reklama

Kotletky jedna báseň, asi omdlím

Šéf na grilu II (2) - Vaření pro motorkáře - Obrázek 18  Foto: Šéf na grilu II (2) - Vaření pro motorkáře - Obrázek 18 Foto: All

Žebírka, kotlety a krůtí hamburger budou součástí dalšího grilovacího menu, které bude především o vepřovém mase. Zdeněk Pohlreich divákům přímo v bourárně masa ukáže, z čeho bude u ohně vařit.

Jako první přijdou na řadu oklahomská žebírka, protože jejich příprava zabere nejvíce času. U vepřového je důležité koření, mixér bude zpívat; pokud ho nemáte, trochu se nadřete nad hmoždířem jako šéf, který rozdrtí chilli, pepř, uzenou sůl a nenahraditelný římský kmín. Žebra se táhnou čtyři až šest hodin, ten čas nelze obejít, ale můžeme si mezitím připravit něco lehčího s italským šmrncem – hamburger z krůtího masa s pancettou, podávaný ve focaccie.


A protože šéf moc rád griluje zeleninu, uvidíme, jak lákavě i prakticky udělat a servírovat šalotku na špejli, žáru se nevyhne ani karamelizovaná mrkev, protože třetí šéfova grilovačka bude o propojení sladkých a slaných chutí. Takové jsou hlavně kotlety v jablečném džusu s karamelizovanými jablky. Naše party pod širým nebem může začít… Zdeněk Pohlreich si dal hodně záležet, vždyť vaří pro své kamarády-motorkáře.

 

Inspirujte se recepty, jaké by byl hřích nevyzkoušet, v pondělí večer na Prima family. Už o víkendu z vás může být král grilu!

 
Vepřové maso unese hodně chutí a krásně ladí s hnědým třtinovým cukrem nebo medem. Marinádou na oklahomská žebírka nešetříme. Pokud nemá vepřové maso mít jalovou chuť, žebra pěkně potřeme z obou stran a necháme je rozležet. V marinádě mohou klidně „přespat“, na grilu se „potáhnou“ dlouho. Žár by neměl přesáhnout 200 stupňů, aby se žebra nezačala pálit. Celý proces trvá až šest hodin, ten čas nejde obejít, ale v tomto případě s trpělivostí skutečně dojdeme nejdál.

 

Žebra jsou finančně dostupný materiál, dopřejeme si k nim pravé cibulky šalotky, které si před grilováním pár minut předvaříme a teprve potom je napíchneme na špejle. Šéf miluje přírodní chuť grilované zeleniny, tak dostane trochu divoký nápad a k americkým žebírkům a šalotce ještě přidá marinované mrkve, které dochutí koprem. Chuť karamelu a karotky se krásně prolne a ladí s delikátní cibulkou a nebezpečně voňavými žebírky.

 
„Zásadní přístroj pro přípravu následujícího receptu je mlýnek,“ upozorňuje šéf, protože si umele maso na další zajímavý hamburger. Tentokrát z krůtího masa s pancettou. A protože jde o italský recept s italskou slaninou, podáváme ho v italské housce s letní oblohou ze salátu a rajčete. Zde si ani nemusíme prohřáté půlky pečiva podmazávat, protože pancetta pustí dost tuku.

 
Před máčením kotlet v jablečné marinádě se naučíme naporcovat vepřové karé tak, abychom masu ublížili co nejméně. Šéf přísahá na sladkokyselou kombinaci jablek a vepřového masa, vždyť všežravci čuníci mají jablka rádi a zkonzumují jich během svého krátkého života kvanta. Když připravujeme maso s ovocem, do marinády z jablečného džusu nebo moštu si dáme trochu hnědého cukru a pro kontrast i něco sójové omáčky. Maso obalíme v marinádě, do níž jsme přidali i kolečka cibule, a zakryté necháme odležet nejméně hodinku.

 

Zatímco se kotlety marinují, šéf podusí na másle trochu pokrájených karamelizovaných jablek na ovocnou přílohu, aby svoji jablečnou tematiku ještě podtrhl. Maso oflambuje calvadosem, který je rovněž z jablek. Ale pozor! Varuje a ukáže jak, aby nám to ve vteřině neblaflo. Pak bychom totiž měli úplně jiné starosti než řešit, co si k tak lákavému jídlu dáme k pití.

reklama