Seznamte se s růžovým vínem!

Pozor, růžové víno nevzniká smícháním červeného a bílého Foto: Pozor, růžové víno nevzniká smícháním červeného a bíléhoFoto: All

První díl průvodce světem ROSÉ. Dozvíte se, čím je výjimečné, jaké druhy existují a spoustu dalších informací…

 

Červené nebo bílé pije každý, ale znát víno růžové je už slušná frajeřina. Na našich stránkách o růžovém víně dozvíte vše potřebné přímo od expertky na tyto nápoje Kláry Kollárové.


 

 

Z čeho se růžové víno vyrábí?

Růžové se vyrábí z modrých odrůd vinné révy. Nevzniká tedy smícháním již hotového bílého a červeného vína, což je ta nejběžnější představa lidí, kteří si kvůli tomu myslí, že to je podřadné pití. Není to ale tak, a naopak vyrobit dobré rosé je velké umění.

Čím se růžová vína liší od běžnějších bílých nebo červených vín?

Od bílých se liší ovocnějším aroma a výraznější chutí, od červených naopak příjemnou svěžestí a téměř neunavitelností v pití.

Kolik druhů růžového vína existuje a jak se od sebe liší?

Kolik druhů růžového vína existuje a jak se od sebe liší?

Růžových vín je spousta, vyrábějí se ve všech vinařských regionech a zcela odrážejí místní podmínky.

Jsou rosé z chladnějších oblastí, jako je Česká republika, která jsou většinou výrazně ovocná ve vůni a v chuti mají příjemnou kyselinu. Ale mohou to být třeba vína z Francie v apelaci (označení původu vína) tavel nebo bandol, která překvapí hutností a těžkostí.

V tzv. „novém světě“, tedy ve všech zemích mimo Evropu, převládají vína výrazně vonící, plnější a hutnější s výraznější tříslovinou.

Chuť vína se mění také s použitou odrůdou nebo s technologií. Například odrůda Cabernet Sauvignon dává výrazně aromatická vína po černém rybízu a drobném ovoci, a oproti tomu Pinot noir neboli Rulandské modré zase vína s aroma, které není tolik svěží, připomíná spíše podzimní ovoce. Je i chuťově plnější a nemá tolik kyselin.

To jsou jen dva příklady. To je na rosé právě zajímavé, že si každý může najít ten svůj správný typ.

Jak moc je výroba růžových vín rozšířena v ČR?

Výroba se velmi rychle rozvíjí a to je důležité. Před pár lety bychom u nás růžovku hledali špendlíčkem, dnes už má téměř každé vinařství alespoň jedno rosé, ne-li dvě, v nabídce. Jsou i taková vinařství, jako je například Víno Hort nebo Střední vinařská škola ve Valticích, kteří se v rosé profilují.

Článek

Růžové víno má svá pravidla uskladnění

Další díl seriálu o růžových vínech: jak ho doma správně uskladnit?

Druhý díl průvodce světem ROSÉ. Tentokrát se dozvíte, jaká růžová vína jsou nejlepší nebo jak je nejlépe skladovat.

Článek

Růžové víno se hodí téměř ke všemu

K čemu si dát růžové víno aneb Třetí díl průvodce světem "rosé"

Třetí díl průvodce světem ROSÉ. Tentokrát se dozvíte, kolik obsahují růžová vína alkoholu nebo k jakému jídlu se hodí a jak je správně podávat.

 

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Komentáře

reklama