Hledání Robina a Mariany začíná v neděli

Robin Hood - casting 8 Foto: Robin Hood - casting 8Foto: Prima

Den D se blíží. Od neděle (7.3. 20:00 hod.) můžete být svědky toho, jak vzniká muzikál Robin Hood a jak se pro něj hledají hvězdy. Prima začne vysílat napínavý boj o dvě titulní role v castingové soutěži Robin Hood – Cesta ke slávě.

V divadle Palace, kde se casting odehrával, zasedli ke společnému stolu k válečné poradě čtyři tvůrci celého projektu – autor hudby Ondřej Soukup, autorka libreta Gabriela Osvaldová, režisér Ján Ďurovčík a producent Michal Kocourek.

V první řadě museli vymyslet strategii jak si poradit s téměř dvanácti sty zájemci. Každý z nich totiž od adeptů na muzikálovou slávu očekává něco jiného. Hudebník Ondřej se zaměřuje samozřejmě na to, jestli a jak umí potencionální Robin či Mariana zpívat. Gabrielu Osvaldovou zajímá výraz a herecký projev, Jána Ďurovčíka pohybové schopnosti. A Michala Kocourka to, jak by adept zapadl mezi ostatní členy souboru a jak je na sobě ochotný dál pracovat. „Potřebujeme někoho, kdo umí tohle všechno, ale ještě navíc z něj bude cítit srdíčko. Hledáme lidi, které ještě svět neobjevil. Lidi, kteří odmalička zpívali a tancovali a zatím nebyli nikde vidět, ale my je postavíme do první řady,“ shrnul to Ján Ďurovčík.


Navíc chtějí konkrétní typy lidí na konkrétní seriálové postavy a mají o nich určitou představu. Jak si Robina a Marianu představují adepti na tyto role, na to se vyptávali moderátoři soutěže Petr Vondráček a Martina Kociánová, kteří u castingu nemohli chybět. Od soutěžících slyšeli slova jako charisma, charakter, jedinečná nebo zajímavá. I Gabriela Osvaldová má svou představu. Robin podle ní nesmí být žádný „slaďák“ a Mariana by měla být krásná oduševnělá dívka s dlouhými hustými vlasy.


Všichni čtyři tvůrci se shodli na tom, že tak rozsáhlý konkurz, v němž by se hledali ti, kteří umí zároveň zpívat, tančit i hrát, tu ještě nebyl. Bylo jim okamžitě jasné, že poslechnout si byť i jen jedinou sloku písničky od každého z těch téměř dvanácti set účastníků by nebylo v jejich lidských silách. Proto se zaměřili nejdřív na pohybové schopnosti. A tím určitě spoustu účastníků castingu překvapili.


Divadlo se proměnilo v jeden velký taneční sál. Asistentky předcvičovaly choreografii a účastníci konkurzu se ji podle nich učili. Tančilo a trénovalo se všude, kde se dalo, na chodbách i ve foyer. Výsledek pak posuzovali tvůrci v sále. Občas souhlasně pokyvovali hlavou, jindy nevěřícně zírali a chvílemi se i pořádně zasmáli. Padaly věty jako „Hýbete se hrozně, zachrání vás jen nebeský zpěv“ nebo „Hledáme Robina, a ne lesní skřety“. Někdy byli tvůrci rádi, že se s adeptem musejí rozloučit, jindy je mrzelo, že se jim typově nehodí, protože je náramně pobavil. Ondřej Soukup měl ale velkou starost, aby tímto prvním sítem nepropadl někdo, kdo sice není geniální tanečník, ale zase naopak úžasně zpívá. Jak tohle dilema vyřešili, uvidíte právě v neděli.


Po předvedení tanečních schopností čekala ty adepty, kteří prošli prvním výběrovým sítem, další část konkurzu, a to zpěv na hudební základ. Měli na výběr z šestadvaceti poměrně náročných skladeb, které prověřily, jak účastníci intonují nebo jak vyzpívají výšky. „Robin by měl být tenor nebo vyšší baryton, Mariana soprán nebo mezzosoprán,“ vysvětluje Ondřej Soukup, na koho se zaměřují.


I při této části castingu zažívali tvůrci chvílemi velké dilema. Když jim přišla zazpívat Petra Slaninová, dívka, která je ochotna kvůli roli Mariany zhubnout třicet kilo, nemohli se dohodnout. Mrzelo je, že se jim typově nehodí, protože zpívá skvěle. Kdyby ovšem svůj slib dodržela a zhubla, hodila by se na roli Mariany? A dokázala by tak moc zhubnout? Jak se nakonec rozhodli? Pustili ji dál, nebo ne? Nechte se překvapit.


Své dilema si v určitém momentu prožila i Gabriela Osvaldová. Dokonce začala v jednu chvíli uvažovat, že by se v muzikálu mohlo něco změnit, a navrhla to ostatním tvůrcům. Gabriela se také přiznala, že se na castingy na rozdíl od adeptů těší, protože ji hledání talentů baví. Jen je prý někdy těžké vysvětlit těm méně úspěšným, že nesplňují představu tvůrců a proč. Ještě na něco se Gabriela Osvaldová těší – že se objeví nějaký výrazný talent, který prostor rozsvítí jako zářivé slunce.

Jestli do divadla takový přišel, nebo ne, i to uvidíte v neděli ve 20 hodin na Primě v prvním díle ojedinělé castingové soutěže Robin Hood – Cesta ke slávě.

reklama