PO - PÁ v 17:50 na Primě

Ludmila Žamberyová

Prostreno - 10.03.08 - Lidie Zemberyova Foto: Prostreno - 10.03.08 - Lidie ZemberyovaFoto: Prima

Lída žije třicet let v Jenichově na Mělnicku v bývalém objektu JZD, kde stojí dva domy. Nový si postavil její syn a matce odkoupil původní sídlo rodiny.

Kromě dospělého syna má ještě čtyři dcery, žijící v sousední vsi. Její dům je rodinná tvrz, kde vládne matriarchát, všichni se tam scházejí a hodují. Ludmila pochází ze starého rodu, jeden z prapředků byl známý slovenský gróf, dokonce má na Slovensku pomník. Celý život pracovala v JZD, nyní je v důchodu. Rodina drží pohromadě, a pokud všechno šlape podle matčiných pravidel, v přeplněném domě panuje výborná nálada. Hned se tu cítíte jako doma. Lída jezdí na rotopedu a chodí do kostela.

Charakter:
Ludmila je usměvavý dominantní živel. Není příliš soutěživá, nikdy to při své dominanci nepotřebovala.

Vztah k vaření:

Vaří denně pro celou rodinu a zásadně jen teplé jídlo. Baví ji to odmalička. Často se inspiruje obsahem lednice. Když je na Slovensku, ochutnává výtvory sousedek. Používá velké hrnce, pro jednoho by asi uvařit už ani nedokázala. I pět strávníků je pro ni málo.


Chutě:

Má ráda tradiční slovensko-maďarskou kuchyni svého mládí, klasický řízek, feferonky.


Nesnáší:

Skopové, zvěřinu a mořské plody. Když si někdo čte u jídla noviny.

Očekávání:
Chce se pobavit, výhra pro ni nehraje roli. Má ráda legraci.

Vlastní ohodnocení:
10 bodů za vaření.

Vaše názory

Ostružinka
Recepty znám, mám je všechny 0 09.03.2012 00:07

Recepty znám, mám je všechny odzkoušené. Halušky s lečem mi chutnají, akorát jsem to teda dělala s kvalitní uzeninou, která tomu dá zvláštní chuť, a ne s kuřetem. Knedlíky úžasné, kdyby p. Lída dala trošku rozpuštěného másla navrch, tak si myslím, že zaboduje. Je to jen neznalost soutěžících, že jí tak zkritizovali. Předkrm i dezert je běžná záležitost, hlavní chod už méně známý, ale chutný, když se dobře udělá-hlavně z domácího leča.

stvorlistok
Ale, jinak mám český národ 0 07.03.2011 15:31

Ale, jinak mám český národ moc ráda, můj komentář měl být vyjádřením jenom mé lítosti nad tím, jak se někteří lidi uměj všeobecně chovat a kritozovat, když něco neznají....

stvorlistok
slovensko-maďarská jídla 0 07.03.2011 15:26

Paní Lída vařila slovensko-maďarská jídla, tato jídla jsou známá spíš z jižního Slovenska, jsou šmrncnutá maďarskou kuchyní - předjídlo byly Takartky - po maďarsky Takart káposzta. Je to mletý maso, obvykle s rýží, ochucené a zabalené do zelního listu. Hlavní jídlo bylo kuře na paprice+halušky - po maďarsky Csibe perkelt. Češi tyhle jídla vůbec neznají a tudíž jim často nechutnají. Chápu to, ale nelíbil se mi jejich komentář, jakožto i já jsem Slověnka a tyhle jídla miluju, vařívala je moje babička. Docela se mně to dotklo a je mi to líto, protože Čechům tyhle jídla nechutnají jenom proto, protože nejsou na ně zvyklí. To ještě ale neznamená, že jsou to špatná jídla. To, že mně třeba nechutná český bramborový knedlík, protože naň nejsem zvyklá, slovenská kuchyně ho postrádá, ale nebudu to komentovat takovýmto způsobem, jako spolustolovníci paní Lídy. Česi se pak diví, že jsou Slováci urážliví a vztahovační.

strauss
Paní Lída 0 21.11.2010 18:46

"Česká celebrita" a dosud nepřekonaná superstar Prostřeno! Vraťte se nám ještě někdy do pořadu a roztočte to!

claudie
komentatori 2 16.04.2010 23:19

Vazim si hercov : Bouskova Vydra ale ich komentare su uz fakt na HRANE, hadzat vsetkych Slovakov do jednej skupiny...at se to nedivi...

Drevokocúr
Paní "Baketa" 25.04.2010 11:14

byla perfektní. V dobrém :) Narozdíl od toho posledního kluka, ten se teda "předvedl".

Matej Dzur
A?Nejsou snad vsichni slovaci 02.09.2010 09:53

A?Nejsou snad vsichni slovaci v jedne skupine?

sharka.68
závodka.. 1 08.04.2010 13:25

tohle vaření a vymetání talířů zpět do hrnců i poté,co z nich cizí lidé jedli, s dovětkem, že to dojede rodina, to mne dostalo...z těch blivajzů bych nepozřela nic....ale sebevědomí ta paní má, až je tím směšná..

Sangrail
Vymýšlíte si 11.05.2010 17:23

Žádný takový dovětek neřekla. Mluvila o tom, že její rodina jí víc.

kuboindahaus
suhlasim 0 06.04.2010 00:37

suhlasim s prechadzajucim komentarom, ze tato pani bola najlepsia, pretoze snou bola hrozna sranda. Takyto prosti ludia na obrazovke najviac vyniknu

reklama