Dobročinný projekt "Fénix" na podporu Hospice svatého Lazara v Plzni

Projekt "Fénix" byl vytvořen skupinou cizinců, kteří bydlí v České republice. Cílem projektu je měnit životy lidí v České republice k lepšímu a pomáhat těm, kteří to potřebují. Skupina podporuje hospic v Plzni. Proč hospic? Jak sami členové skupiny říkají, „největší hodnotou je pro nás lidský život, chceme ukázat, že každý může žít svůj život naplno a důstojně. Je také důležité, abychom co nejvíce lidem vysvětlili, co je to hospic, a ukázali, jak můžete hospici pomoci.
Dobročinný projekt "Fénix"
Dobročinný projekt "Fénix"

reklama

24. listopadu bude v kině Měšťanská Beseda v Plzni premiéra krátkého dokumentárního filmu Lazar v režii "Fénixů". Film ukazuje život hospice zevnitř, úžasný hospicový tým a vypráví o hlubokých a úžasných chvílích, které prožívají hospicoví pacienti a jejich rodiny. V rámci promítání proběhne rozhovor s pracovníky hospice a tvůrci filmu. Následně bude film zveřejněn na sociálních sítích.

Další důležitou součástí charitativní práce týmu je získávání peněz pro hospic. Roční rozpočet Hospice svatého Lazara je asi 34 milionů korun. Jen polovinu nákladů hradí pojišťovna, zbytek si hospic musí získat sám. Každý může pomoci hospici zasláním finančních prostředků na účet 754 50 006/2700 s variabilním symbolem 2222. Kromě toho se bude od 30. listopadu konat 10 denní online benefiční aukce uměleckých děl, kde si každý může zakoupit umělecké dílo a pomoci hospici. Online aukční katalog je k dispozici na odkazu: https://aukce.hsl.cz/aukcni-katalog/
 

Lidský život je nádherná a křehká věc, je v naší moci naplnit svůj život i životy lidí kolem sebe smyslem a radostí.

Existuje život PŘED smrtí? „Hospic“ je slovo, o kterém se nepřemýšlí, místo, o kterém se nechce mluvit. Smrt není cool, není populární, tohle není o mně... To je názor většiny. Denně umírá ve světě 27 000 lidí na rakovinu a jen málokomu se poštěstilo strávit poslední dny v pečující ruce - v hospici. Hospic není příběhem o handicapovaném člověku, sirotcích nebo dokonce o opuštěných zvířatech, o kterých se často mluví. Tohle je o lidech, kterým zbývá jen pár dní života... Co o nich tedy říci? A je třeba vůbec mluvit! Protože nikdo není imunní vůči hrozné diagnóze "rakovina". Na zlomek vteřiny se před očima promítne život těch, kterým osud připravil si vyslechnout tuto diagnózu. Je dobré, když máte domov a někoho, kdo se o vás může v posledních minutách starat. Ale bláznivý rytmus moderního života často nenechává čas a příležitost se o nemocného příbuzného postarat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a pak přichází na pomoc hospic. Ne, toto není místo, kam lidé přicházejí umírat. Zde lidé přicházejí trávit zbytek svých dnů obklopeni pečujícími lékaři, psychology, dobrovolníky a samozřejmě příbuznými, kteří v tomto těžkém období také potřebují podporu. Přes veškerou morální a často i fyzickou zátěž se vám podaří získat spoustu lásky, tepla a péče a odejít z tohoto světa s úsměvem na tváři. O tom je tento film - rozhovory s pacienty, o jejich pocitech, myšlenkách, postojích k životu a smrti, o tom, co chtějí sdílet s těmi, kteří zůstávají... Film je o příbuzných a samozřejmě o personálu hospice. Lidech, kteří vidí smrt každý den, a přesto neztrácejí laskavost a energii, kterou přinášejí novým pacientům, aby jejich svět byl o něco jasnější.
 

Bohužel pouze 50 % finančních prostředků nutných pro plnohodnotné fungování hospice přiděluje stát. Zbytek je třeba získat pomocí dobrovolníků a charitativních organizací. Můžete se stát jedním z nich. Každá koruna je důležitá, protože nikdy nevíte, kdo bude na místě pacienta v hospici – vaši rodiče, příbuzný, blízký přítel? Nebo možná vy sám? Kdo pomůže? Dobré se vždy vrátí. Udělej správnou věc ještě dnes, zítra může být pozdě...

reklama

reklama