Vylomeniny jsou zpět. Bude to nářez. Takový, že Tomáš Měcháček ani nechce dávat úkoly

Moderátor Tomáš Měcháček Foto: Moderátor Tomáš MěcháčekFoto: All

Na Primě se zrovna rozjíždí další řada zábavného pořadu Vylomeniny, v němž se dějí v restauracích neuvěřitelné věci. Sledovat ji můžete každý pátek od 21.30. Jedním ze dvou moderátorů této show je i herec Tomáš Měcháček, jehož jsme pro vás vyzpovídali.

Liší se nějak nová řada pořadu Vylomeniny od té předchozí?

Oproti prvním dílům jsme tyto další natáčeli na jaře a v létě, takže jsme s Martinem Dejdarem nachytávali lidi především v zahradních restauracích. Nové díly se liší i tím, že lidi, které jsme oslovovali, velmi často už pořad znali. Takže buď nás poslali rovnou do háje, nebo naopak nadšeně souhlasili, že se chtějí zúčastnit. Sami byli zvědaví, jak jejich partner, kamarádka nebo zkrátka ten, s nímž si vyrazili do restaurace na jídlo, bude reagovat.

S improvizací máte své zkušenosti. Například jako stand-up komik v pořadu Na stojáka, kde občas vystupujete.

Improvizaci mám rád. Ale ono se nejlíp improvizuje, když člověk ví, co dělá. Nemusím znát scénář, ale musím vědět, co chci dělat. Někdy naopak vůbec nechci vědět, co mám dělat, takže si můžu dělat, co chci – takzvaně vím, že nevím, co dělám. Ale to už se do otázky příliš zamotávám. Takže ano, s improvizací mám hodně zkušeností a mám ji rád. Taky proto, že se nemusím učit texty, muhaha.

Článek

Vylomeniny

Páteční dávka smíchu: Sběratelé psích hovínek a plno dalšího ve Vylomeninách

První premiérový díl druhé řady Vylomenin už klepe na dveře! Ty salva smíchu rozrazí už v pátek ve 21.30 po pořadu Farmář hledá ženu. A na co se můžete těšit? Věřte nám, ...

 

S kolegou Martinem Dejdarem se ve Vylomeninách doplňujíS kolegou Martinem Dejdarem se ve Vylomeninách doplňují

Jak máte s Martinem ve Vylomeninách rozdělené role? Kdo z vás je v zadávání úkolů škodolibější?

S Martinem nemáme nijak rozdělené role. Máme daný jen bodový scénář a seznam úkolů, které na sebe postupně navazují, úkoly vymýšlejí dramaturg s režisérem. Ale většinou se průběh dolaďuje na místě, hodně taky vycházíme z reakcí každého člověka. Každý děláme to, co nás baví a jak cítíme situaci. Máme rozdělené jen to, kdo řekne účastníkovi (nebo spíš nešťastníkovi) první úkol, protože ten pak říká i úkol poslední, který je nejtěžší. Kolikrát se nám ho ani nechce říkat. První úkoly jsou jen zahřívací, ale čtvrtý a pátý, to už je kovbojka.

Tomáš Měcháček se narodil 22. 12. 1979 v Ústí nad Labem. Vystudoval DAMU, katedru alternativní a loutkové tvorby. Ve svých dvaceti letech založil tzv. Hnutí mysli pro divadelní výzkum – MATAPA, v jehož rámci režíroval několik her. Deset let cestoval po světě s norsko-anglickým divadlem NIE. Účinkuje v představení Pérák divadla Vosto5, v představení Vidím nevidím na Nové scéně Národního divadla a je autorem experimentálního Varieté O N I v NODu. Vystupuje také jako stand-up komik, vyučuje na DAMU, věnuje se režii, pořádá divadelní workshopy. Jeho nejvýznamnější filmovou rolí je postava promítače Petra z filmu Protektor a televizní učitel ze seriálu Gympl. Další role: Zázraky života, Přešlapy, Nevinné lži, Sanitka 2 ad. S Martinem Dejdarem moderuje zábavný pořad Vylomeniny. Rád jezdí smykem, spí, nebo se jen tak povaluje v posteli. Umí dobře plavat a skákat do vody. Neumí udržet pořádek. Má desetiletého syna.

Je na vás pokaždé vidět, že se dobře bavíte. Ale bývá vám těch nachytaných lidí někdy i líto?

