Pohodové čtení na prázdniny nabízí Naše příroda

Pohodové čtení na prázdniny nabízí Naše příroda

Léto je v plném proudu a spousta z nás ho letos tráví místo u moře procházkami našimi luhy a háji. A že je co pozorovat a objevovat. Začít však můžete přímo na své zahrádce – roste nám tam toho většinou víc, než jsme sami zasadili či zaseli. Říkáme tomu sice plevel, ale spousta těchto nechtěných rostlinek je užitečných a využívaly je už naše babičky. V novém čísle Naší přírody toho však jako obvykle najdete mnohem více – například se dozvíte, jak se dýchá pod vodou, jak rozeznat bobra, ondatru a nutrii, na výlet vás pozveme k Vrbenským rybníkům, na Šumavu, ale i na Liptov a spoustu dalšího. Tak hezké prázdninové čtení.

Nabízíme malou ochutnávku:

(Pod)vodní dýchání

Naše stojaté vody se hemží nespočtem titěrných tvor(ečk)ů. Povětšinou jsou to larvální stadia hmyzu a z dospělců převažují ploštice anebo brouci. Aby se všechna ta drobotina do rybníka směstnala, někteří pobíhají po hladině (neuston), jiní rejdí ve vodě (nekton) anebo se v ní jen bezvládně vznášejí (zooplankton) a zbytek se krčí dole u dna (zoobentos). Ať už se nacházejí nahoře, uprostřed anebo úplně dole, musejí si obstarat kyslík potřebný k dýchání. A tak se pojďme podívat jak.

Neobyčejné příběhy afrického hosta

Mimořádná popularita vlaštovky nepřekvapí: člověkem nedotčenou přírodu opustila dávno, soužije s námi už tisíce let. Vlaštovka obecná je jedním z nejčastěji kroužkovaných ptáků u nás i v zahraničí a díky České společnosti ornitologické se stala i vůbec prvním nositelem titulu „Pták roku“. Ten letos připadl jiřičce obecné. Je tedy projevem základní ornitologické slušnosti věnovat krátké zamyšlení i její „sestře“, vlaštovce.

Tři esa z Liptova

Liptov pro nás často znamená synonymum pro nejatraktivnější slovenské hory. Počínaje Západními Tatrami, přes Velkou Fatru, Chočské vrchy až po Tatry „nízké“ i ty „vysoké“. Všechna pohoří tu máme soustředěna na dosah ruky. Stačí se rozhodnout. My se ale teď budeme striktně držet podhůří. A společně prozkoumáme trojlístek tamních pokladů.

A co vás všechno čeká v aktuálním čísle:

(Pod)vodní dýchání… / Alena Říhová

Co vyrostlo na zahradě (a ani sázet jsme to nemuseli) / Hana a Vladimír Motyčkovi

Na Vrbenských rybnících je stále živo / Jaromír Zumr

Neobyčejné příběhy afrického hosta / Tomáš Grim

Podzim ťuká na dveře… / Alena Říhová

Mezi moři severními a jižními / Jan Vítek

Tři esa z Liptova / Jakub Hloušek

Luzný a Roklan: krásné, ale nedostupné kopce Šumavy / Martin Janoška

Vlha pestrá – klenot naší přírody / Jan Kopecký

Bobr, ondatra nebo nutrie? / Denisa Mikešová

Štítarský kopec – Štítarské hradisko / František Groessl

Smyslohrátky / Monika Tošenovská

Spravedlnost pro přírodu / Denisa Mikešová

Vliv větrných elektráren na ptactvo / Zdeněk Jagielski