TZ: Viktor Preiss – herecká legenda, pohlédne do zrcadla svého života

Viktor Preiss – herecká legenda, pohlédne do zrcadla svého života - J. Bohdalová a V. Preiss Foto: Viktor Preiss – herecká legenda, pohlédne do zrcadla svého života - J. Bohdalová a V. PreissFoto: All

V prvním díle letošního roku si pohled do Zrcadla svého života vyzkouší jeden z nejoblíbenějších herců a vynikající dabér Viktor Preiss. Pojďte se s námi podívat, čím ho stále kouzelná Jiřina překvapí!

Viktor Preiss přijde do studia s nečekanou trémou – poprvé totiž přichází do studia, aniž by měl předtím v ruce scénář děje. Ale on sám pěkně překvapí paní Jiřinu.

Paní Bohdalová hned zaskočí Viktora Preisse otázkou: Která zpěvačka ho učila zpívat?

Čím ho kdysi obdaroval herecký kolega Petr Kostka a jaký dárek mu přinese do studia dnes? Zavzpomínají spolu nejen na společná herecká léta, ale i na to, jak pan Preiss ujížděl před policií.

Pan profesor Alexej Bezděk – třídní učitel, prozradí ledacos ze školních let našeho hosta.

S dalším hereckým kolegou Ondřejem Vetchým se vrátí k pohádce „S čerty nejsou žerty“. Prozradí, jak se vyvinul jejich vztah za ta léta od natáčení legendárního filmu. Čeká nás neuvěřitelně dojemný rozhovor těchto hereckých bardů. Své prozradí i další kolegyně Bára Munzarová a Sabina Remundová. Jak mu říkaly jako jeho studentky na DAMU? Které studentce oponoval diplomovou práci?

Málokdo tuší, že herec Preiss se věnuje také malování. Jeho výtvarné výkony ohodnotí sám Adolf Born.

Hereckou plejádu doplní Ivan Trojan s kouzelnou etudkou a dalšími společnými historkami. Martin Stropnický také přispěje k bezvadné atmosféře večera zážitky z divadelního souputnictví.

Samozřejmě nesmí chybět rodina – přijdou synové Jan a Martin.

Hudebně pořad vyšperkuje např. Aneta Langerová, Helena Vondráčková, Kateřina Brožová, Radka Fišarová, Roman Vojtek, Tomáš Savka a další.

 

Sledujte hereckou hvězdu v prvním Zrcadle letošního roku již ve čtvrtek 7. 3. od 20.15 na Prima family.

 

 

ZTZ profil Viktor Preiss

Viktor Preiss se narodil v roce 1947 v Praze. Otec byl za války v koncentračním táboře v Rakousku. Po jednom z posledních náletů na Linec uprchl do Prahy, kde se účastnil pražského povstání, při němž byl zraněn. Matka během těchto bojů o Prahu dělala ošetřovatelku. Po válce se rodiče seznámili v tramvaji.

Maminka pochází z herecké rodiny, působila v Dismanově dětském rozhlasovém souboru, ochotničila a později pracovala jako hlasatelka v rádiu i v televizi. Dětství prožil tento báječný herec v Karlíně, na gymnáziu vedl školní časopis. Novinařina Viktora Preisse lákala, ale nakonec zvítězila záliba v herectví.

Během studiích DAMU (absolvoval v roce 1969 rolí v Langerově Periferii) se oženil s Janou Drchalovou, s níž má dva syny. Martin je rovněž herec. Viktor Preiss dnes na DAMU vyučuje, mezi jeho bývalé studenty patří mimo jiné Ondřej Sokol či Lenka Vlasáková.

Své první angažmá získal v Městských divadlech pražských. Zde se na divadelních prknech postavil po bok dalších velikánů, např. Lubomíra Lipského, Svatopluka Beneše, Marie Rosůlkové, Josefa Beka a jiných.  Vydržel zde do roku 1983 a poté zamířil do Divadla na Vinohradech, kde působí dodnes. Před televizní a filmovou kameru se herec v této době dostával však spíše výjimečně. Přesto ztvárnil hlavní postavu ve filmu Milenci v roce jedna. Diváci si ho mohou také pamatovat jako hokejistu ze slavné Dietlovy Nemocnice na kraji města.

Na Vinohradech se stal Preiss záhy jednou z hlavních osobností souboru, od roku 1983 ho zde potkalo mnoho různých rolí. Všech se zhostil civilně s perfektní výrazovou technikou. V současnosti zde vystupuje ve hrách Vstupte!, Jak udělat kariéru snadno a rychle, Jistě, pane ministře a Brouk v hlavě. Hlavně poslední dvě hry jsou vždy měsíce dopředu vyprodané.

Na filmovém plátně se Preiss začal prosazovat později. V osmdesátých letech si zahrál zlého správce v dnes již legendární pohádce S čerty nejsou žerty. Diváky zaujal jako hrabě Kronberg ve Svatbě upírů (1993), ale hlavně jako Viktor v Andělských očích (1994), adaptaci povídek Bohumila Hrabala.

Na přelomu století se pak známý herec začal objevovat v řadě filmů či televizních adaptacích, diváci ho mohli vidět v Báječných letech pod psa či v Tmavomodrém světě.

Herec se věnoval i hudbě, uváděl seriál věnovaný Karlu Hašlerovi. Jako Willyho Foga ho díky dabingu znají také dětští diváci. Daboval však i jiné postavy.

Viktor Preiss vystupuje i v rozhlase, kde dokonce moderuje svůj pořad. Ve volném čase se věnuje malování.

reklama