Zaleťte si s námi do Ria!

Rio Foto: RioFoto: FTV Prima

Není animák jako animák a tenhle definitivně patří k těm, co pobaví nejen děti, ale i trochu infantilní dospělé. Dopřejte si pastvu pro oči 1. ledna ve 20.15 na Primě!

Příběh je sice lehce předvídatelný, ale který není? Vykompenzuje vám to spousta chytlavých písniček a kvalitní animace. Pestrobarevné provedení Rio de Janeira, vyšperkované karnevalové scény, na konci trocha romantiky a ano, přiznejme si to, roztomilá zvířátka - to všechno dohromady je zodpovědné za velmi slušných 72 procent na známém filmovém fanouškovském webu Rotten Tomatoes.

A o co v Riu jde? Modrý papoušek Ara pojmenovaný trefně Blu je jediný mužský zástupce svého druhu a jako takový je spolu se svou majitelkou Lindou jednoho den pozván ze studené Minnesoty do tropického Ria de Janeira, aby se zde spářil s modrou papouščicí Perlou. Jenže silně nezávislá Perla toužící po životě v džungli je pravým opakem domestikovaného Blu, pro něhož nejenže není problém uvařit kávu či vyčistit si zuby, ale navrch neumí ani létat.

Láskou na první pohled se jejich setkání proto rozhodně nazvat nedá, ovšem řízením osudu se oba modří papoušci dostanou do rukou obchodníků se zvířaty. Podaří se jim sice uprchnout a přitom se do sebe zamilovat, vyhráno ale rozhodně nemají…

 

Snímek měl premiéru 22. března 2011 v Brazílii a téměř o měsíc později ve Spojených Státech a setkal se s kladným přijetím jak od kritiků, tak od veřejnosti. Komerčně zaznamenal nebývalý úspěch, neboť svým tvůrcům vydělal celosvětově bezmála 500 milionů dolarů a třeba v Brazílii se stal, co se tržeb týče, nejúspěšnějším americkým filmem všech dob.

Režisér a autor příběhu Carlos Saldanha zodpovědný mimo jiné za snímky Doba Ledová 2: Obleva (2006) a Doba Ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009) a spolutvůrce Doby Ledové jedničky (2002) a snímku Roboti (2005) se v Riu de Janeiru narodil a do dnešního dne zde žije, proto se není co divit, že film byl jeho srdeční záležitostí. S původním konceptem přišel již v roce 1995, ovšem tehdy to bylo ještě o tučňákovi, kterého vlny náhodou vyplaví na pláži v Riu. Když se režisér následně dozvěděl o dvou různých produkcích, které pracovaly na snímcích v hlavní roli s tučňáky - Happy Feet (2006) a Divoké vlny (2007) -, rozhodl se příběh radikálně přepsat a místo tučňáka obsadil do hlavní role papouška. A tak vzniklo Rio.

Věděli jste, že…

- V hlavní roli papouška Blu byste v původním znění slyšeli hlas herce Jesse Eisenberga, který v tu samou dobu, kdy pracoval na Riu, natáčel snímek The Social Network (2010), kde ztvárnil hlavní postavu zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga. Jesse souhlasil, že bude na Riu pracovat o víkendech, a přiznal, že Blu byl v porovnání s rolí Zuckerberga příjemné zpestření.

- Počítačoví animátoři byli v průběhu vzniku filmu v častém kontaktu s chovateli papoušků Ara ze zoologické zahrady v newyorském Bronxu. Konzultovali s nimi hlavně pohyby a tělesné proporce ptáků.

- Pokračování snímku Rio 2 bylo uvedeno do kin v květnu 2014.

 

reklama