Marian Roden jako Mušovák Karel z Vinařů má rád Dornfelder. Co tahle odrůda říká vám?

Mušovák Karel (Marian Roden) Dornfelder miluje! Foto: Mušovák Karel (Marian Roden) Dornfelder miluje!Foto: All

Desátá epizoda Vinařů s názvem Cimbál se točí kolem zmizení cimbálu. Na svědomí ho budou mít Mušováci v čele s Karlem (Marianem Rodenem). A právě on si moc rád pochutná na Dornfelderu.

Německý „kříženec kříženců“ pochází hned ze čtyř odrůd, tedy vlastně ze dvou – Helfensteiner a Heroldrebe. Jeho rodiči jsou na straně jedné méně známé odrůdy Jakubské a Trolínské (z nichž byla vyšlechtěna odrůda Helfensteiner), na straně druhé populární a oblíbený Modry Portugal s Frankovkou (ti jsou rodiči odrůdy Heroldrebe).

Oba rodiče odrůdy vyšlechtil ve Weinsbergu šlechtitel August Herold, není se tedy čemu divit, že i Dornfelder pochází z Weinsbergu. Pěstuje se zejména v Německu, najdeme ji ale i v Rakousku či Švýcarsku. U nás ji najdeme asi na jednom procentu vinic. Své jméno získala podle zakladatele první vinařské školy v Německu, Immanuelu Dornfelderovi.

Víno tmavě červené barvy má jemně ovocité aroma. Dominantní je vůně a chuť lesních plodů, narazit ale můžete až na oříškové tóny. Díky vysokému obsahu antokyaninových barviv se často užívá do cuvée pro zesílení barvy červených vín. Mladší Dornfeldery se vychutnáte s pokrmy italské kuchyně, vína plnějšího charakteru se hodí k výrazným úpravám masa, zvěřině a pokrmům z grilu.

Na Dornfelderu si můžete pochutnat nejen v láhvi, ale i rovnou na hroznu. Pro přímou konzumaci se totiž vyloženě hodí!

Článek

Fuksa si na Irsai pochutná Foto:

SOUTĚŽ: Irsai Oliver není jen na burčák, chutná skvěle i jako víno. Vyhrajte ho karton!

Honza Fuksa (Miroslav Táborský) z Vinařů Irsai Oliver miluje. Chutná totiž nejen jemu, ale i jeho milované koze Terezce.

Článek

Na burčák z Irsaie nedá Fuksa dopustit Foto:

Irsai Oliver, ideální nejen na burčák! A Fuksa to dobře ví

Koza Terezka a křetický mudrc mají maďarskou odrůdu v lásce, to se dozvíte již v neděli v další epizodě Vinařů. Pro něj je skvělou surovinou pro burčák, pro všechny vinaře...

Článek

Fuksa právě objevil bombu! Foto:

VIDEO: Bomba ve vinohradě! Všem hrozí nebezpečí!

Františkovi Vlčkovi se konečně podařilo, aby se po letech, kdy se tradiční zarážání hory odehrává u Pavlíčků, odehrála tato důležitá událost v jeho vinohradě.

Článek

Bedřich nechce dopustit, aby se konalo u Vlčka Foto:

To je Bomba! Epizoda Vinařů s názvem Bomba je na PrimaPLAY!

Jestli jste ji nestihli ve středu ve 20.15 normálně na Primě, podívejte se na ní teď. A nebo se mrkněte na nejvtipnější momenty. Bylo jich tam docela dost, dle našeho soudu!

Článek

Heduš má Rulandu vskutku v oblibě Foto:

VIDEO: Rulanda modrá, ta je moc dobrá, říká Heduš z Vinařů. S tím nelze, než souhlasit

Osmá epizoda seriálu Vinaři je zasvěcena odrůdě Rulandské modré. Protože se jedná o jednu z nejstarších pěstovaných odrůd, bude dobré podívat se jí na „zoubek“. Nebo spíše...

 

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Komentáře

reklama