Teď už se nebudu ničeho bát

Robin Hood - 4. primy prenos 4 Foto: Robin Hood - 4. primy prenos 4Foto: Prima

Jana Tesařová (26) z Velkých Pavlovic dokončuje obor muzikál na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, chystá se na absolventský koncert, účinkuje v company ve dvou muzikálech a přemýšlí, co bude dál. Jedno ví jistě – Marianu si v muzikálu Robin Hood už nezahraje.

Přímo po přenosu jsi řekla, že jsi díky soutěži přišla o určité iluze. Jak jsi to myslela?
Mám určitou představu, jak by měl muzikál vypadat, a věřím že lidi jsou féroví a upřímní. Jenže ono to tak není. Vadí mi, když někdo něco tvrdí, ale vzápětí udělá něco, čím svoje slova popře. Ale na to si prostě musím zvyknout, je taková doba. A vlastně jsem přišla i o určité iluze, co se týče svých schopností předvést, co ve mně je. Písnička Buenos Aires se mi nepovedla, měla jsem stres a nervy. Podruhé to bylo lepší, ale už bylo pozdě.

Říkala jsi, že jsi vnitřně cítila, že vypadneš.
Pořád jsem si to říkala a zároveň tu myšlenku odháněla. Když po mně zpívaly další holky, srovnávala jsem se s nimi a věděla, že se mi vystoupení nepovedlo. A když jsme stály s Andreou v rozstřelu, bylo mi jasné, že druhou šanci dostane ona.

Co budeš dělat dál? Zůstaneš v Praze, vrátíš se domů?
Tuhle otázku mám strašně ráda (směje se). Jasně, že zůstanu v Praze, je tady spousta hereckých příležitostí. Co bych dělala doma v Pavlovicích? 

Jaký bude absolventský koncert?
Trénuju na něj s Lap Bandem našeho profesora Wolfa z konzervatoře. Budu ho mít se spolužákem Dominikem Hyblerem v divadle Semafor dvanáctého května. Je postavený tak, abych mohla ukázat co nejvíc z toho, co umím. Muzikálová čísla, swing, jazz, alternativní jazz. Zazpívám asi sedm osm písní, Dominik taky. Budu stepovat a ta dvě muzikálová čísla zazpívám na port a v kostýmu. Vybrala jsem skladbu z Kabaretu, to je můj nejoblíbenější muzikál. Strašně jsem si přála zpívat z něj něco v soutěži, ale nic mi bohužel, nevybrali.

Jak se holka z Velkých Pavlovic dostala na konzervatoř do Prahy?
Vystudovala jsem gymnázium a rok pracovala. Od čtrnácti jsem chtěla být herečkou, lákala mě činohra. Jeden z profesorů zpěvu mi vnukl myšlenku zkusit muzikál. Tak jsem se o něj začala víc zajímat. Dvakrát jsem zkusila přijímačky na JAMU v Brně. Do Prahy jsem nikdy nechtěla. A zrovna to vyšlo.

Kde tě můžou lidé vidět zpívat a tancovat?
Ve dvou muzikálech – v Producentech a Limonádovém Joeovi tancuju a zpívám v company. Jenže to není na uživení, protože se hraje jen párkrát do měsíce. Protože jsem vázaná smlouvou s Divadlem Kalich a Primou, musím zjistit, co můžu a co ne.  A pak se chystám do dalších bojů, půjdu na další konkurzy.

A když žádné nebudou?
Vždycky se najde nějaké řešení, objeví se nějaká jednorázová práce. Jezdila jsem například zpívat v duu, zpívala na lodi. Bohužel mě zatím musí během této těžší doby podporovat rodiče, ale věřím, že budu mít štěstí a něco se objeví.  Musím využít dopadu soutěže. Toho, že si mě v ní někdo všiml a někoho jsem třeba zaujala. 

Jak jsi se dostala ke zpívání na lodi?
Kontakt mi dala Míša Nosková, která se mnou hraje v divadle. Byla tam přede mnou a věděla, že v tom termínu nebude moct jet. Šlo o dvouměsíční štaci na zaoceánské lodi asi pro tisíc lidí. Což je spíš menší loď, jsou i mnohem větší. Plula kolem Evropy, projela jsem s ní přístavy patnácti zemí. Byl tam kosmopolitní personál, takže jsem denně mluvila anglicky, což taky nebylo k zahození. Chtěla jsem jet ještě jako sólistka, ale to už nevyšlo.

