reklama

Když nemáte oregano, dejte tam dobromysl

Šéf na grilu II (1) - Vaření pro kamarády - Obrázek 6  Foto: Šéf na grilu II (1) - Vaření pro kamarády - Obrázek 6 Foto: All

Ještě než z grilů našich zahrad, chalup, chat a teras naplno zavoní opékané masíčko, opět přichází Zdeněk Pohlreich, aby naše domácí grilování dotáhl začátkem sezony do naprosté dokonalosti. Náhoda přeje připraveným!

Půjde do ještě větší hloubky, co se týče informací o mase a surovinách, a především přinese další řadu báječných, rychlých i rafinovaných receptů přímo z grilu. Začíná svým oblíbeným hamburgerem, pokračuje bylinkovým steakem a bleskovým salátem z pečených rajčat. Při přípravě domácího pesta a vegetariánského špízu se na velkého šéfa přijdou podívat jeho žáci a pedagogové, kterým vděčí za pevné základy toho, co se naučil. Šéf s humorem i kapkou nostalgie zavzpomíná na svá léta učednická.

 

Všichni, kdo mají rádi letní grilování, Zdeňka Pohlreicha a moderní sexy vaření se spoustou dobrých rad a triků od skutečného mistra, by si neměli nechat ujít první díl druhé řady Šéfa na grilu, v pondělí 21. května ve 21.20 na Prima family. Budete se olizovat, ještě než si to půjdete sami vyzkoušet!


Jak na dobrý hovězí hamburger? A proč vůbec hamburger? „Steak je sice základem řemesla i korunou grilování, ale grilování bez hamburgerů a mletého masa je jako sex bez ženský nebo motorka na elektřinu,“ pronesl vloni šéf. A názor nezměnil, v úvodu druhé řady rovnou radí, abychom se mletého masa v žádném případě nebáli a nezříkali, protože je cenově dostupné, dá se dobře dochutit a tvarovat, jeho příprava je rychlá. Abychom skutečně věděli, co jíme, bude nejlepší, když si hovězí maso umeleme sami. Pokud koupíme maso kvalitní, libové, nepotřebujeme jako pojivo vejce ani strouhanku. Stačí čerstvé maso třeba z plecka, které si ochutíme hrubozrnnou francouzskou hořčicí, solí, zeleným pepřem, worcesterem – a máme skvělý materiál na hamburger.

 

Maso si zaslouží dobře ručně promíchat a vytvořeným karbanátkům prospěje chvilka odpočinku v lednici před přípravou. Maso si musí ale odpočinout i po tepelné úpravě před podáváním. Na začátku grilování je necháme v klidu zatáhnout, než jde samo lehce z roštu, pokud tuto zásadu dodržíme, čistě ho obrátíme. Pak už jen nahřejeme kvalitní bílé pečivo, před obložením potřeme rozříznutou housku majonézou a obložíme směsí listových salátů, rajčetem a kolečky čerstvé cibule.

 

 
Jako druhý přijde na řadu klasický steak z roštěnce. Šéf radí, aby byl minimálně dva a půl centimetru vysoký a odležený. V hmoždíři připraví marinádu z kvalitního olivového oleje, rozmarýnu, oregana a tymiánu a touto báječnou zelenou pastou potře plátky masa. Mezitím, co se hovězí marinuje na olivovém oleji, tymiánu a česneku, opeče větvičku rajčat, která smíchá v míse s pastou z česneku a oleje z pánve, okoření pepřem a sekanou petrželí. „Čerstvost, to je ta ingredience, která se nedá ničím nahradit,“ říká Zdeněk Pohlreich, když se rozplývá nad aromatickou vůní rozpukaných smažených rajčat a zelené petržele, která teplý salát osvěží a ovoní. Vlažná zelenina krásně absorbuje všechny chutě. Pak přijde na řadu steak, který ještě před podáváním jemně osolíme pro zdůraznění chuti. Je to taková bašta, že si šéf opět uvědomí, „proč ptáci odlétají na jih“.

 

Masa bylo až až, šéf myslí i na vegetariány a do třetice ugriluje vegetariánský kebab s feta sýrem, rajčátky a olivami. Základem marinády bude domácí pesto, které naučí diváky připravit ve správném složení a poměru, pomoci s přípravou a konzumací mu přijdou ti, kterým vděčí za základy kulinářské abecedy, a další kolegové.

 

reklama