Osm špičkových českých vědců a vědkyň obdrží v Národním muzeu jubilejní 10. Ceny Neuron

Mecenáši Nadačního fondu Neuron letos na podporu vědy věnují 6 mil. Kč, celkově již 66 mil. Kč.
Ceny Neuron 2018
Ceny Neuron 2018

reklama

Osm špičkových českých vědců a vědkyň obdrží 6. listopadu 2019 v Národním muzeu prestižní vědecké Ceny Neuron. Předá je již po desáté Nadační fond Neuron na podporu vědy, který v České republice sdružuje mecenáše vědy. Ti letos věnují oceněným vědcům 6 milionů Kč. Za deset let svého fungování přispěl Fond české vědě přes 66 mil. Kč. Jména laureátů budou odhalena v den předávání Cen. O den později, 7. listopadu od 17 hodin, se s nimi bude moci veřejnost potkat na veřejné debatě v pražském coworkingu Opero. Jubilejní 10. předávání bude spolumoderovat Eva Jiřičná, Tomáš Halík, Ondřej Vetchý, Tomáš Šebek, Petr Pavel a Yemi.

Ceny Neuron letos převezmou laureáti ve všech třech kategoriích – za celoživotní dílo, za významný vědecký objev, a oceněna bude také šestice mladých talentovaných vědců. Všichni laureáti obdrží s cenou osobní finanční prémií, kterou jim věnují mecenáši Fondu. Na výběru laureátů se spolupodílí také mezinárodní vědecká rada. „Mezi letošními oceněnými jsou opět osobnosti, jejichž práce buduje skvělé renomé ČR po celém světě. Cílem Cen Neuron je ukázat naší veřejnosti, že jsou zde lidé, na které můžeme být právem hrdí,“ říká Monika Vondráková, předsedkyně správní rady Fondu.

Velmi si vážíme toho, že se do letošního 10. předávání Cen zapojují tak významné osobnosti napříč naší společností. Věda je totiž důležitým celospolečenským tématem. Mottem letošního předávání Cen Neuron je: Jsme hrdí na ty, kteří mají odvahu měnit budoucnost. Máme tím na mysli jak vědce a vědkyně, jejichž práce je, jak věříme, klíčem k úspěchu celé naší společnosti, ale také mecenáše a podporovatele, kteří si uvědomují, že věda je odpovědí na budoucí výzvy, které nás čekají,“ říká Monika Vondráková.

Letošní slavnostní předávání se uskuteční 6. listopadu 2019 v Národním muzeu za přítomnosti zástupců vědeckého, společenského a kulturního života. Veřejnost bude mít možnost seznámit se s novými laureáty Cen Neuron na veřejné debatě 7. listopadu 2019, od 17 hodin v coworkingu Opero, Salvátorská 931/8, Praha 1. Moderuje ji Ondřej Cihlář. Na debatu je nutné se registrovat na rsvp@nfneuron.cz.

O NF Neuron

Hlavním posláním NF Neuron je zvyšovat prestiž vědců v České republice a skrze jejich příběhy tak podporovat národní sebevědomí v naší společnosti. Každoročně proto uděluje těm nejlepším Ceny Neuron včetně  osobní prémie. V čele fondu stojí pět Neuron Founders - Monika Vondráková, Eduard Kučera, Martin Wichterle, Taťána le Moigne a Pavel Kysilka. Od doby svého fungování v roce 2010 ocenil desítky vědců v celkové sumě 66 milionů Kč. Fond se věnuje také popularizaci vědy a propojování vědy a byznysu. Je financován výhradně ze soukromých příspěvků mecenášů - osobností soukromého sektoru, které považují podporu vědy za důležitý aspekt pro prosperitu celé naší společnosti.

Nadační fond Neuron v číslech

- 10 let podpory vědy a výzkumu

- 85 oceněných vědců

- 8 vědeckých Expedic Neuron

- Podpořen vznik divadelní hry Elegance molekuly v Dejvickém divadle

- Vyplaceno již 66 milionů korun

Více info na www.nfneuron.cz

reklama

reklama