Pětka Bydlení mezi panely na stáncích

Pětka Bydlení mezi panely na stáncích

Letošní páté číslo časopisu Bydlení mezi panely přináší zajímavé čtení o bydlení, rekonstrukcích, přestavbách, proměnách bytu, ale například i zajímavou finanční přílohu. Můžete odhalit moderní solitéry v panelovém bytě, přesvědčíte se, že renovace kuchyně je snazší, než si myslíte. Proměníme spolu s vámi starý byt v nový domov. A na návštěvě uvidíte, jak prostor může získat novou tvář. V časopisu nechybí ani zajímavá proměna z pořadu Jak se staví sen - Extra.

Zprohýbané stropy, propsané panelové spáry, malé místnosti, mnoho dveří, nedostatek úložných prostor, hygienický standard z poloviny 20. století... a tak by se dalo pokračovat. Typické neduhy, které je třeba řešit u většiny rekonstrukcí panelového bydlení. Rekonstrukce bytu v osmém patře panelového domu nedaleko centra Ostravy byla dokončena v roce 2021. Byt je užíván mladým párem k bydlení i práci. Lodžie bytu s krásným výhledem na město je orientována na západ. Původní kuchyně byla propojena s koupelnou změněna na wellness s finskou saunou, vanou a sprchovacím koutem ve společné mokré zóně s výhledem ze západního okna. A další zajímavosti z rekonstrukce se dozvíte v reportáži Panelový byt 3+1 byl upraven na velkorysý prostor 2+kk.

Společnost Mora právě uvádí na trh novou generaci sporáků se všemi typy varných desek a elektrickými či plynovými troubami s extra velkým objemem až 74 l. Přicházejí v oblíbených šířkách 50 i 60 cm, a přestože si vystačí s minimem místa, představují kompletní moderní varné centrum s nadstandardně velkým prostorem a zcela mimořádnou výbavou a funkcemi, které otevřou dveře k nečekaným kulinárním cestám i moderním, zdravým úpravám pokrmů. Další podrobnosti najdete v článku Obrovský prostor pro netušená kuchařská dobrodružství.

Kuchyň je srdcem domova, kde se má komfortně vařit, stolovat a pohodlně žít. I v panelovém domě se při rekonstrukci stávajícího bydlení snažíme umístit jídelní stůl do kuchyně či do její blízkosti. Kuchyň a obývací pokoj lze při rekonstrukci přestavět na multifunkční místnost, určenou ke společenským a rodinným aktivitám. Jídelní stůl můžete mít vyrobený na míru z podnoží, osazeného deskou totožnou s pracovní deskou kuchyně. V kuchyňském studiu Oresi vám předvedou dané možnosti. Další rady najdete v článku s titulkem Stolujeme v paneláku.

Otázka, jak zařídit malou koupelnu, už dávno nemusí přidělávat vrásky na čele. Díky chytrým řešením i optickým trikům už není nutné dělat kompromisy a vybírat méně zajímavá nebo efektivní řešení. Česká značka koupelnového vybavení Jika přichystala několik triků, jak i z malé koupelny vytvořit perfektní oázu pro relaxaci. Popis triků naleznete v článku s titulkem Jak na malou koupelnu bez kompromisů?

Garsonka se nachází v novostavbě bytového domu zkolaudovaného v roce 2017. Výměra bytu činí 33 m2. Jedná se o developerský projekt v jedné z krásných pražských lokalit. I přesto, že se jedná o novostavbu, developerem navržená dispozice byla pro pohodlný život velmi špatná. Vchod do koupelny se nacházel v tak zvané „špinavé zóně“ hned za vstupními dveřmi do bytu. Za vchodovými dveřmi nebylo žádné místo na odložení svršků, nevešel se tam ani botník. Garsonka má okno s balkonem orientované na východ (takže se byt nepřehřívá) a celkem velký balkon o rozloze 4 m2. A jak se designérka vypořádala s nelehkým úkolem? To se dozvíte v článku Celková změna dispozice garsonky.

Podzimní výstava skalniček v zahradě Faustova domu na pražském Karlově náměstí je třetí v pořadí z každoročních přehlídek pěstitelského umění Klubu skalničkářů Praha. Přesvědčila nás také, že i s končícím létem má příroda co nabídnout. Nastupující podzim má, tak jako každé z ročních období své kouzlo. Záplavy květů sice očekávat nemůžeme, ale stále je na co se dívat, jen je potřeba se to naučit, stejně jako taková místa pro potěchu oka vytvářet. A právě to jde nadšeným skalničkářům na výbornou. Ocúny držely pomyslnou stráž.

