Seznamte se: Karel Gott

Zrcadlo tvého života (5) - Karel Gott - Obrázek 5 Foto: Zrcadlo tvého života (5) - Karel Gott - Obrázek 5Foto: www.iprima.cz

Do dalšího dílu pořadu Zrcadlo tvého života pozvala Jiřina Bohdalová Karla Gotta. Na setkání s ním a jeho přáteli se těšte v pátek 5. října ve 20.00 na Prima family.

Veřejně vystupovat začal Karel Gott už v 50. letech – zatím jen příležitostně. Poprvé na sebe upozornil v roce 1957 v pěvecké soutěži. Tam sice propadl u poroty, ale získal první angažmá v pražských tanečních kavárnách. Vedle svého zaměstnání v ČKD tak začal poloprofesionálně vystupovat jako zpěvák.

 

O tři roky později se Karel rozhodl věnovat zpěvu naplno. Vystudoval operní zpěv a začal se více představovat publiku. První úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Zásadním zlomem v kariéře pak byla nabídka angažmá do divadla Semafor. Spolupráce s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem mu dopomohla například i k tehdejšímu hitu „Oči sněhem zaváté“ a k výhře ve čtenářské anketě časopisu Mladý svět Zlatý slavík 1963.

 

Po odchodu ze Semaforu založil s bratry Štaidlovými vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou až do roku 1967, kdy po rozpuštění divadla odcestoval na sedm měsíců do USA. Odtud se vrátil jako sebevědomý profesionál a začal sbírat mnohá ocenění. Přicházejí na řadu hity jako „Lady Carneval“ a mnohé další. V roce 1977 podepsal Antichartu.

 

V 80. letech už slaví Karel Gott své úspěchy na domácí i mezinárodní scéně a svůj repertoár rozšiřuje od popu přes lidovky až po klasickou hudbu. Objevuje se i v několika celovečerních i dokumentárních filmech. Kromě jiného zpívá filmové a televizní písně – mezi ty nejslavnější patří „Včelka Mája“, „Jdi za štěstím“, „Kdepak ty, ptáčku, hnízdo máš?“ nebo „Krev toulavá“ z TV seriálu Humberto či „So far“ z Limonádového Joe.

 

V roce 1990 se Karel Gott rozhodl ukončit svoji kariéru a uspořádal obrovské turné, jehož úspěch byl natolik fenomenální, že mistr svůj odchod z hudební scény přehodnotil. V roce 1992 se jeho album „Když muž se ženou snídá“ stává nejprodávanější deskou roku (stejný úspěch pak přišel i v letech 1995 a 1997). V tomto období se Karel věnuje aktivně i malování a své obrazy vystavuje.

 

Spolu s Františkem Janečkem založil Karel Gott v lednu 1993 agenturu GOJA. V roce 1993 pak spoluzaložil také Nadaci Karla Gotta Interpo, jejímž cílem bylo pomáhat dětem policistů, kteří přišli o život při výkonu služby. Gott při založení nadaci věnoval čtyři miliony korun.

 

V obnovené anketě Český slavík obsazuje v roce 1996 opět s velkým náskokem první pozici, kterou si (kromě roku 1998) drží dodnes. Je tak nositelem celkově téměř 40 Zlatých, resp. od roku 1996 Českých, slavíků. Mnohokrát si také odnesl první cenu v televizní anketě TýTý.

 

V roce 1977 byl Karlu Gottovi propůjčen titul zasloužilý umělec a v roce 1985 pak titul národní umělec, tj. nejvyšší vyznamenání, které může být uděleno umělci za zásluhy v oblasti umění. V případě Karla Gotta se jednalo o fenomenální reprezentaci Československa po dobu několika desítek let v cizině a vynikající umělecké zásluhy doma. V roce 2009 pak Karel Gott obdržel od prezidenta České republiky medaili Za zásluhy I. stupně.

 

V roce 2008 se Karel Gott  v Las Vegas oženil s dlouholetou přítelkyní Ivanou Macháčkovou, s níž má dvě dcery – Charlottu Ellu a Nelly Sofii. Z předchozích vztahů má dcery Dominiku a Lucii.

reklama