PO - PÁ v 17:50 na Primě

Ludmila Žamberyová (repríza 1)

Prostreno - 10.03.08 - Lidie Zemberyova Foto: Prostreno - 10.03.08 - Lidie ZemberyovaFoto: Prima

Lída žije třicet let v Jenichově na Mělnicku v bývalém objektu JZD, kde stojí dva domy. Nový si postavil její syn a matce odkoupil původní sídlo rodiny.

Kromě dospělého syna má ještě čtyři dcery, žijící v sousední vsi. Její dům je rodinná tvrz, kde vládne matriarchát, všichni se tam scházejí a hodují. Ludmila pochází ze starého rodu, jeden z prapředků byl známý slovenský gróf, dokonce má na Slovensku pomník. Celý život pracovala v JZD, nyní je v důchodu. Rodina drží pohromadě, a pokud všechno šlape podle matčiných pravidel, v přeplněném domě panuje výborná nálada. Hned se tu cítíte jako doma. Lída jezdí na rotopedu a chodí do kostela.

Charakter:
Ludmila je usměvavý dominantní živel. Není příliš soutěživá, nikdy to při své dominanci nepotřebovala.

Vztah k vaření:

Vaří denně pro celou rodinu a zásadně jen teplé jídlo. Baví ji to odmalička. Často se inspiruje obsahem lednice. Když je na Slovensku, ochutnává výtvory sousedek. Používá velké hrnce, pro jednoho by asi uvařit už ani nedokázala. I pět strávníků je pro ni málo.


Chutě:

Má ráda tradiční slovensko-maďarskou kuchyni svého mládí, klasický řízek, feferonky.


Nesnáší:

Skopové, zvěřinu a mořské plody. Když si někdo čte u jídla noviny.

Očekávání:
Chce se pobavit, výhra pro ni nehraje roli. Má ráda legraci.

Vlastní ohodnocení:
10 bodů za vaření.

Vaše názory

janče
fuuuuj 0 28.11.2010 17:57

Myslím, že pani Lýda dobre zosmiešnila Slovákov. Ja som doteraz netušila, že na Slovensku je zaužívané takéto predjedlo a takisto som nepočula o tom, že halušky s lečom sú slovenské jedlo. Fuj

Ajulaa
Jde vidět že jste opravdu z 0 10.10.2010 10:24

Jde vidět že jste opravdu z vesnice, vaše jídlo bylo naprosto odpuzující, stolovat neumíte, hlavně že všechno kritizujete a dáváte jeden bod jako hodnocení. Sama by jste si za ty hnusy nezasloužila ani jeden!

Ajula
No tak dneska jsem si udělala 0 09.07.2010 19:52

No tak dneska jsem si udělala čas mrkla tady na internet a jsem v šoku. Takhle pohodit příbory a ještě ta kombinace jídel. Sama toho všude nafrfňala a ještě si vezme baketu. No podle mě když jdu do takové soutěže, která je o jídle tak už vyzkouším všechno a ne takové frfňání jak malé děcko u stolu. No pro mě velmi nesympatická paní i její chování na mě působí negativně.

mascarpone
Halušky? To ani omylem! 2 08.07.2010 12:49

Je mi jedno jaká to je kuchyně, jediné co mi vadí, že to NEJSOU ŽÁDNÉ HALUŠKY!!!!! Možná tak tomu Lída říká, ale jsou to NOKY! Jedna brambora z nich pravé halušky neudělá, ta tam ani nejde cítit. Klasické noky, které se používají jako příloha hlavně v maďarské kuchyni. Halušky se rozhodně nedávají do leča.

Halušky = brambory + mouka! Bez vajec!
Noky = mouka + vejce + podle zvyku brambor, voda, mlíko.
Každý kraj, jiný nok.

8.7.2010
spravně 08.07.2010 23:00

Právě otom ta soutěž je aby každý ukázal něco ze svého jídelníčku vůbec nechápu co je špatného na haluškách ač s vejcem bramborem atd.Lída je slovenka a tam se tomu říká halušky dáváme si je tam každý rok s brinzou a jinýma ingrediencema každý rad něco jiného a na jiný způsob Nevím jak chutnalo to Lídy ale nám to vaří zlatá p.Holubková a chutná to špicově no možná to zní tak zvláštně,ale je to vlastně i dietní kuře je uvařené a pak se to vaří s lečem a jako přílohou jsou halušky ma to bezva chut zkus to nekdy na sk to bejvá pikantnejší maj tam šíleně pálivé papriky Soused třeba musí mít jakékoliv jídlo uvařené tak,že mu musí stát lžíce v talíři tzv.šlichta tak myslím že ad si každý uvaří to co mu chutná a Lída
také jen uvařila to co chutná jí Jinak nás s manželem pobavila ze všech nejvíce do posledního dílu to nebylo zábavné žádné hlášky a td.

anonym
To mi připomíná hádku v 10.07.2010 23:09

To mi připomíná hádku v Pelíškách...:-))) "Nok!" "Knedlík!" :-)))

anonym
jo lída byla fajn jiná ale 11.07.2010 00:22

jo lída byla fajn jiná ale svá byla takovým osvěžením a rozhodně sympatičtější než ta dvojka mladých co si hrála na světáky ale ve své podstatě byli velmi omezení

anonym
a její jídlo bych si dala s 11.07.2010 00:23

a její jídlo bych si dala s chutí

Drahocam
Souhlasím s divačkou z 1 07.07.2010 00:51

Souhlasím s divačkou z Brna....i u nás na venkově (u babičky) jsme dávali jídlo do hrnce,aby se pak dalo prasatům nebo něco zase pro psa.Myslím,že prostě vaří podle fantazie,jí to chutná a rodinu na to taky naučila...I my jsme většinou jedli to,co nám doma uvařili...Jen to stolování a chování je hodné člověka,který asi měl problém vychodit i základku...
A mimochodem...Nemyslím si,že by si normální člověk myslel,že na Slovensku a nebo i Romové vaří takové blafy.Jsme normální lidi a snad poznáme,co je a co není normální ;-)

harryo
vaření u paní Lídy 07.07.2010 15:31

Kdepak Češi a zeleninová jídla! I kdyby to bylo líp servírované a dochucené, paní Lída by neměla šanci. Ještě tak zelí k huse nebo vepřovému, to ano , ale nějaké papriky a rajčata s kouskem masa, to by málokdo uspěl. Vždycky se tam někdo ofrňuje, jeden nejí houby, druhý cukety, třetí papriky, nimrají se v zeleninových polévkách atd. Škoda, že obě jídla si byla asi chuťově podobná, to chtělo odlišit.

reklama