Dvě stě tisíc za osm hodin. Dárci se Štěpánovi složili na přístroj, který mu pomůže dýchat

Pouhých osm hodin od založení sbírky trvalo, než se dárci na nové platformě znesnáze21 složili Štěpánovi na rehabilitační přístroj pro čištění plic v hodnotě 200 tisíc korun.
Štěpán se svojí sestrou Esterkou
Štěpán se svojí sestrou Esterkou

Jedenadvacetiletý muž trpí od dětství cystickou fibrózou, což je nevyléčitelné onemocnění, které soustavně snižuje plicní kapacitu. Přístroj pomůže, aby mohl Štěpán dýchat vlastními plícemi co nejdéle. Suma, kterou dárci Štěpánovi přispěli, v úterý překročila cílovou částku a pohybovala se okolo 300 tisíc korun. Rodina se výtěžek sbírky přesahující cílovou částku rozhodla věnovat Klubu nemocných cystickou fibrózou.

„Doufali jsme, že se za dva měsíce podaří cílová částka vybrat, ale rychlost, jakou peníze přibývaly, nám vyrazila dech. Díky této neuvěřitelné podpoře bude mít Štěpán přístroj k dispozici už dnes,“ říká Štěpánova maminka Alexandra Lammelová, která sbírku založila.

„znesnáze21 ukázala, co tato nová dárcovská platforma dokáže, a jakou sílu má, když lidé přispívají společně na dobrou věc. Rychlost, s jakou se podařilo potřebné peníze pro Štěpána vybrat, překvapila i nás,“ říká Čestmír Horký, zakladatel znesnáze21.

Sbírka vyvolala vlnu laskavosti

Štěpánova maminka zveřejnila sbírku na svém Facebooku s žádostí o sdílení. O vše ostatní se postarali přátelé, kteří začali okamžitě zasílat finanční příspěvky a šířit výzvu dál. A na laskavost navázala i samotná rodina. Sbírka poběží původně plánované dva měsíce a peníze vybrané navíc budou použity na nákup dalšího přístroje do Klubu nemocných cystickou fibrózou. Na něj budou moct chodit cvičit další potřební pacienti, stejně jako Štěpán v uplynulých osmi měsících, nebo bude sloužit k zapůjčení domů.

Moderní dárcovskou platformu spustil 21. ledna Nadační fond pomoci. Za týden dárci přispěli na jednotlivé sbírky přes 650 tisíc korun. V současné době je aktivních sedm sbírek. Například sbírka „Aby bylo líp“ na financování léčby pro mladou maminku Petru Černou nebo sbírka „Už jen radostné dětství pro Olivku“ pro rodinu malé Olivie, která přišla při dopravní nehodě o oba rodiče.   

„Máme radost, že od spuštění platformy si na znesnáze21 sbírku založili už čtyři další lidé a organizace. Očekáváme, že jejich počet v následujících dnech a týdnech rychle poroste,“ uvádí Darina Danielová, ředitelka Nadačního fondu pomoci.

Cílem znesnáze21 je usnadnit lidem maximálně proces založení charitativní sbírky, ať už jde o administrativu či časovou náročnost. Sbírku nemusejí založit přímo koncoví příjemci vybraných peněž, ale mohou to pro ně udělat například i příbuzní či blízcí lidé z jejich okolí. Zároveň platforma umožňuje dárcům snadno a cíleně na konkrétní sbírky přispívat s vysokou mírou jistoty, že příjemci finanční příspěvky skutečně potřebují a nejedná se o podvod. Sociální pracovníci fondu u každé ze sbírek důkladně kontrolují, zda je účel jejího konání pravdivý a zda jsou vybrané finanční prostředky účelově využity.

Sbírku pro Štěpána založila jeho maminka Alexandra Lammelová. Štěpán celý život tráví několik hodin denně inhalacemi a dechovou rehabilitací. Mnohokrát do roka musí užívat antibiotika, často i intravenózně při hospitalizaci. Jeho plicní funkce se pohybují kolem 30 % kapacity. Již sedm let musí v noci, a při zhoršení stavu i přes den, dýchat přes kyslíkový koncentrátor. Poslední možností, jak prodloužit život nemocným cystickou fibrózou je transplantace plic. Záleží ale na tom, jak se transplantace povede a jak tělo nové plíce přijme.

„Štěpánova stejně nemocná sestra loni zemřela tři roky po transplantaci, protože imunita jejího těla orgán nepřijala. Štěpán by rád potřebu transplantace co nejvíce oddálil a dýchal co nejdéle vlastními plícemi,” říká Alexandra Lammelová.

Štěpánovi výrazně pomáhá rehabilitace s přístrojem Simeox, který dovede účinně naředit hlen usazený hluboko v průduškách tak, aby jej nemocný mohl vykašlat, čímž může zastavit počínající infekci. Doposud Štěpán na rehabilitace dojížděl jednou až dvakrát týdně do Klubu nemocných cystickou fibrózou, nyní bude moci rodina přístroj zakoupit domů.

reklama