Jsi člověk, který si rád hodně věcí vyzkouší, nebo spíš pořádně zvažuje, než se do něčeho pustí?
Dřív jsem se ostýchala, ale teď už se nebojím jít na jakýkoli konkurz. Nové zkušenosti jsou potřeba. Teď po castingu na Robina Hooda, což byl zatím vrchol všech mým pokusů, se už nebudu bát vůbec ničeho. Stát před televizními kamerami a vědět, že se na vás dívá tolik lidí, to je opravdu velká zkušenost.

Do čeho by ses nikdy nepustila?
Například bych nešla skákat na trampolíně. Jednak se bojím výšek, jednak mám hrůzu, že by se mi zamotala noha do těch pružin na okrajích. 

Jak je možné, že se bojíš výšek? Údajně jsi přece jako malá holka lezla po stromech?
Nevím. Nevadilo mi viset s hlavou dolů z nějaké větve, ale teď se najednou bojím. Nemůžu jít ani na atrakce na pouti, přežiju jedině autíčka. Člověk si musí uvědomit, na co má a na co ne. Musí najít určitou hranici. Aby se nepodceňoval, ale ani nepřeceňoval.

Našla sis tu hranici?
Záleží na situaci. Někdy ji mám přesně vymezenou, jindy si nejsem jistá, do něčeho se pustím a pak toho musím nechat. Chtěla jsem například po letech znovu tančit swing. Jenže na to je potřeba oprášit akrobacii. A já zjistila, že se některých tréninkových prvků bojím, tak jsem zbaběle utekla. Ve škole při tělocviku jsme měli přeskok přes kozu a já jednou spadla. Od té doby mám blok, přes který nejede vlak. Proto vím, že už nikdy přes kozu skákat nebudu. Ani to nehodlám zkoušet, v tomhle mám hranici jasně vymezenou. A ve swingu možná už taky.

Máš starší sestru. Taky se věnuje hudbě a tancování?
Lenka je o dva a půl roku starší a vystudovala sociální pedagogiku a volný čas. Ale jako malá zpívala ve sboru a teď vystupuje s country kapelou. Takže je uměním taky „postižená“. Jsme hodně jiné, ale ve spoustě věcí si rozumíme. Máme stejný hlas, gesta, vytáčí nás stejné věci. Ona vždycky byla ta rozumnější, já byla pěkný raubíř a pořád zlobila. Navíc jsem vypadala jako kluk – ostříhaná a strašně hubená.

Tatínek vás prý vychovával podle vzorů z knížek Karla Maye – Old Shatterhanda a Vinnetoua?
Jako holka jsem přečetla všechny mayovky a tatínek nám dával tuhle dvojici za vzor jako kladné hrdiny, kteří mají morální kredit. A v duchu jejich hodnot nás vychovával. Na tom není nic neobvyklého, prostě z nás chtěl mít slušné lidi.  Jenže já s tím mám neustále problém. Nejen tady v Praze, ale i doma v Pavlovicích. Díky tomuhle přístupu k životu věčně narážím. Netvrdím, že jsem svatá, mám své chyby jako každý, ale mám ráda, když se mnou každý hraje rovnou hru. Já se tak aspoň snažím jednat. Občas si říkám, že nebudu tak otevřená a nebudu lidem tolik věřit. Ale jsem nepoučitelná, zrovna nedávno jsem se o tom opět přesvědčila.

Co se stalo?
Zjistila jsem, že člověk, o kterém jsem si myslela, že to se mnou myslí dobře, proti mně kuje pikle.

Kdy jsi přišla na to, že život není jen černobílý?
Těžko si vybavuju přesný moment, ale hodně mě ovlivnilo, když jsem přišla do Prahy. Změnili mě spolužáci, kteří mě dost věcí naučili.

Například?
Byla jsem naivní a všechno řešila strašně přímočaře. Spolužačky mě naučily dívat se na věci trochu skepticky, s lehkou nedůvěrou, naučily mě číst mezi řádky. Hodně to vždycky souviselo s klukama. 

Jací tě přitahují kluci? Nebo muži?
Muž musí mít charisma, být pro mě něčím zajímavý. Taky musí mít smysl pro humor, aby mě rozesmál. A ten humor může být klidně i kousavý, to nevadí.  Jak vypadá, na tom nezáleží, to mě zajímalo dřív. A ocenila bych, kdyby ke mně byl férovej a nevodil mě za nos. Nemám ráda, když ze mě někdo dělá blbce.

A profesí? Umělec? Nebo třeba manažer?
Musím mít vedle sebe někoho, kdo chápe mou profesi, mou lásku ke zpívání i k tanci. Chodila jsem s klukem, který měl „normální“ povolání, ale nebylo to ono. Nemohla bych chodit třeba s technickým typem, to by nefungovalo. Takže asi ten umělec.

reklama