskem,kde všichni vaří "BIO" dohromady. Podle mě:Kdo naumí vařit, zkazí každou kuchyni,ať je česká nebo jakákoliv jiná.

anonym
Ja taky bydlim ve Svabsku, 23.05.2011 13:19

Ja taky bydlim ve Svabsku, primo ve Stuttgartu. Kupovane Speetzle bych nikomu neuvarila, protoze se to neda jist, jinak je mi svabska kuchyne primo ukradena, jim, na co mam chut a ne kazdy Svab ji vylozene "BIO", protoze ne kazdy na to ma, ze ano.

olingtgpt
Bůček je podle paní Danuše 1 21.05.2011 13:38

Bůček je podle paní Danuše levné a podřadné maso. Levné? Jak pro koho. A podřadné? Proč? Je tučné, to je pravda,ale upečené bez šlehaček a pochybných náplní je při dobré úpravě velice chutné. S českým zelím a domácím bramb.knedlíkem nemá chybu. Ovšem ne často a NEPŘEŽÍRAT se.Je mi 62 let,mám 57kg/170 cm a bůček si sem tam dám.

anonym
Český rybník 21.05.2011 22:05

Už mi světaznalá Danuše objasnila jak jsou češi zabednění, když nepochopíme její skvělé gurmetské vaření. Přinesla nám tedy světlo di našeho malého českého rybníčka. Hlavně díky skvělému salátu s maggi a podravkou, krvavé polévce, čemusi bílému s nudlemi a masem, kupovaným zákuskem. Jako bonus jsme dostali přehled kam všude je možno narvat jakékoliv dochucovadlo.Zlatej Patrik, u toho se člověk zasmál.

anonym
Jíška do polévek Jíšku 2 21.05.2011 12:42

Jíška do polévek

Jíšku připravujeme ze stejného množství tuku a hladké (polohrubé) mouky. Mouku sypeme až do rozehřátého tuku. Podle stupně zabarvení upražené mouky rozeznáváme: jíšku světlou na bílé polévky a jíšku zlatavou (zapraženou) do ostatních polévek.

Jíška suchá je hladká mouka upražená dozlatova nasucho, bez použití tuku. Pražíme ji asi 10 minut a mícháme, aby se nepřipálila. Tuto jíšku používáme především v dietní kuchyni nebo při přípravě polévek pro děti. Do polévky nakonec přidáváme čerstvé máslo.

Zásmažka je jíška připravená z většího podílu tuku než mouky.

Záklechtka a její příprava

Lidově se ji říká také zátřepka nebo kvásek a připravuje se ze sypké mouky rozmíchané ve studené tekutině, kterou posléze přiléváme do horké polévky. Tekutinou může být voda, ale i část vychladlé připravované polévky nebo i mléko, smetana či podmáslí. Mouku vždy rozmícháváme ve studené tekutině. Na 1000ml polévky připravíme záklechtku ze 125ml tekutiny a zarovnané lžíce mouky (hladká, polohrubá i hrubá). Připravenou záklechtku za stálého míchání lijeme do vařící polévky a polévku ještě nejméně 15 minut vaříme.

Zahušťování polévek obilovinami
Polévky šlemové zahušťujeme obilovinami (hrubou krupicí), které musíme v polévce dobře rozvařit. Abychom zkrátili dobu potřebnou k rozvaření obilovin, namáčíme je (kroupy, vločky, rýži) na několik hodin do studené vody. Rozvařením obilovin se z rozvařených zrníček utvoří hustá nebo řidší kaše, kterou pak přilijeme do polévky k jejímu zahuštění.

Obiloviny používáme k zahuštění dietních zeleninových nebo bramborových polévek, ale stejně tak je můžeme kombinovat i s jíškou, které přidáme do polévky méně.

Žloutky k zahuštění bílé polévky

Žloutky rozšlehanými ve smetaně či mléce zjemníme bílé polévky. Syrové žloutky rozmícháme v 50ml studeného mléka (smetany) nebo studené připravované polévky a přilijeme do vařící polévky. Prohřejeme, ale nevaříme! Přidáním žloutků získáme krémově hladkou polévku.

Zahuštěné polévky znovu neohříváme, bílkoviny se srážejí a tuk vystupuje na povrch. Je dobré je připravovat čerstvé, udržovat v teple nebo případně ohřát ve vodní lázni.

reklama