Scénář k seriálu Zázraky života napsala Eva Papoušková

ZZ Profil Papoušková Foto: ZZ Profil PapouškováFoto: All

Až ve městě potkáte dámu středního věku na koloběžce, tak to jsem já. Profesor Diamant je taková moje malá pocta tatínkovi.

Štěstí si pojistit nemůžeme, zdraví ano, ale nikdo nám ho nezaručí – stejně jako štěstí. A s početím nového života to bývalo až do minulého století stejné. Buď to vyšlo, nebo ne. Moderní věda ale přinesla neplodným párům naději a řešení. Scenáristka Eva Papoušková, autorka úspěšného seriálu Pojišťovna štěstí, si jako prostředí svého nového seriálu vybrala právě soukromou kliniku asistované reprodukce. Zaměřuje se na vztahové seriály z profesního prostředí, napsala i cyklus o právnících Světla pasáže. Talentovaná autorka se narodila v Brně a absolvovala FAMU – obor scenáristika a dramaturgie, předtím ještě studovala bohemistiku a anglistiku. Na svém kontě má i práci pro děti, dokumentaristickou tvorbu nebo scénář ke komedii Dušana Kleina Svatba na bitevním poli.

 

Mezilidské vztahy jsou pro vaši tvorbu charakteristické; vybíráte si prostředí, kde o ně není nouze, nebo je lze objevit vlastně všude kolem nás?
Příběhy najdete všude tam, kde jsou lidé, kteří se nebojí naplno žít. Je před nimi nějaký závažný úkol, souboj s přírodou, poslání nebo odhodlání něco dokázat, zachránit. V takovém prostředí se vám najednou jednotlivé osudy postav začínají skládat do mozaiky s tím, oč usilují, a výsledkem je forma, která divákům připomíná jejich vlastní usilování a boj. Papír ožije – a to je to, oč tu běží.

 

Jak se píše vztahový seriál? Máte nejprve hrdiny a na ně pak nabalujete příběh, nebo úplně nejdřív přemýšlíte nad dějovou linkou?
Jsou to tak trochu spojené nádoby a prvotní inspirace přichází nejdřív ve formě tušení. Někdy vám zřetelně vystoupí hrdina a jindy dějová linka. Já se pokaždé snažím, aby postavy měly osud, takže se zamýšlím spíš nad dějovými linkami. Ve vztahovém seriálu je to důležité, protože se vám propojují jednotlivé postavy vzájemně, jak příběh běží.

 

Co vás přivedlo k tématu neplodnosti? Dotklo se někoho z vašeho blízkého okolí?
Podobný problém řešili mí blízcí. Když se to objevilo poprvé, byl to šok. Ale následující případy z mého okolí, které přišly bezprostředně poté, mě ujistily o tom, že se doba změnila a problém neplodnosti začíná být problémem obecným. Překvapilo mě, že to není jenom hra o dítě s pozitivním, či negativním výsledkem, ale že je to celá kaskáda dramatických událostí těžce zkoušející mezilidské vztahy.

 

Co považujete za vlastní životní zázrak?
Bezesporu narození své dcery. Julii je třináct let a je to mladá dáma, která momentálně nechápe, jak někdo jako její matka mohl zplodit její geniální maličkost. Puberta…

 

Kde berete inspiraci pro Zázraky života?
Měla jsem velké štěstí. V první třídě se vedle mě posadila spolužačka Lenka. A zůstaly jsme spolu dalších dvanáct let. Byla nesmírně chytrá, bystrá a zvídavá, takže jsem mohla aspoň opisovat. Po gymnáziu se naše cesty rozešly. Lenka vystudovala medicínu a vybrala si pro svůj životní boj právě léčbu neplodnosti. Já odešla do Prahy a neviděly jsme se dvacet let. Když jsme se zázračně sešly – ona jako uznávaná lékařka a já jako scenáristka, trvalo mi asi deset minut a bylo jasné, že svůj příští projekt od ní zase bude opisovat.

