TZ: Petr Janda – hudební legenda, pohlédne do zrcadla svého života

ZTZ Petr Janda - Petr Janda Foto: ZTZ Petr Janda - Petr JandaFoto: All

V dalším premiérovém díle letošního roku si pohled do Zrcadla svého života vyzkouší jeden z nejpopulárnějších zpěváků a frontman skupiny Olympic Petr Janda. Pojďte se s námi vrátit ke známým hitům i zajímavým historkám!

 

Rocková legenda již oslavila neuvěřitelných 50 let se svou kapelou, čím se však původně vyučila a s jakým hudebním nástrojem začínala? Která láska u něj vítězí: k ženě, či ke kytaře? Kolik žen a dětí zatím měl, nebo má? Spousta otázek a množství překvapivých odpovědí v tomto Zrcadle.

Kdo byl baskytaristou kapely Faraón, tušíte? Náš první host – Karel Šíp. Co ho však spojuje s Jandou, kromě toho, že oba fandí pražským Bohemians?

Pepa Vojtek prozradí, že jim Petr Janda pomohl v začátcích kariéry. Co mu popřejí všichni členové kapely Kabát?

Co o něm prozradí kněz Zbigniew Czendlik? Hudebník Pavel Sedláček promluví o dlouholetém přátelství.

Co Jandu učí fotograf Jakub Ludvík je asi nasnadě. Je možné, že právník Tomáš Sokol také hraje s rockerem Jandou?

Pro zpěvačku Petru Janů nejen napsal několik písní, ale i s ní nazpíval pár duetů.

Lou Fanánek Hagen, jeden z kapitánů velkolepé vědomostní zábavné show Máme rádi Česko (od dubna na Prima family), Jandův skorosoused, který v jeho studiu točil dokonce desku. Jak tato všestranná osobnost – úspěšný skladatel a textař, frontman kapely Tři sestry, vlastním jménem František Moravec – přišel ke svému uměleckému jménu a s čím mu Janda pomohl?

Radim Hladík, člen kapely Blue Efekt, jedné z mála „konkurencí“ Olympiku v 60. letech. A jak to s tím konkurenčním bojem hudebních rivalů bylo doopravdy?

Široká Jandova rodina také ledacos prozradí.

Kdo říká Jandovi „plešatá zpěvačka“ a proč?

Zazpívá kdo jiný než sám Olympic, jenže v původní sestavě. Dalšími interprety budou Pavel Sedláček, Petra Janů, Aleš Háma, který ztvárnil postavu Petra Jandy v muzikálu.

 

Sledujte pěveckou hvězdu v Zrcadle tvého života již ve čtvrtek 14. 3. od 20.15 na Prima family.

 

 

ZTZ profil Petr Janda

Petr Janda se narodil v roce 1942 v Praze. Není nutné ho dlouze představovat, tohoto skvělého hudebníka, skladatele, frontmana skupiny Olympic zná přece každý.

Hvězda českého hudebního nebe podědila zřejmě své schopnosti po rodičích, otec hrál na housle a matka na piano. Janda jako malý chlapec samozřejmě zkoušel bušit do piana, v pěti letech se stal zpěvákem v dětském sboru. V devíti letech se začal učit na housle, ve čtrnácti držel v ruce první kytaru, kterou mu přinesl učitel hry na housle. Na ni se však rocker naučil hrát sám.

Jedna z největších legend naší populární hudby odstartovala svou kariéru ve skupině Sputnici. Ta zahájila svou dráhu v roce 1959. Skládala se ze spolužáků z pražských Vinohrad. Šlo o první rock´n´rollovou skupinu, která měla klasické obsazení – kytary, klavír, basu, bicí, saxofon, sólový zpěv a vokální sbor. Zároveň si Sputnici psali i svoje vlastní texty a skladby.

S Pavlem Chrastinou a Janem Antonínem Pacákem měl tento vynikající skladatel a zpěvák skupinu B. B. Q. (Big Beat Quintet).

A poté se již vrhl do dalšího podniku, který ho učinil hvězdou první velikosti na naší populární hudební scéně – nastala šedesátá léta a éra kapely Olympic. Ta na sebe upozornila poprvé v divadle Semafor, poté se dostala do nahrávacích studií a na Festival politické písně Sokolov.

Skupinu a jejího frontmana proslavily hity jako Želva, Dej mi víc své lásky, Snad jsem to zavinil já, Slzy tvý mámy šedivý, Dynamit, Jasná zpráva, Dědečkův duch a mnoho dalších. V kapele kromě Jandy působila řada známých osobností, lze zmínit Pavla Bobka, Františka Ringo Čecha, Mikiho Volka, Yvonne Přenosilovou nebo Jiřího Korna. Na české scéně jsou Olympic něco jako čeští Beatles, několikrát získali Zlatého slavíka. Skupina oslavila padesát let na české hudební scéně a dodnes koncertuje.

Petr Janda chtěl vstoupit do politiky, ale ve volbách do Senátu v roce 2004, kdy kandidoval za Nezávislé, neuspěl.

Zpěvák je potřetí ženatý. Bohužel jeho první manželka zemřela na rakovinu. Stejné nemoci podlehl i jeho syn. Z prvního manželství má ještě dceru Martu, která se proslavila v Německu se svou skupinou Die Happy. S druhou ženou Martinou se rozvedl, mají dceru Elišku. S poslední ženou Alicí má rocker dvě malé dcery.

Petr Janda rád vaří. Ve své kuchyni dokonce přivítal strávníky z VIP Prostřeno. Pro své strávníky neváhal připravit i skautský večírek s ohněm a špekáčky.

reklama