Do léta s Naší přírodou č. 3

Sršeň obecný
Sršeň obecný
Ľubor Čačko

reklama

Jaro se letos moc nevytáhlo, uvidíme, zda to léto napraví… Každopádně na zlepšení nálady máme výborný prostředek – nové číslo Naší přírody. Najdete v něm článek o letošním ptáku roku – káni obecné, svůj život představí sršeň obecná, opět navštívíte širé lány a mrknete, co na nich roste, na výlet se vydáte na naši jihomoravskou Saharu či k meandrům Odry a nezapomněli jsme ani na další tipy pro dětské hry. Přejeme hezké letní čtení…

Káně lesní
Autor: Denisa Mikešová Káně lesní

Káně – dravec, co má drive

Všichni už víme, že ptákem roku se letos stala káně lesní. Náš nejhojnější dravec je běžně k vidění. Vysedává kolem cest a polí anebo plachtí vysoko nad otevřenou krajinou, zatímco se na nebi podepisuje široce rozmáchlým „v“. Přestože už ho jistě viděl každý z nás, je čas se s ním seznámit blíže.

Sršeň – hmyzí zabiják?

Bojíte se sršní? Máte z nich strach? Panikaříte, utíkáte před nimi nebo je dokonce zabíjíte L? Autor článku představí tohoto zástupce blanokřídlého hmyzu v jeho skutečné podobě a pokusí se napravit sršni (neoprávněně) špatnou reputaci.

Oderské meandry
Autor: Martin Janoška Oderské meandry

Oderské meandry

Oázu nespoutané přírody připomínají poslední kilometry Odry na území České republiky. Za městem Bohumínem se řeka vymaňuje ze svého zregulovaného koryta a na sedmi kilometrech až po soutok s Olší si teče, jak chce. Výsledkem jsou časté změny řečiště, podemleté břehy, neustále se měnící štěrkové náplavy i mohutné meandry, které se čas od času díky velké vodě protrhnou. Nevšední podívanou, která je u podobně velkých řek v Evropě již vzácná, zprostředkovává naučná stezka mezi Bohumínem a Kopytovem.

Více na www.nasepriroda.cz

časopis Naše příroda
časopis Naše příroda

reklama

reklama