Moje největší ambice? Aby lidi chodili do divadla

Robin Hood - Tvůrci - rozhovor s producentem Koucourkem Foto: Robin Hood - Tvůrci - rozhovor s producentem KoucourkemFoto: All

Kdo přišel s nápadem ukázat televizním divákům, jak se hledají nové talenty pro muzikál? O tom ví nejvíc Michal Kocourek, bývalý dětský herec a současný majitel, ředitel a producent pražského Divadla Kalich.

Kdo propojil dohromady muzikál Robin Hood, Divadlo Kalich a televizní reality show na Primě?

Nápad ukázat, jak to chodí v divadle při zkouškách na muzikál, jak se hledají nové talenty, nosím v hlavě možná dva tři roky. Přivedl mě k němu fakt, že je nedostatek všestranných muzikálových herců, kteří umí nejen hrát, ale i skvěle zpívat a tancovat a  že by diváky určitě zajímalo, jak se takoví herci hledají, co všechno obnáší dát dohromady divadelní představení.  Chtěl jsem, aby mohli nakouknout do zákulisí, aby viděli to, co běžně zůstává skryté, seznámili se s prací všech lidí „vzadu“, o nichž se nemluví ani nepíše, ale kteří jsou strašně důležití a  bez nichž by žádný muzikál nevznikl. Divák se přijde pobavit a vidí načinčané představení, ale netuší, že za tím, aby takové bylo, se skrývají krev, pot a někdy i slzy.  Nápad začal krystalizovat ve chvíli, kdy Gábina Osvaldová s Ondřejem Soukupem začali psát pro Divadlo Kalich  muzikál Robin Hood. Původně jsme totiž měli v plánu jiný projekt.  Ale Robin se k tomu účelu perfektně hodil. Když dostal muzikál konkrétnější tvar, nabídl jsem nápad Primě. Jakmile ho schválila, začali jsme domlouvat detaily soutěže.

Má tenhle model reality show spojený s divadelním muzikálem nějakou zahraniční předlohu? 

Pokud vím, tak ne, jde čistě o můj nápad. Tento nápad bych ale nemohl samozřejmě realizovat bez podpory dalších lidí, kteří se na projektu podílí.


Vy jste autor námětu, Gábina Osvaldová píše libreto, Ondřej Soukup hudbu. Kdo projekt doladil, vymyslel, kolik bude kol, kolik finalistů a další detaily?

 

Věděli jsme, co se v takovéhle reality show má odehrávat, Prima dodala dramaturgy, kteří po vzájemné diskuzi naše představy rozpracovali do konečné fáze. Každý z nás, včetně režiséra a choreografa Jána Ďurovčíka, výslednou podobu obohatil o své nápady. My čtyři tvůrci máme jasnou představu z profesního a divadelního hlediska, ale divák u obrazovky je nevyzpytatelný,  jeho pozornost je strašně křehká věc, od televize může kdykoliv odejít. Proto jsme celou show dolaďovali a čechrali tak, aby pro něj byla co nejatraktivnější a aby se od televize pokud možno ani nehnul. 

 

Říkal jste, že jste původně pomýšleli na jiný projekt?

Když jsme s Gábinou a Ondřejem obnovili v Kalichu muzikál Johanka z Arku, hledali jsme další titul. Gábina chtěla dělat pohádku pro dospělé, ale nedostali jsme na ni autorská práva. Ondra se jednou zmínil, že existuje podobný pohádkový příběh, který se jmenuje In the Wood.  V legraci jsem řekl, že to už může být rovnou Robin Hood.  Ondru to zaujalo, začali jsme o tom diskutovat a zjistili, že to vůbec není špatný nápad, který navíc naplní Gábininu představu o rodinném fantasy muzikálu. Přesvědčili jsme ji, aby napsala libreto, což původně nechtěla, bránila se, že umí psát jenom texty k písničkám. Ale za dva týdny přinesla první strany, které se nám s Ondrou moc líbily. A právě v té době jsem projekt nabídl Primě.

 

Je Robin Hood – Cesta ke slávě, projekt, který propojuje divadlo a televizní show, vaší dávnou ambicí, něčím, co jste chtěl vždycky zkusit?

Těžko říct, jestli je to můj profesní sen.  Mou největší ambicí je, aby k nám do divadla chodili lidi a my jsme jim nabízeli to nejlepší, co jsme schopni vyprodukovat. Proto spolupracuju s lidmi, kteří taková představení umí udělat.  Teprve na konci soutěže uvidím, jestli a jaký měla smysl. Pokud z ní ale vzejdou talentovaní herci, pokud  uvidíme, že jsme bavili diváky a že ti diváci pak rádi přijdou na muzikál do divadla, tak smysl měla.  A já pak můžu říkat, že jsem si tímhle projektem splnil jeden ze svých  snů. Jenže na začátku to nikdy nedokážete říct. Celý projekt je pro nás velká zodpovědnost,  neseme svou kůži na trh. Nejsme jen odborníci najatí, aby seděli v porotě a hodnotili  finalisty, především hledáme talenty do našeho týmu, do našeho divadla. 

 

Slyšela jsem řeči typu: Stejně je už rozhodnuto.

To v žádném případě není. Dva vítěze soutěže, kteří budou hrát hlavní role Mariany a Robina, vyberou  televizní diváci ze čtrnácti finalistů.  Pravda ale je, že každé představení, které se bude často hrát, nemůže riskovat a stavět hlavní roli jen na jednom člověku. Robina a Marianu sice vyberou diváci, ale alternovat se s nimi budou vždy další dva herci.  A ti, stejně jako účinkující v dalších rolích, vzejdou z našeho castingu v divadle.  Až budou vítězové soutěže známí,  připojí se k ostatním členům souboru a společně pak začnou muzikál od července zkoušet. A televize bude u toho, aby divákům zprostředkovala, jak si jejich vyvolení vedou. 

 

Vyhrát můžou jenom dva, co bude s těmi dvanácti ostatními?

Myslím, že některé z nich určitě využijeme v jiných představeních. Je klidně možné, že někdo z nich bude hrát velkou roli, ale v tuhle chvíli to nedokážu přesně říct. Bude záležet na každém z nich, aby ukázal, co v něm je. Rád dám příležitost každému schopnému člověku.

reklama