Ryzlink vlašský je základ každého pitného režimu. Alespoň podle Vinařů

Luža na "vlašák" nedá dopustit! Foto: Luža na "vlašák" nedá dopustit!Foto: All

Doktor Luža ze seriálu Vinaři je přesvědčen, že „vlašák“ je základem pitného režimu. Ovšem pozor, důležitá je i pravidelnost jeho konzumace!

Ač se jmenují stejně, Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský nemají kromě jména mnoho společného. Tomu rýnskému se budeme věnovat obšírně jindy, dnes se zaměříme na Ryzlink vlašský.

Odrůda, která je dnes rozšířená v Rakousku, na Balkáně i v Maďarsku, pochází nejspíš z Francie. Odtud cestovala přes Porýní do Dolního Rakouska a dále na východ a při tomto „tahu“ se dostala i na naše území. To bylo až v 19. století. Za jedno století se ale dokázala krásně rozšířit po vinařské oblasti Morava a zejména na Pálavě jí to prospívá. Jeden by si skoro myslel, že pochází odsud!

Proč je Pálava top?

Je to dáno hned několika faktory, předně vápencovým podložím a tím, že na Pálavě málo prší a naopak hodně svítí slunko. To přesně totiž „vlašáky“ potřebují. Jediný problém je, že vinice Ryzlinku vlašského u nás pozvolna stárnou. Ono se není čemu divit, čím starší keř, tím hlubší má kořeny. A čím hlubší má kořeny, tím lépe – dokáže si potom brát živiny a minerální látky z hlubších vrstev podloží a víno tak získává na kořenitosti a mineralitě. Ovšem zároveň, čím je keř starší, tím plodí méně, což je v důsledku poměrně neekonomická záležitost…

Co je to mineralita? Ne úplně obvyklé chuťové tóny ve víně, které bývají popisovány jako kovové či slané. Způsobuje je především kyselina jantarová, ale i další složky vína.

Pro Ryzlink vlašský je typický vyšší obsah kyselinek. Ty jsou pak ve vyzrálých vínech často příjemně pikantní a osvěžují zbytkový cukr. Popsat jednoduše, co ve „vlašáku“ najdete, to je oříšek. Spektrum vůní a chutí je totiž poměrně široké – od lipových tónů, přes hořké mandle, jablka, citrusy, med až po „rozkvetlou louku“. A pro Ryzlinky vlašské z Mikulovska je typická již zmiňovaná mineralita.

Vyzrálý Ryzlink vlašský poslouží dobře jako aperitiv, doprovodí lehčí pokrmy postavené na zelenině či bílém masu. Extraktivnější „vlašáky“ zvládnout doplnit i těžší, masitá jídla. Hodí se na rauty, kde si k nim dopřejete bílé sýry, zvěřinové paštiky či šunky.

Epizodu Vinařů, která se bude točit kolem "vlašáku", sledujte v neděli ve 20.15 na Primě!

Článek

Časopis Prima FRESH  Foto:

PŘEKVAPENÍ! Vydáváme časopis Prima FRESH

Kulinární web Prima Fresh spatřil světlo světa před rokem a půl a za tu dobu už si získal své stálé čtenáře. Proto jsme se rozhodli nadělit jim i sobě první letošní...

 

Článek

Ledová vína Foto:

VIDEO: Slyšeli jste už o přírodně sladkých vínech?

Nedávno jsme si na stránkách seriálu Vinaři probírali, jak se rozdělují vína podle cukernatosti hroznů při sběru a téma přírodně sladkých vín jsme tak mírně „nakousli“.

Článek

Ruka zákona dosáhne i do vinohradů Foto:

Na PrimaPLAY najdete nové Vinaře. Podívejte se, jak bojovali proti špačkům

Jedenáctá epizoda je za námi. Bedřich Pavlíček i František Vlček v ní každým svým způsobem bojovali proti špačkům, kteří se rozhodli, že jim trošku „zredukují“ úrodu.

Článek

Maldavia Foto:

EXKLUZIVNĚ: Poslechněte si hymnu státu Maldavie. Díky seriálu Vinaři!

Poslechnout si ji můžete už teď s předtihem, i s vizuálním doprovodem budete mít šanci v neděli ve 20.15 na Primě v epizodě Vinobraní.

Článek

Buddy s Julií milují Modrý Portugal Foto:

SOUTĚŽ: Vyhrajte se seriálem Vinaři karton Modrého Portugalu (a nejen to)

Svatý Martin na bílém koni sice nepřijel, ale alespoň díky Svatomartinským vínům zvýšil zájem o tenhle chutný a zdravý mok. I Buddy s Julií Svatomartinská mají rádi. A jak...

Článek

 

 

 

 

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Komentáře

reklama