Nákupní manuál: Jak skladovat drůbeží maso

Drůbeží maso se při špatném skladování kazí rychleji, než třeba vepřové a hovězí. Foto: Drůbeží maso se při špatném skladování kazí rychleji, než třeba vepřové a hovězí.Foto: Marek Dienstl

Drůbežímu masu to na grilu sluší. Zdeněk Pohlreich už z něho také představil ve svém pořadu Rozpal to, šéfe! několik super receptů. Jedno kuřátko chystá zpracovat i v závěrečném 6. dílu. Maso už můžete klidně nakoupit. Víte ale, jak ho správně skladovat, aby vám vydrželo „fit“ až do neděle?

Nejvhodnější teplota pro čerstvou drůbež se pohybuje od 0 do +2 °C, nesmí však překročit +4 °C, dále nejsou povoleny teploty nižší než –2 °C. V tomto případě nesmí dojít k porušení chladového řetězce a drůbež takto vydrží čerstvá asi sedm dní. Poživatelné droby jako játra, srdce nebo žaludky se opracovávají a následně také chladí odděleně od ostatního masa.

Vše o pořadu Rozpal to, šéfe! Najdete TADY

Další díl Rozpal to, šéfe! sledujte opět v neděli v 18:00 na Primě

Pro správné skladování drůbežího masa je podstatné i to, zda je kvalitně zabaleno. K průmyslovému balení drůbeže jsou v kvalitních závodech používány výhradně fólie z plastických hmot. Ty jsou pevné, pružné, trvanlivé a odolné proti vnějším vlivům. Udržují teplotu masa, nepropouští vlhkost ani plyny, zejména tedy kyslík, který by mohl maso znehodnotit. Fólie zaručují všechny hygienické požadavky pro skladování masa.

Jak na to:

– Drůbež skladujeme dle druhu jejího chlazení, vždy by ale měla být chráněna před světlem a teplem.
Čerstvé chlazené maso skladujeme při teplotě od +2 do +4 °C.

– V chladničce je nejvhodnějším místem nejnižší police nad přihrádkou pro zeleninu, kde je teplota okolo +2° C.Jižanské smažené kuře 2
– Z hygienických důvodů by mělo být čerstvé maso v chladničce dostatečně zabaleno a odděleno od ostatních potravin, které se konzumují bez tepelné úpravy, aby nedošlo ke křížové kontaminaci. Chlazená drůbež vydrží čerstvá při správném skladování až 1 týden.

– Mrazení je vysoce efektivní způsob uskladnění potravin na delší dobu. Zmražené maso je odolné vůči bakteriím, je zpomalen rozklad masa a zachována jeho kvalita.
Zmrazené drůbeží maso můžeme v mrazáku uchovávat až několik měsíců, záleží ale na druhu masa. Například celé, neporcované kuře vydrží v mrazničce až 12 měsíců, porcované části drůbeže okolo 6 měsíců.

– Drůbež musí být také správně zabalena, aby se předešlo poškození povrchu, zachovaly se všechny živiny a nedošlo k vymrazení masa. Drůbež se také nesmí opakovaně rozmrazovat a znovu zamrazovat, došlo by tak k znehodnocení masa.

– Jak chlazené, tak mražené maso přepravujeme z prodejny ideálně v chladicí tašce, aby se minimalizovaly teplotní výkyvy, které snižují kvalitu masa.

Autor: Zuzana Schneidewind

A víte, jak vybírat čerstvé ryby a dary moře? Než vyrazíte na nákupy, mohou se vám hodit i další rady.

Článek

Z očí do očí. Šéf opět přidá i několik rad jak na to. Foto:

Nákupní manuál: Jak vybírat plody moře a ryby

Řada lidí se konzumaci různých mušlí, krevet i ryb vyhýbá jen proto, že neví, jak si je vybrat v obchodě. A pak asi každý už ve svém okolí někdy slyšel o případech otravy...

Tohle by se vám také mohlo hodit.

Článek

Zepter - VacSy 5 Foto:

Rádi nakupujete ve velkém jednou za týden, ale Vaše potraviny nevydrží čerstvé?

Vakuování potravin: Uchovávejte potraviny správným způsobem a zbavte svou ledničku nebezpečných bakterií a plísní!

reklama