Ripleyová a Han Solo? 12 věcí, které jste nevěděli o filmech s Vetřelci!

Ve vesmíru nikdo neuslyší váš ryk.

Návrat zpět ke kořenům - to slibuje sobotní sci-fi velkobiják Prometheus z roku 2012. Předehra ke kultovnímu Vetřelci (1979), startující na COOLu ve 22.05, popíše mezihvězdnou výpravu hledající kořeny lidstva, ale možná spíše nacházející jeho budoucí zkázu. Film přímo navazuje na nehynoucí vetřelčí tetralogii, před výletem Promethea do vesmírných hlubin si tak o ní můžete načíst drobet informací, které jste možná nevěděli.

1) Roli kapitála Dallase mohl ve Vetřelci (1979) původně hrát Harrison Ford!

2) Design ústředního vetřelce je znám pro své poněkud sexuálně laděné tvary a absenci očí. Původní návrh H. R. Gigera však měl jak oči, tak ještě daleko více sexualizovaných záhybů. Na odstranění očí trval režisér Ridley Scott, zmírnění sexu si zase vynutili producenti.

3) Původní název filmu Vetřelec (v orig. Alien) měl být Star Beast!

4) Herec Al Matthews, který ztvárnil ve Vetřelcích (1986) seržanta jednotky mariňáků, byl seržantem i v reálu. Popravdě, šlo o prvního černošského mariňáckého seržanta vůbec! Matthews hodnosti získal ve válce ve Vietnamu.

5) Scény ve Vetřelcích (1986), v nichž poprvé vidíme jednotku mariňáků po probuzení z kryospánku, se natáčely až jako úplně poslední. James Cameron totiž chtěl, aby z nich čišel duch přátelství vybudovaného po měsících na filmovém place.

6) Jméno mariňácké lodi Sulaco z druhého filmu odkazuje k místu v románu Nostromo spisovatele Josepha Conrada - podle něhož byla naopak pojmenována loď v díle prvním.

7) Původní verze scénáře Vetřelce 3 (1992) z pera spisovatele Williama Gibsona (Neuromancer) se soustřeďovala na postavy, které ve filmu nakonec (skoro) vůbec nejsou - Hickse, Newt a Bishopa z Vetřelců. Skoro celá vymyšlená story, odehrávající se na Zemi, byla však zahozena do koše, když se potvrdila účast Sigourney Weaver.

8) Scény s (krátce) znovu aktivovaným Bishopem byly pro Lance Henriksena natolik komplikované, že filmaři nakonec nahradili filmového androida... androidem skutečným, respektive animatronickou loutkou.

9) Natáčení třetího Vetřelce bylo notorickou noční můrou. Sigourney Weaver například v civilu musela nosit paruku, její rodina totiž neměla ráda konstantní holohlavý sestřih. Ještě horší to však měl debutující režisér David Fincher, který z trucu opustil projekt ještě před finálním sestřihem a snímek tak jeho kariéru skoro zařízl v zárodku.

10) Sigourney Weaver trénovala na svůj hod basketovým balónem na koš dlouhé tři týdny. Nepříliš úspěšně. Režisér Jean-Pierre Jeunett už zvažoval využití zvláštních efektů, Weaver však chtěla ještě ostrý pokus při natáčení. Strefila se, k překvapení všech včetně sebe, hned na první pokus. Herci byli z úspěchu tak paf, že měli střihači do dělat, aby obešli jejich spontánní jásot.

11) Mezi scénářem čtvrtého Vetřelce od Josse Whedona a finálním filmem je řada rozporů - původně měly totiž pašerácké postavy mnohem více vtipkovat. Whedon si znechucení nad vážnějším tónem filmu nenechal přelétnout přes nos a svůj nápad o vtipných pašerácích několik let na to překoval v seriál Firefly.

12) O významu ságy vypovídá skutečnost, že je dnes jedno z vajíček z Vetřelců  umístěno ve Smithsonianském institutu, zřejmě nejprestižnějším muzeu ve Spojených státech.

Všichni na palubu, Prometheus se vstříc vetřelcům vydá už v pátek ve 22.20 na Primě.

reklama