Fotografií roku 2021 se stal snímek Petra Topiče, který zachytil následky ničivého tornáda na jižní Moravě

Olympijské emoce (Canon Junior Award)
Olympijské emoce (Canon Junior Award)
Ondřej Deml

reklama

Fotografií roku se stal snímek Petra Topiče z mediálního domu Mafra a.s.. Snímek pochází ze série s názvem Zkáza, která zvítězila v kategorii Aktualita. Série dokumentuje katastrofické následky po ničivém tornádu, které se prohnalo obcemi na jižní Moravě. Mezinárodní porota vybrala vítěze z více než čtyř tisíc snímků od 250 autorů z Česka a Slovenska. Výsledky 27. ročníku Czech Press Photo byly vyhlášeny ve čtvrtek 20. ledna v poledne online na sociálních sitích Czech Photo a Národního muzea. Z důvodů vládních restrikcí nebylo možné uspořádat ceremoniál v plném rozsahu. Výstava v Národním muzeu je k vidění od 21. ledna do konce května 2022.  

Tornádo, které zpustošilo obce na jižní Moravě, bylo výrazným tématem roku a do soutěže přišly snímky od mnoha autorů. Tato nečekaná událost byla výzvou pro novináře, fotografy i pro veřejnost. Zejména v tom ohledu, jak citlivě k situaci přistoupit a zaznamenat ji. Pro porotu bylo složité zvolit tu „nejlepší“. Po dlouhé selekci vybrala fotografii roku, která pochází ze série a zároveň funguje jako samostatný snímek. Je trochu jiná než ostatní, vyniká. Je v ní vidět síla přírody, která dokázala vytvořit na fasádě zbořeného domu hrozivé „výtvarné dílo“, shrnuje předseda poroty Petr Mlch.

Zkáza (vítěz CPP 2021)
Autor: Petr Topič Zkáza (vítěz CPP 2021)

Nejděsivější věci jsou ty, které nevidíte. Jen tušíte, že něco není tak, jak by mělo být. Jako v hororu. Jenže tohle není film, to je realita, byť se mozek vzpouzí ji přijmout. Přidávám se k policejní hlídce, ta prověřuje průmyslový areál. Zdá se, že zde nikdo nezůstal. Pořád vlastně nevím, kde jsem, mapu nemůžu použít, není tu signál. Dál už musím po svých, cesta je zahrazena hasičskými auty. Cedule napoví, že to jsou Mikulčice. Postupně šponuji citlivost foťáku do extrémních hodnot, abych alespoň něco zachytil. S rozbřeskem začíná lidem docházet, že o všechno přišli. Vychází slunce. Konečně se začínám trochu orientovat. Začínají se ozývat motory prvních strojů. Ves se probouzí. Tahle šichta potrvá několik týdnů. Některé rány se již nezacelí,“ popisuje vznik fotografie Petr Topič.

V letošním ročníku bylo vypsáno osm fotografických kategorií. Soutěžilo 250 fotografů, kteří přihlásili přes čtyři tisíce fotografií. Příspěvky byly přihlašovány elektronicky v průběhu celého měsíce září. Odborná mezinárodní porota pracovala ve dnech 17. až 19. října v galerii Czech Photo Centre ve složení: předseda poroty, šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch, Alžběta Jungrová ze 400ASA, Adrian Evans, ředitel Panos Pictures, Sean Gallup, fotograf Getty Images a Jan Zátorský z Mafra, a.s.

Letos se nově při soutěži Czech Press Photo vyhlašují i výsledky Czech Photo Junior pro mladé fotografy ze základních a středních škol, kteří soutěžili ve třech kategoriích.

Plavkyně Simona Kubová (cena Děti)
Autor: Barbora Reichová Plavkyně Simona Kubová (cena Děti)

Jsem Velice rád, že se výstava Czech Press Photo koná i letos opět v Národním muzeu. Když jsme v loňském roce otevírali vůbec poprvé společně výstavu Czech Press photo 2020, věřil jsem, že se z toho stane hezká tradice a naše spolupráce bude pokračovat i v příštích letech. To se k mé velké radosti i stalo. Obzvlášť mě pak potěšilo, že je součástí soutěže Czech Press Photo letos vůbec poprvé i soutěž Czech Photo Junior, která je určena mladým nadějným fotografům, protože Národní muzeum se snaží právě dětským návštěvníkům co nejvíce přiblížit.“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. 

Součástí soutěže je jejího od počátku Grant Prahy – roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města. Postupně tak vzniká obsáhlá sbírka souborů fotografií, které dokumentují Prahu a její vývoj. Grant Prahy vybral osobně pražský primátor Zdeněk Hřib. Letošním držitelem se stal Petr Vrabec, který uspěl se svým projektem Periférie Prahy.

Na souboru Pražská periferie oceňuji zaměření na části města, na které se někdy neprávem zapomíná. Pozornost umělců, ale třeba i turistů bývá obvykle upřena hlavně na historické centrum, které je krásné, jenže hlavní město přece není ‚jen‘ most a hrad. I okrajovější části města nabízejí mnoho zajímavých a neokoukaných míst a zákoutí. Kromě toho nesmíme zapomínat, že představují domov pro stovky tisíc obyvatel, které k těmto lokalitám mají osobní vztah,” popisuje pražský primátor Zdeněk Hřib.

Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií 27. ročníku soutěže Czech Press Photo se uskuteční ve spolupořadatelství s Národním muzeem v prostorách historické budovy na Václavském náměstí.  Výstava bude otevřena veřejnosti 21. ledna 2022 do konce května, a to každý den od 10:00-18:00.

Zároveň s výstavou je nachystaný bohatý doprovodný program: přednášky, komentované prohlídky, autorské prezentace a další.

Další informace naleznete na www.czechphoto.org.

Cestou na Čertovo jezero (Každodenní život)
Autor: Jana Andresová Cestou na Čertovo jezero (Každodenní život)

reklama

reklama