Na odrůdu Chardonnay nikdo neřekne NÉ!

Hřebec s Chardonnay umí pracovat Foto: Hřebec s Chardonnay umí pracovatFoto: All

Jak říká Hřebec z Vinařů: „Chceš-li dámy přítulné, tak jim nalej Chardonnay“. S tím se dokážeme ztotožnit, protože Chardonnay je odrůda, která opravdu učaruje každému.

Vždyť se také řadí k nejoblíbenějším odrůdám celosvětově – ne že by byla na prvním místě, co se osázené plochy týče, nicméně v rozmanitosti míst, kde Chardonnay najdeme, je na předních příčkách. Pochutnat si tak můžeme na Chardonnay jak z Moravy, tak ze její vlasti Francie, ale klidně i z Austrálie, Jižní Afriky a nebo Kalifornie. Výběr máte opravdu velký.

Mimochodem právě proto mají Chardonnay v oblibě sommeliéři. Pro každého odborníka je samozřejmě fajn ochutnat si nějakou z místních odrůd, která se jinde téměř nepěstuje a v daném regionu má ideální podmínky. Nicméně díky celosvětově pěstovaným odrůdám má pak člověk dobrou možnost srovnání. Typově bude totiž Chardonnay vždy podobné a je tak možné sledovat jemné nuance mezi lokalitami.

Jedna z nejznámějších vín odrůdy Chardonnay jsou z francouzské oblasti Chablis a nesou i tento název. Pokud byste měli šanci jej ochutnat, určitě jí využijte. Chardonnay z Chablis je díky podloží se svojí mineralitou a až ocelovou chutí naprosto jiné než kdekoliv jinde na světě.

Chardonnay pochází z Burgundska, z vísky Chardonnay. Odtud se poté šířilo do celého světa. Kvůli nepřesnostem ve zkoumání se dlouho považovalo za totožné s odrůdou Rulandské bílé (Pinot Blanc). Až v roce 1896 bylo na prestižním vinařském kongresu v Chalon prohlášeno za samostatnou odrůdu. Na našem území ovšem toto propojení Rulandského bílého a Chardonnay přetrvávalo další desítky let poté a ještě před dvaceti lety bychom na našem území našli pouze smíšené vinohrady těchto dvou odrůd. V současnosti už se Chardonnay a Rulandské bílé v našich vinohradech naštěstí nadobro rozdělilo.

Podívejte se, co o Chardonnay říká odborník:

Spektrum vůní a chutí, které můžete v Chardonnay hledat, je vskutku široké. Máte-li v ruce láhev Chardonnay ze severnějších oblastí, dominovat budou tóny citrusů, zelených jablek a až kovová mineralita. Naplníte-li skleničku Chardonnay z jižnějších poloh, užijete si tónů tropického ovoce – ananasu, banánu, manga či žlutého melounu. Vyzrálost vína pak chuťový vjem na patře zakončí lehce máslovou tečkou.

I možnosti stolování s Chardonnay jsou díky tomu téměř neomezené – příjemně doprovodí mořské plody, ryby i pokrmy z těstovin, bílé omáčky či lehce kořeněné paštiky.

Článek

Doktor Luža nedá na "vlašák" dopustit Foto:

SOUTĚŽ: Vyhrajte se seriálem Vinaři karton Ryzlinku vlašského a další ceny

Na Pálavě snad není žádná odrůda víc doma než Ryzlink vlašský. Ví to i doktor Luža ze seriálu Vinaři.

Článek

Pro Sylván má Bedřich Pavlíček slabost Foto:

VIDEO: On totiž Sylván je vína pán, tvrdí Bedřich Pavlíček ze seriálu Vinaři

Odrůdou první epizody seriálu Vinaři, který bude vysílat televize Prima každou neděli ve 20.15 hodin, je Sylvánské zelené. I velký vinař Bedřich Pavlíček, kterého hraje...

Článek

Veltlín je Machrův oblíbený... Foto:

VIDEO: Velký tlustý lín, zkráceně Veltlín. Nejlepší pití pro rybáře, říká Machr. A nejen pro ně

Že si Machr rád přihne, to už všichni diváci seriálu Vinaři dobře vědí. A kromě oblíbené slivovičky si rád pochutná i na dobrém Veltlínském zeleném. Přesvědčíme se o tom v...

Článek

Buddy a Julie si na Portugalu "ujíždí" Foto:

Modrý Portugal nejspíš vůbec není z Portugalska. Věděli jste to?

Na svatého Martina ponořte se do vína. Třeba do Modrého Portugalu jako Julie s Buddym ze seriálu Vinaři. Ještě předtím se ale pojďte seznámit jak s Modrým Portugalem, tak...

 

 

 

Témata článku:
Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Komentáře

reklama