PO - PÁ v 17:50 na Primě

Ivanka Devátá (repríza)

Prostreno - 10.04.08 - Ivanka Devátá Foto: Prostreno - 10.04.08 - Ivanka DevátáFoto: Prima

Herečka a spisovatelka, která patří k nejprodávanějším českým autorkám. Nepoužívá počítač, píše rukou nebo na stroji.

Vydala už celkem jedenáct knih, brzy jí vyjde další. Hrála v Realistickém divadle, před důchodem začala psát, ale velkou hereckou příležitost jí znovu poskytla Televize Prima a seriál VKV, kde brilantně ztvárnila docentku Boženu Wagnerovou. Byla vdaná za herce Miloše Hlavicu a dvakrát se vdala za Josefa Vinkláře. Po rozvodu žije v malém útulném pražském bytě. Sama říká, že moc prostoru pro svůj život nepotřebuje.

Charakter:

Extrovertní, hovorná, vitální, zábavná, umí si udělat legraci i sama ze sebe.

Vztah k vaření:

Velmi kladný, je zvyklá vařit pro rodinu, je zručná a pracovitá, fanatičkou plotny však není. Když se ale sejde rodina, ráda uvaří i čtyři jídla naráz.

Chutě:

Nevyhledává exotické lahůdky, má ráda klasické a dobře připravené jídlo.

Nesnáší:

Podezřelé věci, které nezná. Červy, larvy, brouky zejména.

Očekávání:

Je pro každou „špatnost“.

 

Rozhovor s Ivankou Devátou

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá patří k oblíbeným českým autorkám. Vydala řadu knih a brzy jí vyjde další. Občas o sobě mluví s černým humorem. Byla třikrát vdaná, z toho dvakrát za herce Josefa Vinkláře. V televizním seriálu VKV ztvárnila roli docentky Wagnerové. Ivanky je všude plno, postava Boženky byla blízká jejímu naturelu, diváci ji milovali. Hosty pozvala na tradiční večeři do svého malého, ale útulného a vzorně uklizeného pražského bytu v blízkosti Flóry. „Devítka“ o sobě říká, že v údržbě domácnosti je tak trochu Švýcarka.

Máte ráda návštěvy?

Když je to zvaná návštěva, tak ano. Na moje narozeniny přijedou děvčata z Brna, se kterými jsem chodila do školy od první obecné. Na to se vždycky těším. Je to velmi milá návštěva.

A sama chodíte na návštěvy ráda? Jaká role je vám milejší – hostitelka, nebo host?

 Sama na návštěvy chodím minimálně, občas na skleničku a nějaké to zobnutí, ale v podstatě jsem vzácný host. Rodinu mám ráda, když přijde na návštěvu, ale tak mě zlobili tím, že chodili o hodinu později, že jsem je přestala zvát. A to jsem byla dlouho trpělivá…

Pro kuchařku je nepříjemné, když suší oběd v troubě, že?

No právě! Jednou dvakrát se to se může stát… Ale pokaždé? Tuhle jsem vařila pro syna, který mi pak zavolal, že je indisponován. Já vyvářela, pekla, to se mě tedy těžce dotklo.

Máte i tak nějaký osvědčený recept, který pro hosty ráda chystáte?

Já jich mám víc, ale musím myslet také na praktické věci, jako je třeba nádobí. Žiji sama v malém bytě, a proto si peču v remosce. Velké hrnce jsem zrušila. Tak jsem to udělala  mazaně – rozhodla jsem se pro telecí s mandlovou nádivkou, které jsem si mohla upéct předem.

A co studené pohoštění? Dělala jste muchomůrky z plněných vajíček. Máte ráda uzený jazyk, který se u Merunků chystá?

Jazyk miluji ve všech podobách! Mám ho ráda se sójovou omáčkou  na čínský způsob. Běžně ale předkrmy vůbec nedělám. Ani polévky. Spíš hlavní jídlo a pak něco k tomu. Salát, dezert. Mám seznam oblíbených jídel – třeba hovězí na česneku. A vnuk si myslí, že nejlepší na světě jsou moje palačinky se špenátem.

Když vaříte pro návštěvu nebo nyní pro pořad Prostřeno!, zmocňuje se vás ještě tréma ctižádostivé hospodyně?

Trému nemám, jsem přece jen za ta léta zkušená a otrlá hostitelka. Kromě vánočního cukroví už nic nevážím, mám to v ruce. Jediné, z čeho mívám obavy, je maso. Někdy vypadá skvěle a je jako houžev. Nebo je světlé a působí nedodělaně, ale ve výsledku je měkké, i když si myslíte opak.

