PO - PÁ v 17:50 na Primě

Ivanka Devátá

Prostreno - 10.04.08 - Ivanka Devátá Foto: Prostreno - 10.04.08 - Ivanka DevátáFoto: Prima

Herečka a spisovatelka, která patří k nejprodávanějším českým autorkám. Nepoužívá počítač, píše rukou nebo na stroji.

Vydala už celkem jedenáct knih, brzy jí vyjde další. Hrála v Realistickém divadle, před důchodem začala psát, ale velkou hereckou příležitost jí znovu poskytla Televize Prima a seriál VKV, kde brilantně ztvárnila docentku Boženu Wagnerovou. Byla vdaná za herce Miloše Hlavicu a dvakrát se vdala za Josefa Vinkláře. Po rozvodu žije v malém útulném pražském bytě. Sama říká, že moc prostoru pro svůj život nepotřebuje.

Charakter:

Extrovertní, hovorná, vitální, zábavná, umí si udělat legraci i sama ze sebe.

Vztah k vaření:

Velmi kladný, je zvyklá vařit pro rodinu, je zručná a pracovitá, fanatičkou plotny však není. Když se ale sejde rodina, ráda uvaří i čtyři jídla naráz.

Chutě:

Nevyhledává exotické lahůdky, má ráda klasické a dobře připravené jídlo.

Nesnáší:

Podezřelé věci, které nezná. Červy, larvy, brouky zejména.

 

Očekávání:

Je pro každou „špatnost“.

 

Rozhovor s Ivankou Devátou

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá patří k oblíbeným českým autorkám. Vydala řadu knih a brzy jí vyjde další. Občas o sobě mluví s černým humorem. Byla třikrát vdaná, z toho dvakrát za herce Josefa Vinkláře. V televizním seriálu VKV ztvárnila roli docentky Wagnerové. Ivanky je všude plno, postava Boženky byla blízká jejímu naturelu, diváci ji milovali. Hosty pozvala na tradiční večeři do svého malého, ale útulného a vzorně uklizeného pražského bytu v blízkosti Flóry. „Devítka“ o sobě říká, že v údržbě domácnosti je tak trochu Švýcarka.

 

Máte ráda návštěvy?

Když je to zvaná návštěva, tak ano. Na moje narozeniny přijedou děvčata z Brna, se kterými jsem chodila do školy od první obecné. Na to se vždycky těším. Je to velmi milá návštěva.

 

A sama chodíte na návštěvy ráda? Jaká role je vám milejší – hostitelka, nebo host?

 Sama na návštěvy chodím minimálně, občas na skleničku a nějaké to zobnutí, ale v podstatě jsem vzácný host. Rodinu mám ráda, když přijde na návštěvu, ale tak mě zlobili tím, že chodili o hodinu později, že jsem je přestala zvát. A to jsem byla dlouho trpělivá…

 

Pro kuchařku je nepříjemné, když suší oběd v troubě, že?

No právě! Jednou dvakrát se to se může stát… Ale pokaždé? Tuhle jsem vařila pro syna, který mi pak zavolal, že je indisponován. Já vyvářela, pekla, to se mě tedy těžce dotklo.

 

Máte i tak nějaký osvědčený recept, který pro hosty ráda chystáte?

Já jich mám víc, ale musím myslet také na praktické věci, jako je třeba nádobí. Žiji sama v malém bytě, a proto si peču v remosce. Velké hrnce jsem zrušila. Tak jsem to udělala  mazaně – rozhodla jsem se pro telecí s mandlovou nádivkou, které jsem si mohla upéct předem.

 

A co studené pohoštění? Dělala jste muchomůrky z plněných vajíček. Máte ráda uzený jazyk, který se u Merunků chystá?

Jazyk miluji ve všech podobách! Mám ho ráda se sójovou omáčkou  na čínský způsob. Běžně ale předkrmy vůbec nedělám. Ani polévky. Spíš hlavní jídlo a pak něco k tomu. Salát, dezert. Mám seznam oblíbených jídel – třeba hovězí na česneku. A vnuk si myslí, že nejlepší na světě jsou moje palačinky se špenátem.

 

Když vaříte pro návštěvu nebo nyní pro pořad Prostřeno!, zmocňuje se vás ještě tréma ctižádostivé hospodyně?

Trému nemám, jsem přece jen za ta léta zkušená a otrlá hostitelka. Kromě vánočního cukroví už nic nevážím, mám to v ruce. Jediné, z čeho mívám obavy, je maso. Někdy vypadá skvěle a je jako houžev. Nebo je světlé a působí nedodělaně, ale ve výsledku je měkké, i když si myslíte opak.

 

Vaříte ještě podle kuchařek?