Na základě úspěšných prodejů dřevěných interiérových dveří značky Hörmann rozhodlo vedení této společnosti o výstavbě nového výrobního závodu. Zároveň se rozšiřuje nabídka v tomto segmentu pro zákazníky na českém trhu o několik zajímavých novinek. Ve firemní vzorkovně ve Středoklukách u Prahy byla rozšířena expozice dřevěných interiérových dveří o novinky z kolekce roku 2022. Jedná se například o moderní povrch prachová šeď nebo o dveře z tzv. Black Edition, která nabízí oblíbené a v současné době velmi žádané šedé a antracitové provedení povrchů doplněné černým kováním. Další zajímavé informace v článku Společnost Hormann rozšiřuje nabídku moderních a žádaných typů interiérových dveří.

K blížící se rekonstrukci bytu vzhlížíme s rostoucími obavami. Děsí nás nepořádek, hluk, časová náročnost, omezení provozu domácnosti. To vše jsou důvody, proč se v některých případech přikláníme k myšlence rozdělit rekonstrukci na několik menších etap. "Obecně takové řešení nedoporučujeme a spíše se je snažíme zákazníkům vysvětlit a rozmluvit. Je logické, že si dopředu neumějí představit, jak rekonstrukce probíhá. Ale každé dělení s sebou ponese násobení času rekonstrukce, stavebního nepořádku a všeho ostatního, čeho se oprávněně obávali. Pokud se týká stavební části, rozhodně doporučujeme všechno udělat v jednom bloku,“ konstatuje architekt Jan Počepický. Jak se povedla rekonstrukce jedné koupelny se dozvíte v reportáži nazvané Koupelna ozdobou bytu.

Žít v bytě ve společném domě znamená sdílet s ostatními stěny, příčky, stropy a podlahy. Pokud máte štěstí, ani nevíte, že vedle vás někdo bydlí. Horší je, když se nastěhuje soused s jinými návyky a zvyky. To, jak moc budete sdílet svůj život s ostatními, záleží na samotné konstrukci a materiálech, které jsou v domě použité. Myslel někdo při jeho stavbě na akustiku? A existuje nějaký způsob, jak se z nadměrného hluku nezbláznit? Pusťte se do odhlučnění. Jak na to? Odpověď najdete v článku Odhlučnění bytu pro klidné bydlení.

Žanetě je teprve čtrnáct let. Stará se o ni a vychovává ji její starší sestra Eliška. Žaneta nemá úplně šťastný osud. S jejím příběhem oslovila pořad Jak se staví sen Martina Šmuková, zakladatelka Nadačního fondu Pink Bubble, který pomáhá mladým lidem, jimž onkologické onemocnění zkomplikovalo život. Do designové proměny se tentokrát vrhli Andrea Hylmarová s Markem Povolným. Žaneta chodí do osmé třídy. Nevychovává ji ani maminka, ani tatínek, ale už čtyři roky se o ni stará její osmadvacetiletá sestra Eliška .A jak se rekonstrukce podařila? To se dozvíte v reportáži s titulkem Proměna bytu pro dvě sestry.

Jsou umělci, kteří jsou šťastni, objeví-li svůj styl a způsob vyjádření, k radosti své i uměnímilovného obecenstva. Je třeba se ale i nějak živit. Fotograf Jan Olbert to vnímá poněkud jinak. Jan nepatřil k nejlepším studentům. Často slýchal: Mohl by mít lepší výsledky, kdyby omezil své vedlejší zájmy. Těch zájmů bylo víc! Sport, hlavně atletika, zpěv, kytara, poezie, fotografování… To všechno v jeho životě zůstalo. Místo atletiky se dnes věnuje spíš turistice a také cyklistice. A jak můžete vidět v naší galerii, fotografie ho zajímá nejvíc. Další zajímavosti najdete v článku nazvaném Nevyšlapanými cestami.

A to opravdu není všechno. Například v rubrice Rekonstrukce získáte zajímavé informace o zateplení bytových domů. Součástí tohoto vydání jsou také tipy a trendy, řada soutěží a křížovka o zajímavé knižní novinky. A v neposlední řadě také pravidelná finanční příloha, kde vám předkládáme řadu informací například o stavebním spoření, klíčových pojistných částkách a koupi stavebního pozemku.