TZ: Krásný Jarda a čtyři fúrie

Prostřeno 13.cyklus - Středa - U stolu Foto: Prostřeno 13.cyklus - Středa - U stoluFoto: All

Jediný muž, který prostírá na Zlínsku, se jmenuje Schön, což německy znamená krásný. Jarda má rád všechno krásné už z podstaty – je to fotograf. Krásně fotí, bydlí a také peče. V pátek se polituje, že dámy dostatečně neocenily jeho pekařské umění a nepochválily ho za jeho houstičky a koláčky.

Své soupeřky dokonce nazve fúriemi a saněmi. Dvě ze čtyř žen jsou čtyřicátnice a obě Jany, ale nepletou se, protože nemohou být rozdílnější. První je černá, druhá blonďatá, první nemluvná a uzavřená, druhá vstřícná a upovídaná. A ještě něco se na Zlínsku sejde dvojmo: dva dny po sobě bude svíčková s kynutým knedlíkem. Aspoň budou mít účastníci s čím srovnávat! Která svíčková bude lepší? Magdina, nebo Evina? A jak to zamává s body a pořadím? V dalším premiérovém týdnu oblíbeného cyklu Prostřeno! se také podává dvojitá porce umělecké zábavy. Uvidíte, když budete od 18.00 poctivě sledovat Prima family!

Pondělí: dojička Jana (41)

Ach, ty nervy! V pondělí u dojičky Jany v hlavní roli. Podmračená bruneta své hosty pozve do miniaturního bytu, který má své lepší roky za sebou. Večer u Jany je pro Jardu „kulturní šok“. Hostitelka podává tři chody: jednoduchý, neochucený šopský salát, plněný měšec z krkovičky, který šel špatně zavázat, ale výsledek je dobrý – šťavnaté maso se povedlo nejlépe z celé večeře. Bohužel se našel v jídle vlas, hostitelka svoji roli nezvládala, pití vázlo. Estetický dojem ze šťouchaných brambor je špatný, nikde ani kousek ozdoby, žádná šťáva nebo snítka něčeho zeleného. A moučník? Prokletý už od samého začátku. Jana ho musí péct nadvakrát, „pohádka mládí“ s krupicí jednou spadla a ani podruhé moc nezabrala. Jarda stejně není na sladké. A co Janina zábava? „Na první večer špatně zvolená,“ myslí si největší kritik týdne. Karaoke je na pondělní „rande naslepo“ možná až moc, na druhou stranu se atmosféra přece jen rozhýbala, hlavně zásluhou Evy.

 

 

Úterý: blonďatá Jana (40)

Večírky mají vzestupný trend. I druhá Jana podává jen tři chody a její příbytek soupeře neohromí, ale na hosty se dobře připravila. Jako předkrm podává slaný závin z listového těsta plněný zelím. Včerejší kuchařce a hostitelčině jmenovkyni připadá moc kyselý a Jardovi zase výživný, ale ten má pořád něco. A tentokrát doopravdy. Kuřecí řízky v jogurtu jsou křehké a šťavnaté, ale ten největší, který měl být pro pána tvorstva, se bohužel úplně nepropekl, takže za krvavé kuřecí dostane Jana mínus. Pozorná hostitelka si uvědomuje, že mluví hlavně ona, Jarda ji považuje za vysloveně „ukecanou“, ale kdo místo ní převezme štafetu společenské konverzace? Šipky považuje Jaroslav za nudnou a neinvenční zábavu. Nudí se: „Tyhle ženy nejsou žádné osobnosti,“ stěžuje si fotograf na nedostatek zajímavých témat. Svým soupeřkám nevěří ani to, že rády a pravidelně cvičí, když spořádají takové porce a nakonec i tvarohové řezy ve tvaru srdíčka.

 

 

Středa: fotograf Jarda (49)

Co uprostřed týdne předvede hlavní kritik, sám na kritiku tak háklivý? Vytáhne se? Upřímně, děvčata čekala víc, ale Jarda si stejně myslí, že „těm lítým saním“ se nemůže zavděčit. Možná by i mohl, kdyby nebyl tak nervózní. Jeho rekonstruovaný statek se starožitnými kousky nábytku a fotografickou výzdobou část podmanivé atmosféry vykouzlí, ale jídlo mohlo být pikantnější, maso méně vysušené a výborné koláčky by také lépe klouzaly do krku, kdyby roztržitý a pomalý hostitel ženám k dezertu nabídl třeba kávu nebo čaj. Hostitelská stránka večírku silně pokulhává, dámy musí opakovaně požádat o vodu, čekají na jídlo, a to doufaly v mnohem víc než tři chody s polévkou, špízy a bramborami. Domácí houstičky a srbskou čorbu neocení, polévka jim připomíná gulášovku a pečivo buchty, zato zábavu si užijí. Jardův kolega, portrétní fotograf, donese rekvizity a v improvizovaném ateliéru se fotilo ostošest – hlavně na památku...

 

 

Čtvrtek: pečovatelka Magda (37)

Pečlivá a laskavá Magda si připravila čtyři chody a nijak si to neulehčila. Ale kvantita spíš nahradila kvalitu, alespoň podle komentářů soupeřů. Jarda si myslí, že úvodní mini pizzy chutnaly moc „kečupově“, někomu – byť byly tří příchutí – připadaly všechny stejné. Zeleninová polévka „nejela“ Janě, ale nad druhým chodem nejásal nikdo. Zachrání to svíčková na smetaně? Z hlavního chodu se vyklubal rodinný recept na vepřové na smetaně a koupenou směs halali. Co hostitelka mylně považovala za svůj hlavní trumf, bude největším propadákem. A neoslní ani překombinovaný moučník – tažený závin a ztvrdlá pudinková taštička. „Přeplácané,“ shrnul to stručně a výstižně Jarda. Zachrání to zábava? Mluvení s párátkem spíš připomene kratochvíle ze školní družiny, kde Magda pracovala, než začala pečovat o nemocnou maminku.

 

 

Pátek: dělnice Eva (36)

Poslední soutěžící, sympatická Eva, se zatím moc neprojevila, ale soupeři ji považují za zručnou kuchařku. Pracuje v továrně na výbušniny, tak to snad žádný výbuch nebude! Čím Eva překvapí poslední večer ve svém domě? Překvapí, ale ne tak, jak zamýšlela, když plánovala své tři chody. I ve finále se totiž bude podávat svíčková! Ale tentokrát opravdu z pravé svíčkové, s kynutými knedlíky, jako byly včera. Jednou vařenými v páře, jednou ve vodě. Takže nás čeká duel tradičních českých jídel. A před tím vydatný a ocukrovaný salát s kuřecím masem, těstovinami, zeleninou, ananasem, majonézou a jogurtem a nakonec „sladké pokušení“ ze slepených sušenek se zakysanou smetanou. Bude to stačit na vítězství? Jak moc pomohou Evě její hezké a talentované děti, které pro hosty uspořádají v obýváku malý popový koncert?

 

reklama