VIDEO: Rulandské bílé je boží, říká farář Tomica. Seznamte se s touhle odrůdou!

Rulanda bílá je boží! Foto: Rulanda bílá je boží!Foto: All

Pátý díl Vinařů se ponese ve znamené ztraceného zápisníku faráře Tomici se všemi hříchy Křetických. Bodejť by nebyl ve stresu, když nad jihomoravskou vískou visí strašák apokalypsy. A co je na uklidnění nejlepší? Přece sklenička Rulandy bílé. Znáte ji?

 

Pokud vám název Rulandské bílé nic neříká, zkusíme na to jít „od lesa“. Slyšeli jste už někdy třeba Pinot Blanc nebo Burgundské bílé? Jo?

Tak to jste na správné adrese. Stále se jedná o tu samou odrůdu. Jen s tím jménem jsou trochu zmatky. On totiž český název Rulandské vznikl tak trochu omylem!

Rulandské bílé je odrůdou příbuznou Rulandskému šedému. A o její šíření se zasloužil jistý německý obchodník Ruland ze Speyeru. Jeho jméno se posléze v češtině vztáhlo i k dalším dvěma tzv. burgundským odrůdám (Rulandské bílé, Rulandské modré), aniž by ovšem on sám k nim měl jakoukoliv vazbu. V našem jazyce tak máme vlastně takový unikát.

Tato stará moštová odrůda pochází z Francie a v současnosti patří její vína mezi celosvětově oblíbená. I na našem území má její pěstování dlouholetou tradici. Ještě jako Roučí bílé ji u nás prosazoval král a císař Karel IV. Inu, není se čemu divit, vzhledem k jeho výchově ve Francii. Zavedl u nás i pěstování jeho „sourozence“, Rulandského šedého.

Karel IV. se celkově zasloužil a rozšíření a prohloubení dosavadních znalostí o pěstování a výrobě vína. Ne nadarmo se zpívá v písni Bosa nova že: „Ač Karel IV. byl ukrutný feudál, tak zaved u nás víno a ne chmel.“ V zájmu rozvoje vinařství dokonce na dvanáct let osvobodil moravské vinaře od daní z mladých vinic, dovezl z evropských vinohradnických oblastí sadbový materiál a zasloužil se také o to, že vznikly příslušné úřady, pod něž vinaři a vinohradníci spadali.

Podívejte se, co o Rulandě bílé říká odborník:

Historickou kapitolku máme probranou, věnovat se ale musíme i vínu. Rulandě bílé svědčí vápenaté půdy, její projev je pak mohutnější. Ve vůni je víno jemné, s vyšší vyzrálostí se i aroma stává výraznějším, až chlebnatým. V lehčích vínech hledejte ovocité tóny jako je broskev, hruška. Výraznější a nazrálá vína budou vůní a chutí připomínat i lískové oříšky, mandle, vanilku či pro Rulandské bílé typické máslo a chlebovou kůrku. Vína jsou ideální k delší archivaci a tvorbě botrityckých, bobulových a dalších výběrů. Mimochodem, věděli jste, že jsou vína odrůdy Rulandské bílé široce používána při výrobě šampaňského?

Pokud chcete Pinot Blanc sladit s pokrmem, doporučujeme vám jej k jemně upraveným masům, uzeným rybám a mořským plodům, a také plísňovým sýrům. Pokud má víno vyšší zbytkový cukr, poslouží skvěle jako aperitiv.

Na pátou epizodu s názvem Zápisník se dívejte v neděli ve 20.15 na Primě!

Článek

Článek

Sandra Nováková a Oldřich Navrátil Foto:

Nestihli jste čtvrtou epizodu Vinařů? Nic se neděje, pustit si ji můžete hned teď

V poslední epizodě Vinařů se toho událo celkem hodně. Pokud vám tedy utekla, určitě byste se na ni měli podívat. Díky nám si ji můžete pustit třeba hned teď.

Článek

Zadaří se Buddymu konečně? Foto:

VIDEO: Sbalí Buddy konečně Julii?

Že Buddy za Julií "pálí", to je jasné hned od prvního dílu. Už to ale vypadá, že se konečně štěstí přikloní na jeho stranu.

Článek

Olin jako hvězda natáčení Foto:

VIDEO: Olin chce zanechat odkaz. Podívejte se na něj už teď!

Že Olina sužuje exotická smrtelná nemoc, to už víte. Sám Olin je přesvědčený, že je třeba zanechat na světě nějaký odkaz. A zrovna teď je k tomu ideální příležitost....

Článek

Buddy to v Sovičce rozjede ve velkém Foto:

VIDEO: Striptýz ve Vinařích! Mrkněte se na něj

Honza Brožek, kterého z Vinařů znáte jako Buddyho, je nejen skvělý herec, ale má taky "pořádné koule". Před celým štábem a hordou herců odhodí stud i šaty a v druhém díle...

 

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Komentáře

reklama