VIDEO: Kořenitá Pálava, královna u nás vyšlechtěných odrůd, říká Křižan. A má pravdu

Křižan (Karel Roden) je architekt s láskou k vínu Foto: Křižan (Karel Roden) je architekt s láskou k vínuFoto: All

Karel Roden, který Křižana v další epizodě Vinařů hraje, pro ni má totiž také slabost. Ono totiž pokud by se měla mezi konzumenty vína vybrat nejoblíbenější odrůda vypěstovaná v České republice, s největší pravděpodobností by v současnosti zvítězila právě Pálava. Proč?

Tahle „moravská kráska“ pochází z křížení oblíbených odrůd Tramín červený a Müller Thurgau. Ing. Josef Veverka s ním začal již v roce 1953. Už tehdy zkrátka tušil, že tohle bude trhák. A nemýlil se!

Původní pokusy s křížením probíhaly sice ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích, později se ale přesunuly do Šlechtitelské stanice Perná u Mikulova pod Pálavskými vrchy. Z názvu Chráněné krajinné oblasti Pálava je odvozen i název odrůdy.

Jenže jak je Pálava odrůdou oblíbenou, je samozřejmě lákadlem i pro různé šmelináře. I přes oblibu  konzumentů se stále pěstuje na pouhých 3 % procentech moravských vinic. Vysoká poptávka si ovšem Pálavu žádá, a tak se dováží se zahraničí. Na Slovensku se nicméně pěstuje na ještě menší výměře než u nás, a proto je třeba hledat alternativu dále na východě.

Právě tady vzniká problém. Velká část sudové Pálavy, kterou si můžete koupit v různých vinotékách, vinárnách, ale mnohdy i trafikách, proklamovanou Pálavou vůbec není! Často se jedná o jakoukoliv aromatickou odrůdu dovezenou z Maďarska nebo dokonce z Makedonie či Srbska. Takže pozor na to! Co se tváří jako Pálava a stojí 50 korun litr, dozajista moravská Pálava nebude. Na to můžete dát krk.

Podívejte se, co o Pálavě říká odborník:

Víte ale vůbec, co všem na Pálavě tolik chutná? Nebo spíše jak by správná Pálava měla chutnat? Ve vůni i chuti se projevují oba z jejích rodičů – z Tramínu si bere kořenitost, Müller Thurgau se zase postará o ovocité tóny.

V aroma a chuti vína zlatožluté barvy hledejte tramínové tóny růže spolu s vanilkou, díky Mülleru i tóny muškátové až citrusové. Pálava mívá vyšší kyselinku než Tramín červený, bývá tak pro konzumenty příjemnější. Díky výraznější kořenité chuti se doporučuje spárovat s kořeněnými jídly, paštikami či pikantními sýry z jiného než kravského mléka.

Přečtěte si něco o dalších odrůdách:

Článek

Veltlín je Machrův oblíbený... Foto:

Velký tlustý lín, zkráceně Veltlín. Nejlepší pití pro rybáře, říká Machr. A nejen pro ně

Že si Machr rád přihne, to už všichni diváci seriálu Vinaři dobře vědí. A kromě oblíbené slivovičky si rád pochutná i na dobrém Veltlínském zeleném. Přesvědčíme se o tom v...

Článek

Rulanda bílá je boží! Foto:

Rulandské bílé je boží, říká farář Tomica. Seznamte se s touhle odrůdou!

Pátý díl Vinařů se ponese ve znamené ztraceného zápisníku faráře Tomici se všemi hříchy Křetických. Bodejť by nebyl ve stresu, když nad jihomoravskou vískou visí strašák...

Článek

Na Frankovku barrique Kateřinu (Tereza Kostková) užije! Foto:

VIDEO: Frankovka ze sudu, dubové pohlazení, říká Kateřina. A má pravdu, pojďte se s ní seznámit

Čtvrtá epizoda Vinařů se blíží a tím pádem je na čase seznámit vás s další odrůdou, kolem které se nová epizoda bude točit. Tentokrát to bude Frankovka, ovšem barrique.

Článek

Tramín červený... je bílý! Foto:

VIDEO: Tramín červený je bílý, tvrdí František Vlček. Víte to?

Tenhle fórek o bílém „červeném Tramínu“ už určitě znáte, nebo jste se ho dozvěděli právě teď. Jak je ale možné, že bílé víno získalo přízvisko „červený“? A proč mívají...

Článek

Enologo Luis König (Robert Nebřenský) si na dobrá vína potrpí! Foto:

VIDEO: Neuburg není Wartburg, ví to i enolog Luis König. Víte to také vy?

Druhá epizoda seriálu Vinaři je zasvěcena odrůdě Neuburg a jejím patronem je Robert Nebřenský alias starý známý enolog Luis König. Odborníkem je (aspoň dle sebe) na slovo...

Článek

Pro Sylván má Bedřich Pavlíček slabost Foto:

VIDEO: On totiž Sylván je vína pán, tvrdí Bedřich Pavlíček ze seriálu Vinaři

Odrůdou první epizody seriálu Vinaři, který bude vysílat televize Prima každou neděli ve 20.15 hodin, je Sylvánské zelené. I velký vinař Bedřich Pavlíček, kterého hraje...

 

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Komentáře

reklama