Tak určitě... a taky se stydím jim některé úkoly dávat. Párkrát jsem poprosil Martina, aby nějaký hodně nepříjemný úkol řekl za mě. A on s chutí odmítl, protože má podobné pocity jako já. Když musíte člověku říct úkol, který vám jde prosti srsti, není to nic jednoduchého.

Kdy se vy sám stydíte?

Nevím, asi se nijak moc nestydím. Ale styděl jsem se po Vánocích, když jsem nakupoval dárky a nevědomky vyčerpal týdenní limit na platební kartě. Byla neděle večer, stál jsem u pokladny, plno věcí namarkovaných, chci zaplatit a karta mi hlásí, že nemůžu. Než jsem si přes aplikaci v mobilu navýšil limit, protože u jedné nejmenované vzdušné banky, pro kterou dělám reklamu, to jde, hodně jsem se styděl. Ale vlastně nebylo proč... takže se asi moc nestydívám.

Jaký pro vás byl konec roku?

Na Vánoce jsem byl v kruhu rodinném. Silvestra jsem trávil v restauraci v Dejvicích, kde jsem tak trochu tichým společníkem. Nejlepší podnik v okolí. (smích)

Dal jste si nějaké novoroční předsevzetí?

Ne, to je v mém případě zbytečné. Já si dávám předsevzetí každé ráno: ´Dneska vstanu!´ Člověk by se neměl pouštět do žádných extrémů, ale měl by postupovat po malých krůčcích. Žádné nebudu kouřit a nebudu mluvit sprostě, ale budu méně kouřit a méně mluvit sprostě. Zákazy na mě nikdy moc neplatily, takže si věci nezakazuju, ale spíš zlehka moduluju.

Co vás čeká v zimním období?

S Tomášem Matonohou budeme pokračovat ve zkoušení představení Jak se Husákovi ve snu zjevila Věra Čáslavská v režii Luboše Baláka. Já hraju paní Čáslavskou. Na začátku února jsou klauzury na DAMU, kde vyučuju. Měl bych natáčet kriminální sérii s Janem Hřebejkem, soutěžit o moderování Silvestra na všech televizích v pořadu Marka Najbrta a Lumíra Tučka Boj o koláč. Další nabídky jsou tak napůl rozjednané, takže o nich zatím ani nechci mluvit. A pak pomalu budu chystat své one man show a varieté ONI. A spoustu dalších vylomenin, o kterých teď netuším...

Vyučujete na DAMU na katedře alternativního a loutkového divadla. Když jste tuto nabídku dostal, neřekl jste si, že je na to ještě brzo?

Nebylo to tak, že bych šel po Praze, vedení fakulty mi zavolalo, abych u nich učil a já zvažoval, jestli nabídku přijmout. Předcházel tomu mnohaletý proces. Hned po škole, kolem roku 2000, jsem odjel hrát s mezinárodní divadelní skupinou NIE Theatre do světa. S touto norsko-anglickou společností jsem vystupoval deset let a součástí naší práce byly i různé herecké workshopy, které jsem občas vedl i já.

Baví vás Vylomeniny? Pobavte se nad nejlepšími kousky z první řady na Prima PLAYMáme takovou klaunskou metodiku, jak si na scéně hrát, jak nalézt svou hravost a tu pak použít ke své práci. Vychází ze školy Jacquese Lecoqua, francouzského divadelníka. Když jsem byl podruhé ve čtvrťáku na DAMU, v rámci magisterské práce jsem dělal asistenta Miroslavu Krobotovi a jednou týdně jsem učil první ročník právě tuto metodu. Když se šéfem katedry stal divadelní režisér a herec Jiří Havelka, nabídl mi, abych se stal vedoucím ročníku. Tak se spolu s dalšími kolegy snažím studenty k něčemu dovést. Kromě toho jsem z učitelské rodiny, takže si troufám říct, že o této profesi něco vím. (smích).

Kolika jazyky se domluvíte?

Když nepočítám češtinu a slovenštinu, tak anglicky, německy, norsky, rusky a trochu španělsky. A v seriálu Zázraky života jsem mluvil trochu francouzsky. Nebojím se předstírat, že mluvím jazykem té které země, v níž se právě nacházím. Takže po čtrnácti dnech už se domluvím skoro všude. Člověk se nesmí bát, pak dokáže leccos.

reklama