Vaříte ještě podle kuchařek?

Většinou ne, ale rybí polévku, kterou vařím jednou ročně, tak tu si v hlavě osvěžím, protože je pak hrozně dobrá. Já už se ani nové věci učit nechci. Pár znamenitých receptů na čínu si také přečtu, než se do toho znovu pustím. Rejstřík mám poměrně široký, ovšem chuti ustálené. Nejraději mám stejně českou klasiku. Ale jím taky ráda ryby, třeba pstruha.

Když jste ve společnosti, jste spíš posluchačka, nebo bavička?

Já se musím krotit, abych někoho vůbec pustila ke slovu.

Jakou zábavu jste si pro hosty připravila?

Seznámila jsem je s rodinnou historií, ukázala jsem jim fotky mé úžasné maminky, jak v osmdesáti cvičí jógu. A ukázala jim, jaká jsem byla fešanda, když jsem ještě byla nevinná a mladá. A nejlépe jsme si popovídali mimo natáčení

Máte tip na výherce? Čeká vás poslední večeře, u koho vám zatím nejvíc chutnalo?

Těžko říct, všichni se snažili. U každého něco. První byl v nevýhodě, nikdo se nechce vydat hned první večer z bodů. Ještě jsem neochutnala ten jazyk, který bude určitě výborný. Yemi byl vynikající hostitel a ani já nejsem bez šance. Palačinky byly sice trochu gumové, ale maso všem chutnalo.

Co děláte teď, když seriál VKV na Primě skončil?

Vyjde mi nová knížka o ženách v různých životních situacích, v různém citovém rozpoložení. Právě řešíme, zda jí zůstane pracovní název, nebo vymyslím nový.

Na co byste dala výhru?

Na Fond ohrožených dětí, to je pro mě sympatická organizace.

Vaše názory

Sharietta
Hele, lidi, proč vám vadí, že 0 31.12.2010 20:49

Hele, lidi, proč vám vadí, že se opakují pořady? Když vám to tak vadí, tak si udělejte jinou zábavu. Nebo je pro vás televize střed zeměkoule??? Já se teda taky koukám ráda, ale vybírám si jen to, co chci vidět...takže když něco třeba opakují, dělám něco jiného...nemusím pak alespoň kritizovat...a víte co? žije se mi vesele.

Antiedea
Ivanka je určitě velmi 1 31.12.2010 15:22

Ivanka je určitě velmi inteligentní paní. Jen nevím, proč byla tak afektovaná, to její diblíkovské chování mě dost dráždilo.

anonym
Z nás starších jsme určitě 31.12.2010 17:02

Z nás starších jsme určitě Švejka četly,ale co dnešní mládež?Moji synové ano,díky mě,že knížky mám a byla to má oblíbená četba

Renča776
Na Ivanku se mocinky 1 29.12.2010 13:34

Na Ivanku se mocinky těším,byla chudák unavená,ale vše zvládla a bylo to pěkné.

anonym
jemi má krásné bydlení! 30.12.2010 09:56

jemi má krásné bydlení!

FRANTIŠKA
proc jich uz po 3. opakujete? 30.12.2010 17:14

proc jich uz po 3. opakujete?

anonym
Proč to opakují?Protože 30.12.2010 17:50

Proč to opakují?Protože nemají co vysílat a než by místo toho dali nějakou pohádku,komedii apod.tak budou opakovat tyhle blbosti.Kdo se má na to stále koukat?Ještě že jsou konkurenční stanice.A příští týden to bude opět osazenstvo.Jeden lepší,než druhý,ještě ten poslední šel

Jožin
Švejk 30.12.2010 23:48

Proč pořád opakují Švejka ? Inu je to geniálně natočený film se špičkovým obsazením a žádná novodobá povrchní střílečka. Švejk jako román je klasika, kterou by měl číst každý a poučit se o vnímání světa. A pokud ten který číst nedovede a ve Švejkovi i mezi řádky, pak tento film je vhodným doplněním základního vzdělání. Vzdělání,které dnes bohužel tak hluboce chybí...

Piero
Jožin 31.12.2010 12:42

Souhlasím s vámi. Přečíst si Švejka patří k základnímu vzdělání Čecha a také si přečtěte Bibli, i když jste třeba ateista. Z těchto knih, tak na první pohled odlišných , můžete čerpat moudra po celý život. Doporučuji všem,kteří se zajímají i o něco jiného, než jsou diskuse k podprůměrným pořadům TV.

Hezký nový rok 2011.

reklama