Podlehněte elektromobilitě

E-salon
E-salon

reklama

V Evropě je elektromobilita otázkou priorit, protože datum, kdy vstoupí v platnost Green Deal, se nezadržitelně blíží. Také proto je třeba pochopit užší souvislosti a inspirovat se. Třeba na blížícím se veletrhu.

Jedničkou v užívání elektromobility je Norsko a na paty mu šlapou i další severské státy. Paradoxně je to právě Norsko, největší evropský producent ropy a zemního plynu, kde snad o jiný než elektrielektromobilůcky poháněný vůz v současné době nezakopnete. Tam se jim to jezdí, když u každého obchodu, sportovní haly či kulturního stánku mají dobíjecí stanice. Elektromobily tam postupně vytlačují nejen auta poháněná pouze spalovacím motorem, ale i hybridy, včetně plug-in hybridů.

V současné době je tedy na pomyslném žebříčku prodejů těchto ekologicky šetrných vozidel nejvýše Německo, velmi těsně na druhém místě Norsko a následuje Francie.

Z veřejných zdrojů lze zjistit, že prodeje elektromobilů za první pololetí letošního roku v Evropě mají stoupající tendenci a že se jedná o skutečný nástup moderních technologií ohleduplných k životnímu prostředí. Společnost navíc upřednostňuje a nepenalizuje, naopak zahrnuje benefity ty, kteří na zelenou dopravu přejdou. Ale pojďme na další čísla. V rámci starého kontinentu našlo svého majitele kolem 300 tisíc elektro automobilů. V poměru k prodejům klasických automobilů se spalovacími motory je to sice pouze 2,7 % z celkového počtu prodaných osobních vozidel, nicméně se jedná o strmý růst podporovaný nejen jednotlivými státy, ale taktéž orgány Evropské unie.

Podíváme-li se dále do světa, tak světovou velmocí v elektromobilitě jsou USA, a hlavně Čína. Právě tam prodeje elektromobilů nebo plug-in hybridů překračují rekordní hodnoty.

Jak je tomu v naší republice? Dorazte na e-SALON na výstaviště PVA EXPO PRAHA Letňany. Třetí ročník veletrhu čisté mobility e-SALON se po odmlce způsobené koronavirovou pandemií opět vrací ve svém standardním termínu, tedy na podzim. Úvodní den, 11. listopad, bude patřit médiím a odborníkům, pro širokou veřejnost se veletrh otevře 12. listopadu a potrvá do neděle 14. listopadu. Generálním partnerem veletrhu je skupina ČEZ. Spoluorganizátorem akce je opět televize Prima.

Elektromobilita je pro energetickou společnost logickým trhem, Skupina ČEZ se proto elektromobilitě systematicky věnuje již více než 10 let. Provozujeme největší tuzemskou síť veřejného dobíjení, která čítá přes 320 stanic po celé České republice. Plných 80 % jich umožňuje rychlé dobití – doplnění většiny kapacity baterií vozu za desítky minut. Rychlodobíjecí stanice vznikají i díky podpoře z dotačního programu financovaného Evropskou komisí CEF (Connecting Europe Facility), část Transport.

Přijďte se podívat a ověřit si, že budoucnost má zelenou.

E-salon
E-salon

reklama

reklama