Fenomén muzikál

Robin Hood - Tvůrci - skupinovka casting 1 Foto: Robin Hood - Tvůrci - skupinovka casting 1Foto: All

Když se řekne světový muzikál, většině fanoušků tohoto žánru se vybaví Mamma Mia, Chicago, Bídníci, Pomáda nebo možná West Side Story. Málokdo ale ví, že světový muzikál má mnohem delší historii.

Robin Hood - Cesta ke slávě¨, FTV PrimaSdílejte své dojmy a zážitky z velkolepé show v divadle Palace na facebooku.

Fenomén muzikál

Vyvinul se z operety a revue a velký vliv na něj měla jazzová hudba a později další hudební směry. Jakmile se nový žánr uchytil, jeho líhní se stala newyorská Broadway a později Londýn. A úspěšnými divadelními kusy se rádi nechali inspirovat filmaři.

Prvním muzikálovým představením všech dob byla Loď komediantů (Show Boat). Příběh herců putujících po řece Mississippi vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy Edny Ferberové. Premiéru měl  27. prosince 1927. O dva roky později byl podle něj natočený film, který se stal prvním zvukovým filmem (nikoli snímkem dodatečně ozvučeným), který se promítal v tehdejším Československu (v kině Lucerna).

Muzikál se začal rozvíjet ve 30. letech, nejslavnější období zažíval v letech 40. až 60. V roce 1947 měl například premiéru Divotvorný hrnec (Finian´s Rainbow). Už o rok později uvedli tento kus Jan Werich s Jiřím Voskovcem ve svém pražském Divadle Voskovce a Wericha. Právě toto představení se považuje za začátek vstupu muzikálu jako žánru do českých divadel.

Příkladem, že film dokáže dát divadelnímu muzikálu nesmrtelnost, je například My Fair Lady z roku 1956 podle divadelní hry Pygmalion G. B. Shawa. Stejnojmenný snímek v hlavní roli s křehkou Audrey Hepburnovou viděl snad každý. Jen o rok starší West Side Story, která byla také zfilmovaná, zase dala světu nesmrtelný hit Maria.

Šedesátá léta nabídla hned několik muzikálových trháků – Šumaře na střeše, Funny Girl, Hello, Dolly!, Kabaret, Hair. Všechny se uchytily a na českých scénách jsou stále na repertoáru. A opět po nich sáhl i film. Ve Funny Girl dostala životní roli Barbra Streisandová a získala za ni zaslouženě Oscara. Kabaret předvedl taneční a pěvecké umění Lizy Minnelliové. A muzikálu Hair vystavěl svým filmem pomník režisér Miloš Forman.

V sedmdesátých letech diváci poprvé viděli, co dokáže autorská dvojice Andrew Lloyd Webber a Tom Rice. Rockovou operu Jesus Christ Superstar napsali už v roce 1969. Dvojice je podepsaná také pod muzikálem Evita o manželce argentinského diktátora. Pak šli tvůrci každý svou cestou.

Ještě před Evitou diváci na Broadwayi tleskali v roce 1972 Pomádě, muzikálu o životě středoškoláků v Americe 50. let, který o pár let později proslavil film s Johnem Travoltou a Olivií Newton-Johnovou.

V roce 1975 se divákům  představil Chorus Line o konkurzu na divadelní muzikál. Stal se hitem, posbíral devět cen Tony, získal Pulitzerovu cenu za drama a také po něm o pár let později sáhli filmaři. Tentýž rok mělo premiéru Chicago, návrat do gangsterských časů 20. let. I tento muzikál se dočkal několika filmových zpracování.

V roce 1980 měli v Paříži premiéru Bídníci, kteří později výrazně ovlivnili českou muzikálovou scénu.

 O rok později představil skladatel Andrew Lloyd Webber divákům v londýnském West Endu Cats – pohádkový příběh koček, které se každoročně setkávají na výročním bále, kde se jedné z nich dostane výsady dalšího života. Píseň Memory patří mezi dvacet nejhranějších melodií světa.

O pět let později se Webber nechal inspirovat příběhem o znetvořeném géniovi, který žije v katakombách pod pařížskou Operou a je nešťastně zamilovaný do krásné sopranistky, a dal světu Fantoma Opery.

Londýnskou divadelní scénu ovládla v roce 1999 Mamma Mia! s písněmi skupiny ABBA. Její členové Björn Ulvaeus a Benny Andersson se na vzniku muzikálu podíleli. Písničky známé švédské skupiny tu hrají hlavní roli. Na Broadwayi byl muzikál uvedený o dva roky později a představil se i u nás. V roce 2008 podle něj vznikl stejnojmenný film s Meryl Streepovou v hlavní roli.

Celkem dvanáct cen Tony ze 14 možných si odnesl muzikál Producenti o neúspěšném divadelním producentovi a jeho účetním, kteří chtějí v New Yorku v roce 1959 vydělat záměrným uvedením příšerného propadáku. Hudbu, texty i libreto napsal Mel Brooks podle svého filmu z roku 1968 a muzikál se hned po premiéře na Broadwayi v roce 2001 stal senzací.

Většina ze zmíněných titulů si postupně našla cestu také k českým divákům. Éru velkých muzikálových produkcí zahájili v roce 1992 Bídníci a o dva roky později Jesus Christ Superstar.

Čeští diváci mají ale na výběr také z řady původních titulů. Naprosto zásadním muzikálem byl Dracula Karla Svobody, který měl premiéru v roce 1995. Dalším významným počinem byl Hamlet Janka Ledeckého z roku 1999, kterým bylo otevřeno Divadlo Kalich. Na shakespearovské téma navázal Ledecký příběhem renesančního vědce v muzikálu Galileo. K autorům muzikálů patří rovněž Daniel Landa. Ještě v devadesátých letech uvedl na jeviště muzikál Krysař, se svou ženou Mirjam pak napsal mystické drama Tajemství a úspěšnou Touhu.

Na vlastní muzikálovou tvorbu se zaměřuje také autorská dvojice Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová. Život Hieronyma Bosche je inspiroval k  Zahradě rajských potěšení, diváci mohou vidět v obnovené premiéře jejich Johanku z Arku, k níž napsal libreto Jiří Hubač, jsou podepsáni i pod díly Láska je láska nebo Elixír života. Artušovskou legendu zpracoval Michal Pavlíček v muzikálu Excalibur.

reklama