Seznamte se všemi stálými obyvateli Pevnosti. Kdo je Paklíč, co dělá Pačes?

Pevnost Boyard - Paklíč a Pačes Foto: Pevnost Boyard - Paklíč a PačesFoto: archiv Prima

Zatímco vy uvidíte poprvé české týmy dobývat francouzský fenomén Pevnost Boyard, její obyvatelé se nezměnili, tedy až na jednoho zásadního.

Francouzský pořad Pevnost Boyard mohou televizní diváci sledovat už pětadvacet let. Soutěž vznikla v roce 1990 a v Česku ji vysílala nejprve Česká televize pod názvem Klíče od pevnosti Boyard, později také TV Nova. V průběhu let byla také vysílána v různých regionálních mutacích, dokonce i na Slovensku.

Od 2. února 2012 vysílá tuto soutěž (její britskou verzi nazvanou Fort Boyard, česky Pevnost Boyard) televizní stanice Prima COOL. V roce 2013 začala Prima COOL vysílat také originální francouzskou verzi.

Pevnost Boyard by nebyla Pevnost Boyard, kdyby zde chyběl Paklíč, Pačes či otec Fura...

Prvním moderátorem v historii soutěže byl Patrice Laffont. Později převzal moderátorské žezlo Olivier Minne, který francouzský originál moderuje doposud.

Otec Fura Foto: Otec FuraFoto: All

Nejznámějším představitelem Otce Fura, který dává záludné hádanky, je Yann Le Gac, toho v nové české verzi Pevnosti Boyard neuvidíte, Otce Furu ztvární Čech Jan Rosák.

Český otec Fura a jeho věž, kam se dostanou jen vyvolení Foto: Český otec Fura a jeho věž, kam se dostanou jen vyvoleníFoto: archiv TV

Francouzská pevnost by neexistovala ani ve chvíli, pokud by se mezi mohutnými kamennými zdmi neproháněli dva muži droného vzrůstu - Paklíč a Pačes. Každý z nich má svou roli, zatímco Pačes měří čas hádání hádanek, Paklíč odmyká a zamyká dveře úkolů na klíč, ve straších sériích se Pačes neobjevoval.

Nechybí Félindra – krotitelka tygrů, která tygří hlavou ovládá mechanismus pokladnice a Kebule – startuje hru úderem na gong, případně se stará o vězně. V Britské verzi se objevuje Profesor, kterého v pozdějších sériích nahradil kapitán Baker.

Pevnost Boyard - Kebule Foto: Pevnost Boyard - KebuleFoto: All

Nejvýraznější jsou tři tygři Kali, Minh a Kanji, kteří hlídají pokladnici, ty zase hlídá krotitelka Félindra.

Pevnost Boyard - Félindra Foto: Pevnost Boyard - FélindraFoto: AllKaždý rok využije Pevnost Boyard na 200 až 300 exotických zvířat – 150 hadů, pavouků a štírů, ale také velké množství žab, kobylek a ještěrek a dalších drobných živočichů.

Pevnost Boyard - tygři Foto: Pevnost Boyard - tygřiFoto: All

Plazi a další zvířata pocházejí z aklimatizačního centra tropické farmy v Paříži, kde jsou chováni v teple terárií.

reklama