reklama

Grilování je o pohodě, hezkém počasí a dobrých přátelích

Šéf na grilu II (6) - Vaření pro sousedy - Obrázek 16  Foto: Šéf na grilu II (6) - Vaření pro sousedy - Obrázek 16 Foto: All

Zdeněk Pohlreich miluje koriandr a v poslední epizodě svého grilování předvede, že to není žádná platonická známost. Výrazný koriandr patří do orientálních pokrmů, a právě takový styl mají dnešní hamburgery z mletého masa. Doprovodí je saláty ostré jako břitva.

V arabském duchu se nese jehněčí burger s koriandrem, který získá díky koření a rajčatům nezapomenutelnou chuť. Na druhý recept využije šéf Café Imperial mleté krůtí maso, které uhněte s kořením, tentokrát jeho „pleskavici“ doprovodí okurková salsa. Na ochutnávku přijdou sousedé, neboť masíčko se rozvonělo široko daleko. Jedním z nich je Petr Hapka, kterého se Zdeňkem Pohlreichem spojuje vášeň pro dobré jídlo, motorky a kočičky. Tentokrát ty s hebkou srstí a zatahovacími drápky – šéf má zatím čtyři a slavný hudebník už patnáct.


A co Zdeněk Pohlreich ugriluje do třetice? Celý cyklus zahajovalo hovězí maso a jím také pořad končí: posledním receptem je inspirativní špíz z hovězích kuliček a španělské paprikové klobásy chorizo. K poslednímu chodu skvěle pasuje čerstvý salát z pečených paprik. Kdo pozorně sledoval šéfovu druhou řadu letního grilování, má nakročeno stát se mistrem grilu. Kdo „chodil za školu“, má poslední příležitost naučit se zase něco nového, lahodného, čerstvého a aromatického, za co vám „budou rvát ruce“ a za co vás upřímně pochválí přátelé a rodina.

 

Nenechte si proto v pondělí večer 25. června ve 21.20 na Prima family ujít šestou šéfovu grilovačku!

 

Na jehněčí burger s koriandrem si odblaníme, očistíme a umeleme maso, které zpočátku nevypadá nijak ukázkově, ale až „to umeleme, bude to nezapomenutelný,“ slibuje šéf. Jehněčí ochutíme na suché pánvičce opečeným a rozvoněným římským kmínem, který skončí ve hmoždíři stejně jako chilli paprička, česnek a zázvor. Utřeme pastu a ještě přidáme koriandr a nakrájenou cibuli. Maso získá po koriandru a kmínu orientální nádech. Navlhčenýma rukama směs v míse zpracujeme a uděláme koule, z nich zformujeme burgery, kterým dopřejeme půl hodiny odpočinku v lednici. To už je stará písnička, ovšem opakování z náš dělá mistra (nejen grilu). „Bůh má různou čeládku,“ říká prý šéfův tatík, a syn ho cituje, aby upozornil na svůj mlsný jazýček. Voňavé masíčko Zdeněk Pohlreich zvýrazní jogurtovým dipem s červenou cibulí, kam ještě přidá další čerstvý koriandr, pokrájená rajčata a citronovou šťávu. Vnitřky rajčat nevyhodíme, ale dužinou potřeme opečenou rozkrojenou housku.


Na krůtí bochánky s okurkovou salsou šéfovi stačí patnáct minut. Namleté krůtí maso lehce zahustí „nejoblíbenějším českým kořením“ strouhankou a dochutí čerstvě namletým pepřem, solí, špetkou chilli, posekanou bazalkou, sójovou omáčkou, citronovou šťávou a utřeným česnekem. K drůbežím kuličkám bude výborný osvěžující okurkový dip s pálivou papričkou jalapeno a koprem, pečený chleba a grilované jarní cibulky. O ty se postará sousedka, paní hoteliérka, která přišla na ochutnávku.
Hostinu pod širým nebem zakončí hovězí kuličky s klobásou chorizo na špízu, jenž ladí s orientálním salátem z pečených paprik. Do směsi hovězího masa přijdou dva stroužky česneku, oregáno, uzená červená paprika, sůl a pepř.

 

Šéf vykrouží kuličky a střídavě je na špejli prokládá s kolečky pikantního choriza. Špízy pak otáčí pět minut na středním plameni. Když si k tomu dopřejete výborný salát z pečených paprik, nebojte se černé slupky, ta se dá sloupnout, upozorňuje šéf a předvede jak na to. Dojem svěžesti a příchuť dálek v pokrmu opět podpoří vůně mletého římského kmínu, čerstvý koriandr a citron. Má to říz!

reklama