VIDEO: Hedvábný Merlot je tím pravým společníkem na dlouhé zimní večery

Stázi si na Merlot potrpí Foto: Stázi si na Merlot potrpíFoto: All

Pokud si otevřete láhev červeného vína z Bordeaux, je poměrně velká šance, že „kápnete“ zrovna na Merlot. Tahle odrůda je totiž v Bordeaux, ale nejen tam velmi oblíbená. A v posledních letech se začíná rozšiřovat na moravských vinicích.

Starobylá odrůda pochází pravděpodobně z již zmíněného Bordeaux, kde se i hojně pěstuje. Ač jsou o ní k nalezení zmínky už od 14. století, byla tehdy odrůdou spíš doplňkovou. Světoznámou se stala ale až v pozdějších staletích, a to zejména ve vinařských oblastech Bordeaux St. Émilion a Pomerol. Jejich těžká hlinitá půda prosycená železem je pro Merlot ideální, však tu zabírá téměř celou plochu výsadby.

V Bordeaux a vlastně v celé Francii se na samostatné odrůdy „moc nehraje“. Dominantní informací na láhvi nebývá odrůda, případně odrůdy, ale ročník vína a název vinařství. Těm se po francouzsku říká Château neboli zámeček, podle sídel jednotlivých tradiční rodin, které produkují víno.

Kde se vzal název Merlot? Od ptáka! Kosáci si totiž rádi pochutnávají na malých modrých bobulkách Merlotu, které získávají svoji temnou barvu dříve než v případě ostatních odrůd. Francouzsky se řekne kos merle, a odtud je to k Merlotu „co by kamenem dohodil“.

A třeba takový Château Petrus z Pomerolu, jejichž vína bývají hodnocena jako jedna z nejlepších na světě, se spoléhají právě na odrůdu Merlot. Milovali je nejen dynastie Kennedyů, ale pochutnávali si na nich i svatebčané při uzavření manželství královny Alžběty a Prince Filipa. Pokud tedy nevíte, čím obdarovat své milované pod vánočním stromečkem, může být Château Petrus docela dobrý tip na dárek. Jen se připravte, že to nebude levná záležitost. Za exkluzivní lahvinku totiž zaplatíte kolem 600 euro!

Podívejte se, co o Merlotu říká odborník:

 

A co tedy od Merlotu očekávat? Ať už si vyberete ten „pomerolský“ z Château Petrus, nebo moravský třeba od Mikulova, těšte se na hebké a příjemně pitelné víno s tóny zralého černého rybízu a dalšího tmavého ovoce – černých třešní, ostružin i povidel. Vydržíte-li to a necháte láhev pár let ležet, odměnou vám budou další rozměry chuti. Připravte se na tóny tabáku, čokolády a vanilky. Vína Merlotu skvěle chutnají k pokrmům ze zvěřiny, k různým paštikám a kořeněným jídlům. Chutnají ovšem bezvadně i jen tak.

Článek

Luža na "vlašák" nedá dopustit! Foto:

Ryzlink vlašský je základ každého pitného režimu. Alespoň podle Vinařů

Doktor Luža ze seriálu Vinaři je přesvědčen, že „vlašák“ je základem pitného režimu. Ovšem pozor, důležitá je i pravidelnost jeho konzumace!

Článek

Cabernet Cortis je lepší zralejší Foto:

Cabernet Cortis je oblíbená odrůda Olina Vlčka z Vinařů. Je totiž jako on!

Že vám ale spojení Cabernet Cortis nic neříká? Inu, chyba není na vaší straně, tahle odrůda je totiž opravdu mladá a velmi zřídka pěstovaná. V poslední době se ale dostává...

Článek

Pro Sylván má Bedřich Pavlíček slabost Foto:

VIDEO: On totiž Sylván je vína pán, tvrdí Bedřich Pavlíček ze seriálu Vinaři

Odrůdou první epizody seriálu Vinaři, který bude vysílat televize Prima každou neděli ve 20.15 hodin, je Sylvánské zelené. I velký vinař Bedřich Pavlíček, kterého hraje...

 

 

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Komentáře

reklama