Seznamte se: Ivan Trojan

Zrcadlo tvého života (6) - Ivan Trojan - Obrázek 2 Foto: Zrcadlo tvého života (6) - Ivan Trojan - Obrázek 2Foto: www.iprima.cz

Báječným andělem páně i klokanem z Ďolíčku, tím vším je oblíbený herec Ivan Trojan, kterému je věnován další díl pořadu Zrcadlo tvého života v pátek 12. 10. od 20.00 na Prima family.

Ivan Trojan (*1964) pochází z herecké rodiny. Jeho otec Ladislav (*1932) je rovněž slavným českým hercem. Jablko tedy nepadlo daleko od stromu, ačkoli Ivan původně hercem být nechtěl. Na střední škole vášnivě hrál basketbal a přemýšlel o tom, že bude studovat FTVS. Střelcem košů se však nestal kvůli výšce. Ve finále převážily herecké geny a Trojan se rozhodl pro DAMU.

 

Herectví vystudoval (absolventské představení Goldoniáda) a v roce 1988 nastoupil angažmá v Realistickém divadle. Současně se musel přihlásit i do Armádního uměleckého souboru. V roce 1989 se Trojan podepisuje pod petici Několik vět. Svůj podpis odmítá odvolat. Za trest je k výkonu vojenské služby poslán do slovenského Humenného, kde poté působí u armády jako zdravotník.

 
Po převratu se do Armádního uměleckého souboru vrací, stává se činným v rámci nových událostí: pomáhá zakládat pobočku Občanského fóra, secvičuje s kolegy pásmo sestavené z děl zakázaných autorů. V roce 1990 nastupuje do Divadla na Vinohradech, kde hraje do roku 1997. Po vzniku Dejvického divadla odchází k jeho souboru a stává se tamějším klíčovým hercem. V souboru tohoto divadla Ivan Trojan působí dodnes.

 

Trojan na sebe upozornil několika výjimečními divadelními rolemi. Ztvárnil například hejtmana v Gogolově Revizorovi, Veršinina v Čechovových Třech sestrách či Petra v Příbězích obyčejného šílenství. Za Oblomova – titulní postavu stejnojmenného Gončarovova románu –
který Dejvické divadlo zdramatizovalo, získal Ivan Trojan v roce 2000 Cenu Thálie.
 

Skvělého divadelního herce si všiml David Ondříček a obsadil ho do kultovního filmu Samotáři. Film vynesl Trojanovi popularitu, Ivan začal být brzy obsazován do řady dalších snímků. Režiséři o něm mluví jako o nejlepším herci jeho generace. Objevil se například ve filmech Smradi, Musím tě svést, Mazaný Filip, Jedna ruka netleská, Anděl Páně, Želary nebo Václav. Za své fantastické výkony si již čtyřikrát odnesl Českého lva.  V současnosti je v kinech snímek Ve stínu, kde můžeme Trojana vidět v roli kriminalisty. Účinkoval také v několika úspěšných televizních seriálech.

 
Kromě filmu a televize však Ivan pracuje i pro rozhlas a dabing. I nadále se věnuje sportu, stále hraje a sleduje basketbal. Je vášnivým fotbalistou a fanouškem fotbalového klubu Bohemians 1905. Za klokany dokonce nastoupil v zápase proti Ústí nad Labem.

 
Ivan Trojan se oženil s herečkou Klárou Pollertovou, sestrou olympijského vítěze Lukáše Pollerta. Mají čtyři syny.

reklama