Bob Klepl: Báli se, že mě klepne

Základka: Bob Klepl alias ředitel Zdeněk Grepl Foto: Základka: Bob Klepl alias ředitel Zdeněk GreplFoto: All

Když dostal Bob Klepl nabídku zahrát si chaotického ředitele školy v seriálu Základka, neváhal prý ani vteřinu. Naštěstí pro diváky.

Prý vám autoři psali roli přímo na tělo?
Myslím, že z těch replik je cítit, že mi je psala scenáristka Tereza Dusová na tělo. Známe se totiž už ze seriálu Letiště. Stejně jako s režisérem Petrem Zahrádkou, proto jsem věděl, že se chystá komický seriál ze školního prostředí. A proto jsem taky neměl důvod váhat, když mi roli ředitele školy nabídli. Grepl je pro mě tak trochu volné pokračování postavy z Letiště, tam jsem hrál ředitele letecké společnosti. Oproti Letišti mi vyhovuje, že Grepl není moc reálná postava. Neumím si představit, že by někdo takový řídil nějakou školu. Ale o to víc mě natáčení bavilo, protože scénář byl psaný komicky a s velkou nadsázkou a po dlouhé době to byl seriál, který mě strašně moc bavilo točit. Přestože jsem tu hrál takového bláznivého cholerika, chtěl jsem, aby se ta postava nepitvořila, aby byla uvěřitelná. Snad se mi to povedlo.


V seriálu ze školního prostředí jste ale nehrál poprvé...
Kdysi jsem hrál učitele dějepisu v seriálu To jsem z toho jelen, za manželku jsem měl Veroniku Žilkovou. Byla to role ušlápnutého chlapíka, který pořád řešil nedostatek peněz. Tak teď jsem povýšil z učitele na ředitele. Myslím, že Základka, i když je ze školního prostředí, není moc pro děti školou povinné. Ale je mi jasné, že starší děti se na ni s chutí podívají. Starší děti a mladší ročníky, které přijmou tu nadsázku.
Skvělou dvojici tu tvoříte s Táňou Medveckou.
My máme spolu v rámci seriálu tajný vztah. S Táňou jsem nikdy předtím nehrál a v první chvíli mě napadlo: Ona, herečka z Národního divadla. Jak se asi popasuje s takovým druhem práce? Ale moc mile mě překvapila. Do role nádherně vklouzla a je v ní úžasná, krásně uvěřitelná, vtipná a sarkastická, bez nádechu nějakého patosu. Skvěle se mi s ní hrálo.

 
Potkal jste v životě nějakého učitele, který vás hodně ovlivnil? Podle kterého jste třeba trošku svého Grepla hrál?
Žádného takového učitele si nevybavuju. Vlastně takový snad ani není. Proto jsem si vzal vzor z bývalých takzvaných nomenklaturních kádrů, těch soudruhů, co už zaplaťpánbůh nejsou. Protože Zdeněk Grepl má u jména několik titulů, představoval jsem si, že za totality to byl možná vysoce postavený člověk, kterého sesadili z funkce a on teď učí chemii na základce a řediteluje. Spadl dolů, tak vládne alespoň škole.


Co vy a chemie?
Chemie je pro mě peklo a i na gymnáziu byla. Když jsem měl před kamerou občas říkat nějaké odborné termíny, radil jsem se s paní učitelkou ze školy, kde jsme točili. Ale já jich naštěstí neměl moc, horší to má Alice Bendová, která nastoupí jako nová chemikářka.

 

Zažil jste při natáčení nějaký extrémně náročný den?
Extrémní byly skoro všechny, protože jsem měl hodně textu, moje postava byla takový tahoun. Ale já jsem si vysledoval, že od pěti od rána do dvou odpoledne jsem měl nejvíc energie, pak jsem byl unavenější a pak začal být nervózní, protože jsem věděl, že mám večer představení. Ale dalo se to zvládnout. Já jsem zvyklý, natočil jsem hodně seriálů. Při takovém stylu práce se člověk musí v danou chvíli maximálně koncentrovat na text a pořád v té postavě pokud možno zůstávat.

 

A nějakou extrémně bláznivou scénu?
Bláznivých scén tam bylo dost, ale já si vybavuju moment, když se Grepl dozví, že chemii na jeho škole má učit ženská. Vyváděl jsem tak, až si kluci ze štábu nebyli jistí, jestli to jen hraju, nebo jestli se mi něco nestalo. Možná se trochu báli, že mě klepne.

reklama