VIDEO: Frankovka ze sudu, dubové pohlazení, říká Kateřina. A má pravdu, pojďte se s ní seznámit

Na Frankovku barrique Kateřinu (Tereza Kostková) užije! Foto: Na Frankovku barrique Kateřinu (Tereza Kostková) užije!Foto: All

Čtvrtá epizoda Vinařů se blíží a tím pádem je na čase seznámit vás s další odrůdou, kolem které se nová epizoda bude točit. Tentokrát to bude Frankovka, ovšem barrique.

Původ téhle starobylé odrůdy bychom hledali jen těžko, jedním z jejích rodičů je již téměř zapomenutý Heunisch (v současnosti ho najdeme na malém území ve východní Evropě), druhý rodič zůstává až do dnešních dnů neznámý. To se ovšem nedá o Frankovce samotné říci.

Jelikož pravděpodobně pochází z nedalekého Německa či Dolního Rakouska, v našich krajinách má dlouhou tradici. Však je také druhou nejpěstovanější modrou odrůdou vinařské oblasti Morava! Na druhou stranu, v oblasti Čechy se pro své pozdní dozrávání pěstuje jen velmi málo.

Kateřina Pavlíčková ve čtvrté epizodě Vinařů „fušuje“ svému otci Bedřichovi do vinaření – snaží se mu vysvětlit, že jeho Frankovka by ještě potřebovala alespoň měsíc zrát v barrique sudu.

A co je to vlastně ten barrique?

Za prvé je to speciální typ dubových sudů (amerických či tradičnějších francouzských) o obsahu 225 litrů, v nichž víno vyzrává. Postupně se ze dřeva do vína uvolňují aromatické látky a prvotně tvrdší víno se harmonizuje. A za druhé je to označení vína, které v těchto sudech alespoň 3 měsíce zrálo.

Frankovka se do sudů tohoto typu hodí pro svoji nezaměnitelnou charakteristiku – vína této odrůdy mívají tradičně více kyselin a tvrdší třísloviny než ostatní červená vína. Správný enologický postup (kromě delšího vyzrávání v sudech k němu patří mimo jiné také redukce hroznů a delší kvašení rmutu) však zaručí, že i z této odrůdy vznikne lahodné víno.

Co o Frankovce říká odborník?

Pokud se vám dostane do ruky „ta správná“ láhev Frankovky, vězte, že má mít rubínovou barvu. Ve vůni a chuti hledejte tóny ostružiny, višně, švestky a pozor na travnaté tóny, ty značí nevyzrálost vína. Frankovka bývá v chuti kořenitě ovocitá, s čerstvou kyselinkou, objevovat v ní můžete tóny kandovaného ovoce, skořice až vanilky, zejména jedná-li se o barrique.

Vína se hodí jako doprovod k běžným jídlům, jak by se lidově řeklo, „na denní pití“. Frankovky z vyzrálejších hroznů se ale hodí i k výrazným pokrmům jako například guláš, různé úpravy zvěřiny či k pokrmům z vnitřností. Chybu ovšem neuděláte, ani když si ji nalijete k selekci plísňových sýrů.

O Frankovce se říká, že je rozmarná jako nestálá žena a že má všechny její dobré i špatné vlastnosti. Což není až tak špatný verdikt, nemyslíte?

Na epizodu s názvem Klip, jejímž patronem je Frankovka barrique, se dívejte v neděli ve 20.15 na Primě!

Článek

Tak pozor, tohle opravdu není Tramín červený!

SOUTĚŽ: Vážně je Tramín červený bílý? To zjistíte snadno, třeba když ho vyhrajete hned celý karton

Třetí epizoda seriálu Vinaři měla název Věštba. A kromě "věštění" Fuksovy vysoce senzibilní kozy Terezky se "točila" kolem odrůdy Tramín červený. Nechtělo by se vám takový...

Článek

Hřebec to zařídí! Foto:

VIDEO: Podívejte se, jak to Hřebec z Vinařů umí rozbalit na ženskou!

Provozák Vlčkovy Sovičky "Hřéba", jak se Hřebcovi říká, svému jménu umí dostát. Ať už je motivace jakákoliv!

Článek

Režisér Vojtěch Moravec

VIDEO: Na Moravě nejsou kocoviny, to se to pak natáčí, říká režisér Vinařů

Když se točí seriál na jižní Moravě, ještě k tomu s názvem Vinaři, je jasné, že se jisté konzumaci štáb nevyhne. Podle režiséra seriálu Vojtěcha Moravce to ale vůbec nevadí!

Článek

Buddy to v Sovičce rozjede ve velkém Foto:

VIDEO: Striptýz ve Vinařích! Mrkněte se na něj

Honza Brožek, kterého z Vinařů znáte jako Buddyho, je nejen skvělý herec, ale má taky "pořádné koule". Před celým štábem a hordou herců odhodí stud i šaty a v druhém díle...

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Komentáře

reklama