 

Takže odborná poradkyně seriálu, doktorka Lenka Hromadová, je vaše dávná přítelkyně? Obě jste z Brna. Sbírala jste materiál na její klinice?
S Lenkou jsme se scházely několik měsíců. Byla tak hodná, že mi polopaticky sdělovala složité odborné postupy a odpovídala na mé laické dotazy s nesmírnou trpělivostí a shovívavostí, za což jí musím děkovat. Vzala mě i na své pracoviště, uznávanou brněnskou kliniku REPROMEDA.

 

Jak dalece jsou seriálové postavy ZŽ inspirovány skutečnými lidmi? Vycházela jste z nějakého konkrétního člověka?
Mám pocit, že to nebudu rozmazávat. Ti, co se zase poznají, si to se mnou přijdou vyřídit osobně…

 

Měla jste při psaní seriálu představu, kdo bude role hrát? Píšete hercům rovnou na tělo?
Já na tělo nepíšu, mám představu o charakterech, dokážu říct – je to někdo jako ten a ten, ale vím, že s konkrétní představou vždycky zacvičí obsazení, o kterém rozhoduje režisér. Když je jasné obsazení, tak se na to tělo snažím přepisovat. Komunikace s herci je pro mě velice důležitá.

 

Viděla jste Janu Plodkovou, představitelku Ely Diamantové, v Protektorovi?
Já jenom četla scénář! Výsledek jsem neviděla, protože zase jednou nebyl čas, což mě moc mrzí. V ukázkách byla Jana ale tajemná, stylová a sexy.

 

Proč si myslíte, že si lidé tak oblíbili seriály z nemocničního prostředí? Normálně se do špitálu zrovna nehrnou…
V nemocnici jde o život. To diváka zjevně vzrušuje.

 

Jaký seriál o doktorech považujete za dobře napsaný a baví vás?
Kdysi jsem na karlovarském festivalu viděla Ridget Larse von Triera. Byl to trochu jiný seriál z lékařského prostředí, který se snažil odpovědět na otázku, zda moderní medicínské postupy skutečně léčí.

 

Mají všichni lékaři něco společného? Inspiroval vás otec-doktor, s nímž jste pobývala v Africe? Bylo to tenkrát dobrodružné dětství?
Doktoři jsou různí, protože jsou to živí lidé. Občas se o nich říká klišé, za což může třeba jejich specializace. Já mezi doktory vyrostla. Děda byl praktický lékař, strýčkové i tety, bratr je lékař. Všemu dominoval otec chirurg – ředitel špitálu. Byl naprosto úžasný a profesor Diamant z našeho seriálu je taková moje malá pocta mému tatínkovi, který už s námi není. To dětství s doktory bylo dobrodružné celé, ať v Africe, nebo tady. Jiné holčičky dostávaly panenky – já tasemnici ve formalinu. Ale jestli vás zajímá, zda jsme doma měli teploměr, tak neměli.

 

Neděsí vás občas možné důsledky moderní lékařské vědy? Zásahy do přirozeného toku života, který tu fungoval tisíce let?
Lidský život se neustále zkvalitňuje a prodlužuje. Neděsí mě to.

 

Myslíte si, že téma neplodnosti a prostředí kliniky asistované reprodukce může oslovit i muže?
Jich se to dnes týká úplně stejně. Muži trpí neplodností tak často jako ženy. Muži milují děti. Ten problém je tu stejný.

 

Stane se vám, že v průběhu práce na scénáři si začnou postavy „žít“ vlastním životem a vy jste překvapená tím, co vyvádějí?
To řeším neustále. Já je někam cpu a ony si lezou, kam chtějí.

