Taťána Medvecká: Ráda hraju komedie

Základka. Taťána Medvecká Foto: Základka. Taťána MedveckáFoto: www.iprima.cz

V seriálu Základka je každá postava něčím výjimečná. Ale cynická a sarkastická zeměpisářka Róza, kterou hraje Taťjana Medvecká, je neodolatelná. Herečka prozradila, že dostat televizní komediální roli si prý přála už dávno.

Je role cynické Rózy přesně taková komediální role, jakou jste si přála?

A víte, že je? Opravdu. Doufala jsem, že komediální role bude už Jarka v seriálu Cesty domů, kterou jsem dostala zhruba před rokem. Ale ta postava pak nabrala trochu jiný směr a ze seriálu postupně vymizela. Proto, když jsem si přečetla scénář Základky, jsem se dlouho nerozmýšlela a na nabídku kývla. Po dlouhé době se mi dostal do ruky text, který je krásně ujetý, „nakopnutý“, autorka má smysl pro humor. Při jeho čtení jsem se občas i nahlas smála. Nabídku hrát Rózu jsem dostala ve chvíli, kdy už jsem měla svůj program, prvních deset dní natáčení bylo dost krušných. Měla jsem spoustu divadelních představení, zájezdy, což se s dvanáctihodinovými natáčecími směnami kombinovalo dost složitě. Ale nakonec jsme to snad nějak zvládli.

 

Takže Rózin sarkasmus je vám blízký?
Doufám, že je, takhle napsanou Rózu jsem si prostě dokázala představit. Navíc se mi moc dobře hrálo s Bobem Kleplem. Je to taková energetická bomba, ten Bob. Měl pořád dobrou náladu, na nic si nestěžoval, byl nesmírně vtipnej. Během natáčení nás tou svou neutuchající energií vlastně dobíjel. Nechápu, kde ji bral, protože měl taky spoustu představení a zájezdů. A navíc měl z nás nejvíc textu. Moje Róza situaci dost často jen glosuje, ale Bob jako ředitel je tahounem děje.

 

Dá se vybrat scéna, která vás během natáčení nejvíc bavila a pobavila?
Bylo jich víc, ale vyberu dvě. Róza je oddaná fanynka Václava Klause. V jednom z dílů se řeší, že právě na naši základní školu má přijet prezident pozdravit žáky, ale na poslední chvíli se kolona stočí a jede ke konkurenční škole. Když to Róza vidí, tryskem vyběhne za kolonou v marné snaze ji zastavit. A druhý moment – v pozdějších dílech nastoupí do školy nová posila – sexy chemikářka, která okouzlí pánskou část učitelského sboru, včetně ředitele. A protože Róza má s ředitelem tak trochu vztah, nástup krásné nové a mladé kolegyně dost nelibě nese.  

 

Hrála jste už někdy učitelku?
Myslím, že ano, ale žádnou konkrétní si nevybavuju. Fakt, že v civilu nosím brýle a vypadám asi trochu přísně, svádí režiséry obsazovat mě do rolí přísných, komisních a upjatých žen. O to větší radost jsem měla z Rózy. Miluju, když se lidi smějou, a jsem šťastná, když je třeba dokážu rozesmát. Jsem holt takový šašek.


Zřejmě takzvaně klamete tělem...
Že by?! (smích) Víte, mě na herectví baví ta různorodost. Hrát jeden večer královnu Alžbětu a druhý večer ruskou betonářku. Zkusit si naprosto civilní polohu ve filmu a nebo crazy polohu v seriálu. Recitovat s filharmonií za zády klasický melodram a pak třeba v rozhlase, na detailu na mikrofon, číst poezii. Ve své podstatě jsem velice nejistý člověk a navíc se neberu moc vážně. Takže miluju komedii a jako žánr mi asi nejvíc vyhovuje tragikomedie.

 

Jaké máte vy sama zkušenosti s učiteli? Potkala jste někdy nějakého, který vás zásadně ovlivnil?
Na učitele jsem měla celý život velké štěstí. Jako dítě starších rodičů jsem měla silný vztah k autoritám. Byla jsem hodná a poslušná dívka a rodiče i autority naprosto respektovala. Určitě nejzásadněji mě ovlivnila paní profesorka Stránská, která vedla dramaťák. Byla to strhující bytost, slavná herečka v souboru E. F. Buriana. Všichni, kdo jsme k ní do dramaťáku chodili, ať už to byl třeba Jaromír Hanzlík nebo Petr Štěpánek, Honza Hartl nebo Jana Paulová, všichni jsme ji milovali. Taky jsem měla moc ráda svoji paní profesorku angličtiny na gymnáziu. Obdivovala jsem její nádhernou britskou angličtinu. Vždycky byla dokonale upravená, prostě lady každým coulem. Naopak jsem měla hrůzu ze všech učitelek matematiky. Pokud jsem kdy dostala nějakou pětku, tak z logiky, fyziky, geometrie a matematiky – tyto disciplíny mě zkrátka dokonale minuly. Naštěstí jsem se nikdy nesetkala s učitelem, který by mě nějak deptal nebo ponižoval. S dalšími učiteli jsem se pak potkávala i díky svým dcerám. Na žádné konflikty si nevzpomínám. A když se starší dcera vdávala, byla mezi hosty i její třídní učitelka ze základky...

reklama