Buďte vidět, vybavte se reflexními prvky

časopis Primáček
časopis Primáček

reklama

Reflexní prvky na oblečení, doplňcích - mohou zachránit život. Přichází období, kdy by na ně měli chodci a cyklisté myslet dvojnásob. Za snížené viditelnosti, která je pro podzimní a zimní měsíce typická, jsou při pohybu na silnicích mnohem ohroženější a nikdy by neměli spoléhat na to, že je řidiči uvidí včas. Povinnost jejich použití je navíc dána legislativou.

Velkou pozornost by měli motoristé v provozu věnovat zejména dětem. „V následujících podzimních a zimních měsících budou děti chodit do školy i ze školy či zájmových kroužků za šera nebo za tmy. Rodiče by proto měli myslet na jejich bezpečí a vybavit děti reflexními prvky. O fluorescenční doplňky v podobě nášivek lze vylepšit také oblečení, aktovky, batohy apod.,“ dodává k tématu vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR plk. Zuzana Pidrmanová.  

Problematice viditelnosti a používání reflexních prvků se věnuje i aktuální číslo časopisu Primáček, který se nově v tomto roce věnuje v každém čísle dopravní výchově. Děti si v něm mohou například navrhnout, jak by vypadala jejich vysněná aktovka, která by byla ozdobena spoustou reflexních doplňků

Na trhu je velký výběr z mnoha reflexních materiálů a doplňků. Některé jsou již součástí oblečení, školních aktovek a batohů. Děti se mohou zviditelnit i reflexními tkaničkami, mohou si připnout různé přívěsky, pásky nebo potahy na školní tašky. Možností je několik. Na našich hodinách se jim snažíme vysvětlit, že reflexní materiál není ostuda, a je důležité ho mít. Záleží na nich, jakou variantu si vyberou,“ dodává Markéta Novotná, metodik dopravní výchovy.

Legislativa přesně neurčuje, jak má reflexní doplněk vypadat a kde má být umístěn. „Reflexní doplněk, kterým se chodec, případně cyklista zviditelní, by měl být minimálně o velikosti reflexní pásky umístěné na zápěstí či kotníku. Nejvhodnější je umístění na končetinách blíže ke středu vozovky tak, aby bylo zvýraznění viditelné pro řidiče z obou směrů jízdy,“ upřesňuje Jan Polák za Tým silniční bezpečnosti. Za zhoršené viditelnosti totiž řidiči nejlépe vnímají chodce s reflexními doplňky umístěnými na pohyblivých částech těla.

Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích není snížená viditelnost pouze tma, ale jedná se o situaci, kdy nemohou řidiči, a další účastníci provozu dostatečně rozeznat vozidla, osoby, nebo jiné předměty na silnici. To znamená, že označení reflexními doplňky jen za tmy nestačí. Připnout by si je chodci a cyklisté měli i v případě mlhy, hustého sněžení nebo šera.

časopis Primáček
časopis Primáček

reklama

reklama