Laco Hudec: Naučil jsem se nevyhledávat problémy

Robin Hood - 3. primy prenos 7 Foto: Robin Hood - 3. primy prenos 7Foto: Prima

Laco Hudec (26) byl ze všech finalistů nejčastěji v závěrečném rozstřelu – celkem pětkrát. Mrzelo ho, že nevyhrál, ale zároveň byl na sebe pyšný, protože – řečeno sportovní terminologií – skončil na medailovém místě, odnesl si pomyslný bronz.

Získal jsi nejen pomyslnou bronzovou medaili, ale taky zajímavý příslib do budoucna od Jána Ďurovčíka. Řekl ti něco bližšího?

Nic bližšího mi neřekl a netuším, co má za lubem. Ale ujistil mě, že nabídku myslí vážně a opravdu mi chce dát nějakou roli v připravovaném projektu. Tak jsem zvědavý.  Možná mě práce zavede zase do Bratislavy. Bylo by zajímavý vrátit se tam po několika letech.

Hned po vyřazení jsi tvrdil, že jsi v pohodě a vlastně docela šťastný. Přetrvává ten pocit?

Už jsem opět v pohodě. Chvíli jsem nebyl, rozhodily mě nějaké řeči, ale už je to zase dobrý. Byl jsem v nepohodě i ve čtvrtek před tím svým posledním kolem. Měl jsem zrovna narozeniny, seděl jsem na břehu Vltavy a přemýšlel, co bude dál. Tušil jsem, že půjdu ze hry. Mohlo mě zachránit jen to, že bych dostal nejvíc hlasů a rovnou přešel do dalšího kola. Ale to se nestalo. Tak jsem tam seděl a nějak ztratil chuť bojovat. Bál jsem se, aby to na mně v neděli nebylo vidět. Ale pak jsem si řekl, že jestli to má být moje poslední kolo v soutěži, tak si ho užiju a odejdu se ctí. A to se mi povedlo.

Když jsi v depresi nebo máš problém, s kým ho nejčastěji řešíš?

Když mám depresi, nejraději jsem sám. Když se ale potřebuju o něčem poradit, mluvím o svých problémech buď s kamarádkou Salomé, nebo s kamarádem Pavlem. Ale hodně věcí řeším i s bráchou a mámou.

Dostal jsi někdy radu, které se držíš?

Při muzikálu Cats za mnou přišla Helena Vondráčková s papírkem, ze kterého mi četla: Tohle zpíváte dobře, tohle nosem, tady byste měl přidat a tady na to jít jinak. Dodnes ho mám schovaný. Pak se zarazila a zeptala se, jestli mi nevadí, že mi dává rady. Samozřejmě mi to nevadilo, byl jsem nadšený, že se taková osobnost zdržuje s tím, aby mi nějaké rady udělovala. Jeden tanečník v Německu mi řekl něco ve smyslu: Laco, tebe lidi nebudou mít rádi, protože máš na všechno svůj názor a ke všemu připomínky. Něco podobného už mi kdysi říkal táta, který k tomu ještě dodal: Někdy buď zticha. Mysli si, co chceš, ale mlč. Tohle všechno jsem si vzal k srdci.

Táta je velký sportovec. Jak nesl, že ses odrodil směrem k umění?

Hrozně. Táta trénoval slovenskou ligu fotbalistů, o pět let starší brácha Michal hraje hokej, o osm let starší Filip hrával fotbal a teď je mluvčím volejbalového svazu. I já jsem zkoušel různé sporty, bavil mě tenis, bavilo mě plavání, ale nebylo to ono. Táta se s tím ale smířil. Ví, že jsem šťastný v tom, co dělám, a podporuje mě. On nikdy nechválí, ale já vím, že je na mě hrdý.

Máš hodně rozmanité koníčky – modeling, jízdu na koni. Jak ses dostal například k drezúře zvířat.

V jedenácti jsem začal jezdit na koni, pak se víc věnoval tanci a zpěvu, ale ve čtrnácti jsem dostal vlastního koně, tance nechal a začal jezdit závodně. V roce 2002 jsem byl první a druhý vicemistr Slovenska. Koně skončili mým odjezdem do Prahy, když mi bylo devatenáct. Ale před dvěma lety jsem se ke zvířatům vrátil. Při přípravě muzikálu Carmen před dvěma lety bylo potřeba sehnat cvičeného velblouda a lamu. S holkou, která ta zvířata zajišťovala, jsem se skamarádil a začal u ní zase jezdit na koni. Pak jsem jí také se zvířaty pomáhal. Vodil jsem velbloudy, cvičil ovce do pohádky, držel v náručí dvouměsíčního lva, odrodil malého lamáka. Pro film Archiv jsem cvičil jezevčíka. Měl jsem ho čtrnáct dní doma a připravoval ho na konkrétní scény. Aby přesně přiběhl na zavolání, zaštěkal a tak dál. Ve filmu to vypadá jako přirozená reakce zvířete, ale je s tím dost práce. Pro Ordinaci v růžové zahradě jsem pomáhal cvičit třeba hovawarta, který hrál Fanyho, a pak jezevčíka, který hrál Čendu. Kvůli soutěži jsem na tuhle práci neměl čas, ale zase se k ní vrátím, protože mě moc baví.