 

Píšete nárazovitě, hekticky, nebo máte své denní penzum, které si splníte, a jdete si zaběhat, na kafe, uvaříte polévku atd.? Dokážete se odstřihnout, nebo se vám práce odvíjí v hlavě pořád dál?
Scenáristika je nádherná práce. Bohužel se jí nezbavíte za osm a půl hodiny. Postavy jsou s vámi pořád, přemýšlíte, co je špatně, že to nefunguje, co je potřeba pootočit, upravit, jinak říct. Člověk se probudí ve tři ráno, protože se mu zdá, že se mu zdálo pokračování, a pak zjistí, že je to blbost. Sedíte v kině a myslíte na vlastní psaní. Číst knížku nemůžete, protože koukáte, jak to má udělané autor, a myslíte na to, co vy. S odstřiháváním mám potíž. Tam, kde se jiní zrelaxují, mně pořád cvakají kolečka. Ale přišla jsem na to, že zapomínám, když si hraju. Škoda že už je dcera velká. Až ve městě potkáte dámu středního věku na koloběžce, tak to jsem já…

 

Jste introvert, kterému nezbytná samota při práci vyhovuje?
Příběh – když jej máte –, je silná věc. Můžou vedle vás střílet z kanonu, ale vy sedíte a vyprávíte. Takže v tichu a klidu to úplně není. Problém je, že u počítače trávíte tolik času, že to s vámi v místnosti nikdo nevydrží a všichni si jdou po svých. Takže jste odsouzená k samotě, bolavým zádům, červeným očím a tomu, že zapomínáte mluvit. Mnohem zábavnější je sběr materiálu. Chodit po lidech a vyptávat se. Nádhera!

 

Netrpíte při natáčení? Scénář je hotov a teď s ním pracují další lidé. Režisér ho někdy přetváří k nepoznání. Zuříte, nebo to považujete za přirozený tvůrčí proces?
Scénář je polotovar. Když ho napíšu a přečtu, proběhne mi v hlavě v určité podobě a já jsem spokojená. To, co se děje na place, je už kolektivní dílo a původní představě se logicky vzdaluje. Považuji to za přirozený tvůrčí proces a – zuřím…

 

Na kterého režiséra ráda vzpomínáte a jak se těšíte na režiséry Zázraků života? Znáte se?
Z režisérů mám vzpomínku na Stevena Spielberga, který ode mě nikdy nic nevzal, ale měla jsem tu čest pro něj pracovat a jednou mi poslal pusu vzduchem…
Jaromír Polišenský mě líbá vždycky, když se potkáme, na tvář, protože jsme spolužáci z FAMU a známe se dvacet let. Což neznamená, že na sebe nedokážeme být pěkně protivní. Na spolupráci se upřímně těším.

 

Chodíte vůbec na natáčení?
Ne. On by mě sežral.

 

Na televizi jste jako divačka ještě nezanevřela?
Kdepak. Sleduji bedlivě konkurenci.

 

Od kolika let píšete a čím jste začínala? Kdo byl v mládí váš oblíbený spisovatel?
Četla jsem brzy. Když byla maminka udřená z neustálého přenášení knih a dětské oddělení knihovny vyčerpané, otevřela mi jejich dospělou knihovnu a povídá: „Tak dobře, čti si, ale proboha na nic se mě neptej!“ Začala jsem okamžitě od A – Aymého Zelenou kobylou. Vzhledem k tomu, že mi bylo deset, tak dobrý… Ale odhalila jsem brzo i svoje dlouholeté miláčky – Nabokova, Singera, Sinclaira, Wildera. A taky jsem byla otravná s tím psaním v dětství. Pořád dopisy a deníky, rodiče to, chudáci, museli číst. Ve škole školní noviny, v pubertě básně, slohovky všem spolužákům výměnou za cvíka z fyziky. Pak přišla první povídka – a bylo vymalováno. Věděla jsem, že nic jiného mě tolik nebaví…

 

Z poslední odpovědi je evidentní, že scenáristka Eva Papoušková neměla špatné vzory a psaní se jí stalo zákonitě osudem.

(foto: Mirka Votavová)

reklama