Většinou ne, ale rybí polévku, kterou vařím jednou ročně, tak tu si v hlavě osvěžím, protože je pak hrozně dobrá. Já už se ani nové věci učit nechci. Pár znamenitých receptů na čínu si také přečtu, než se do toho znovu pustím. Rejstřík mám poměrně široký, ovšem chuti ustálené. Nejraději mám stejně českou klasiku. Ale jím taky ráda ryby, třeba pstruha.

 

Když jste ve společnosti, jste spíš posluchačka, nebo bavička?

Já se musím krotit, abych někoho vůbec pustila ke slovu.

 

Jakou zábavu jste si pro hosty připravila?

Seznámila jsem je s rodinnou historií, ukázala jsem jim fotky mé úžasné maminky, jak v osmdesáti cvičí jógu. A ukázala jim, jaká jsem byla fešanda, když jsem ještě byla nevinná a mladá. A nejlépe jsme si popovídali mimo natáčení.

 

Máte tip na výherce? Čeká vás poslední večeře, u koho vám zatím nejvíc chutnalo?

Těžko říct, všichni se snažili. U každého něco. První byl v nevýhodě, nikdo se nechce vydat hned první večer z bodů. Ještě jsem neochutnala ten jazyk, který bude určitě výborný. Yemi byl vynikající hostitel a ani já nejsem bez šance. Palačinky byly sice trochu gumové, ale maso všem chutnalo.

 

Co děláte teď, když seriál VKV na Primě skončil?

Vyjde mi nová knížka o ženách v různých životních situacích, v různém citovém rozpoložení. Právě řešíme, zda jí zůstane pracovní název, nebo vymyslím nový.

 

 

Na co byste dala výhru?

Na Fond ohrožených dětí, to je pro mě sympatická organizace.

Vaše názory

Niko
:-) 0 19.05.2010 10:04

Paní Devátá, jste obdivuhodná žena, přeji vše dobré.
Byla jste hvězdou a ozdobou celého týdne i pořadu Prostřeno.

Anonymous Jiřina
vaření 0 14.04.2010 09:11

Ivanka Devátá je dáma každým coulem,umí skvěle pobavit,zkrátka jednička i když je devítka.Myslím si,že všichni můžeme být spokojeni jak se zábavou ,tak s vařením.Závidím paní Deváté její životní nadhled a elán.Jiřina

Elizabet
Prostřeno 0 12.04.2010 17:50

Pořad Prostřeno v 6. týdnu se mi velmi líbil. Poznali jsme naše milé účastníky alespon z druhé strany. Byli všichni přijemní a milí, zvláště paní Ivanka a Yemi. Paní Ivanku mám ráda i jako spisovatelku, velmi se četbou jejich knih bavím.

Panna
prostřeno 1 11.04.2010 14:49

Celý týden s pěticí,Yemi,Devátá,Merunka,Baudyš,Štoudková, se mi moc líbil.Hlavně paní Devátá, která byla celý týden velmi příjemná.Všichni se chovali přirozeně a mile.Oceňuji, že se jejich kritika, která souvisí s každým dílem, byla spíše zpestřením a hlavně neurážela.U jiných dílů to říci nemůžu.

Zvěd
Paní Ivanko i vy dáváte "10" ? 12.04.2010 09:52

Pan Merunka zřejmě přidal do jídla trochu kouzelného "desítkového" koření a ovlivnil tak rozum soutěžících. Bohudík u Míši nebylo co ovlivnit a Yemi dosedl na trůn.

Marcelína
moc se mi tento díl 1 10.04.2010 22:38

moc se mi tento díl líbil.Hlavně ty její průpovídky u vaření:-)

Suzanne77
Ivanka Devátá je úžasná 18.04.2010 19:31

ano souhlasím ty průpovídky neměly chybu!! moc se mi tento pořad líbil. Poznala jsem paní Ivanku trošku blíže, díky tomuto pořadu, a opravdu je to úžasná bytost..
Kéž by bylo ještě pokračování a mohli jsme ji vidět i v další sestavě slavných .. v dalším díle Prostřeno!

vlastaAnonymous
nazor 0 10.04.2010 10:34

ivanka se libila, ale hrnec ve kterem varila a struhadlo by chtelo vymenit preji pekny den

Marie Bartošková
Paní Ivanko - bezva 0 09.04.2010 19:25

Díky, byla jste bezva a s Yemim jste byli naše oblíbená dvojka. Příjemná atmosféra byla i Vašim dílem. Takže jestli Vám někdo tyto příspěvky z diskuse stahuje, tak přejeme hodně zdraví a štěstí a pohodičku.

mel
Pokud někdo uvažuje, 0 09.04.2010 18:06

že se do soutěže přihlásí, a čte tady diskuzi, musí mít teda obrovskou odvahu, když vidí, co všechno tu diváci pitvaj. :o) A taky co sestřih může udělat. Myslím, že ti, co do toho už šli, nic z toho netušili. :o)

reklama