Jenom hlas nestačí – Karel Gott má šarm!

Karel Gott Foto: Karel GottFoto: sony music

Který interpret z české a slovenské hudební scény má podle vás největší X Factor? Hlasujte v naší soutěži a vyhrajte nový telefon SONY XPERIA. A proč hlasovat pro Karla Gotta?

V čem tkví Karlovo charisma? Především v cílení na tradiční posluchače, kterým dopřeje jak parádní show, tak i nestárnoucí hitovky v českém jazyce. Možná je to málo - v éře globální hudby plné angličtiny, rozhodně tím však nezapomíná právě na ty posluchače, kteří nechtějí zůstat trendy za každou cenu. Kdo má větší X Factor?
HLASUJ ZDE a vyhraj nový telefon SONY XPERIA

To však neznamená, že by sám o sobě nebyl talentovaným zpěvákem se solidním rozsahem. Spíše než na hlasové prostocviky však sází na velký rozsah svých žánrů – nebojí se experimentovat v konzervativních mantinelech a krom rocku tak sáhnout i k jazzu, country, muzikálu nebo folku. Právě proto je ostatně znám jak u nás, tak i v Německu, Anglii nebo třeba na Kubě a nebojí se ho pozvat do newyorské Carnegie Hall i třeba na nehvětší český rockový festival.

Součástí Gottova mezinárodního étosu je však rozhodne i dlouhodobá trvanlivost jeho tvorby. Letos v červenci mu bude 75 let, přesto stále hýří elánem více než leckterý uplakaný dvacátník. Legendy o jeho potenci propírané v bulvárním tisku to jenom potvrzují… A navíc, je to šarmantní a vtipný gentleman, který (na rozdíl od jiných) umí jednat s lidmi i médii a na jeho proslovy při přebírání cen se vždy všichni těší. 

Gott jako "Sinatra východní Evropy" si svou cestu na vrchol jako správný dříč rovněž vehementně vyobojoval. Neúspěšné přijímačky na UMPRUM? Není problém, přeorientoval se na hudbu. V soutěžích 50. let neměl tolik štěstí? Začal vystupovat po kavárnách. V roce 1962 přišlo jeho první album, Gott však nemířil jenom na lokální vody, ale začal navíc cestovat. Neorientoval se na jediný styl, vyšel vstříc publiku. A chtěl stále více. Od poloviny 60. let se stal právě včas hvězdnou nejen hudby, ale i filmu a televize.

Karel je prostě značka, která táhne staré i mladé, včetně lidí, kteří nemusejí jeho písně poslouchat pravidelně. Můžeme si sice rýpnout, že žádný jiný interpret není sto vyhrát Zlatého slavíka roky po svém poslením významném albu – jenom to však potvrzuje, že Gott je perpetum mobile české hudební scény.

Karel je prostě Bůh! :)

reklama