Co máš teď bezprostředně před sebou?

Budu ještě tak týden odpočívat. Najednou mám nezvykle moc času a přišla z toho na mě trochu deprese. Hned v okamžiku, kdy mě porota vyřadila, jsem si uvědomil, že mi ta soutěž a všichni lidi kolem ní budou strašně chybět. Ale ona se mě ta deprese dlouho držet nebude. Hraju v Karlínském divadle v několika představeních v company – v Carmen, Čardášové princezně, Producentech a v Kalichu v Johance z Arku. Těším se, že pozvu kamarády a udělám dodatečnou oslavu svých narozenin. Všechna setkání jsem odsouval, věnoval se jenom soutěži. Moje rodina, která žije sportem, tohle naprosto chápala. Věděla, že se soustředím na soutěž, a nezatěžovala mě žádnými problémy. Jako sportovce před důležitým závodem. Ale někteří lidi to možná nechápali, divili se, proč si na ně neudělám čas. Teď už jsem tu zase pro ně.

Jak jsi se ocitl z Bratislavy v Praze?

Chtěl jsem studovat JAMU v Brně. Na dni otevřených dveří jsme si s kamarádkami všimli pozvánky na konkurz v Praze na muzikál Rebelové. Tak jsme se sem rozjeli. Konkurz na Rebely jsem udělal a všechno vzalo rychlý obrat. V pondělí jsem v Bratislavě maturoval na střední hotelové škole, v úterý odjel do Prahy a ve středu měl první zkoušku Rebelů. Máma mi pak po letech řekla, že mě to chtěla nechat zkusit. Myslela si, že neuspěju a vrátím se domů. Já jsem ale rád, že jsem v devatenácti odešel z domu a postavil se na vlastní nohy.

Proč jsi studoval zrovna hotelovku?

Chodil jsme do speciální muzikálové školy ALKANA v Bratislavě, na kterou navazovala střední. Ale rodiče chtěli, abych vystudoval nějakou normální školu. Pak ať si prý dělám, co chci. Dneska mě mrzí, že jsem nestudoval uměleckou střední školu, některé věci teď těžko doháním. Ale kdybych studoval muzikálové gymnázium, asi bych neměl tolik času na své koníčky – koně a modeling. 

Co bylo po Rebelech?

Dostal jsem roli Rozumbrady v muzikálu Cats. To pro mě byla obrovská zkušenost. Díky Pavlu Strouhalovi jsem se naučil zpívat a tančit najednou. Byl to nádherný rok, kočičákem jsem byl moc rád, mohl jsem různě blbnout a hrát si s lidmi. Bylo zajímavé sledovat jejich reakce. Muzikál ale bohužel nebyl tak úspěšný, jak se očekávalo, takže jsem se pak živil jako produkční na diskotéce, telefonista u jednoho operátora i jako PR. Pak opět zasáhla náhoda. Jel jsem z natáčení nějaké reklamy a poprosil kamaráda, ať mi zastaví u Karlínského divadla, kde byl konkurz do Limonádového Joea. Vyskočil jsem z auta a konkurz na poslední chvíli udělal. Postupně jsem tu začal hrát v dalších muzikálech. 

Mluvíme pořád jenom o práci. Co soukromý život?

Mám rodinu, kterou miluju, spoustu kamarádů. Kupodivu většina není z divadla... Hodně přátel mám také v cizině a poměrně dost za nimi cestuju. Možná to dělá dojem, že mám spoustu peněz, protože jezdím často ven, ale tak to není, vždycky bydlím u přátel. Pro známé a kamarády rád dělám doma oslavy a sešlosti, rád pro ně vařím nebo pořádám party. Nenavazuju rychlá přátelství, někdy mi trvá i pár let, než se s někým skamarádím. Ale pak je to přátelství na život a na smrt.

Čím myslíš, že přátele štveš?

Někdo si o mně možná myslí, že jsem namyšlenej. Ale to je jen moje obrana před světem. Nedůvěřuju lidem hned napoprvé, dokonce se ani nezamiluju na první pohled. Některé lidi zase udivuje a štve, že jsem v klidu a zdánlivě nad věcí. Nevyhledávám konflikty a problémy, které nemůžu vyřešit, vypouštím, takže vypadám bezstarostně. Ale i já občas vybuchnu nebo spadnu do deprese. V cizině jsem se naučil nevyhledávat komplikace. Ve velkých městech je frmol a lidi mají tak málo času se potkat, že když se vidí, neztrácejí čas líčením svých trablů. To se mi líbí. Jenže česká i slovenská vlastnost je hledat všude nějaký problém. Já to nedělám. Do všeho jdu s otevřenou hlavou a vždycky hledám to pozitivní. Když to nevyjde, jsem pak třeba naštvanej, ale nekazím si to už od začátku.

reklama