Rusové vyrobili švábí drony. Rozhodně ne ke špionážním účelům!

Robotický švád made in Rusko Foto: Robotický švád made in RuskoFoto: All

K čemu jinému než ke špionáži může sloužit robo-šváb?

Vědci se dnes pokoušejí robotizovat spoustu zvířat: Američané mají robotické muly a gepardy, Izraelci zase před pár lety vyrobili robo-hada. A ruští inženýři z Univerzity Immanuela Kanta teď vytvořili malého robota, který se chová a vypadá jako šváb. Dokonce už veřejně představili jeho prototyp.

Robotek má délku 10 centimetrů a dokáže běhat rychlostí asi 30 centimetrů za sekundu. Je vybaven zatím jen základními senzory reagujícími na světlo a přítomnost jiných předmětů. Díky tomu nenaráží do zdí a je schopen základní orientace v prostoru. Jeho autoři tvrdí, že robot se ovládá pomocí aplikace na mobilním telefonu. Má dostatek energie na to, aby se pohyboval autonomně 20 minut.

Rusové využili toho, jak dobře se švábi dokáží pohybovat v úzkých prostorách s nedostatkem místa. Jako vzor si vědci vybrali švába smrtihlava. Nejprve dva měsíce studovali jeho chování, pohyb a anatomie, dalších sedm měsíců pak vyráběli prototyp.

 

Oficiálním smyslem vývoje bylo vyrobit stroj, který by se dal využívat v případech živelných katastrof – například když jsou lidé uvězněni pod troskami, kam se záchranáři nedostanou- Robotek unese až 10 gramů nákladu, může tak přenést například miniaturní kameru nebo papír se vzkazem. Zajímavé ale je, že vědci mají za úkol také vyrobit verzi s maskováním – k čemu je vám maskovaný robo-šváb v zasypaném dole nebo městě zavaleném zemětřesením, to ovšem nedává moc smysl.

Logicky se nabízí možnost, že robot bude použitý jako špionážní nástroj: dostane se snadno kamkoli, maskovaného ho nikdo neodhalí – a když ano, tak bude považován jen za obyčejného švába…

Američané mají protizbraň?

Na univerzitě v Texasu vznikl na začátku letošního roku podobný experiment, Američané však švába nerobotizovali, jen živého „brouka“ napojili na mikročip a ovládají ho na dálku. Smysl je však stejný…

Článek

reklama