Proč na veletrh elektromobility? Pro informace i za designem

Psal o tom Jules Verne, my elektromobilitu budeme žít. Do práce dojedeme elektroautem, přes poledne se svezeme do blízké restaurace na e-koloběžce a o víkendu si sedneme na e-kolo a vyrazíme do přírody. Jak se ale v nabídce novinek orientovat?
Esalon
Esalon

reklama

Pokud se v nabídce moderních technologií tolik nevyznáte, máme pro vás řešení. Vyrazte od 12. 11 do 14. 11 do pražských Letňan. Připraven pro vás bude veletrh čisté mobility s názvem e-SALON na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany.

Ať se to někomu líbí, jinému ne, doba elektromobilní je zde. Před lety se na projekty tohoto rázu dívala veřejnost s despektem, dnes je již každodenní praxí. Hromadný trh e-mobility funguje, elektromobily jsou součástí dopravního provozu. A počet vozidel s alternativním pohonem se stále zvyšuje.

Před několika lety vědci spočítali, že fosilních paliv není do budoucna dostatečná zásoba a jejich zdrojů také ne. Predikovali tehdy, že máme jako lidstvo cca čtyřicet let na to, abychom se začali věnovat alternativním zdrojům a přešli na ně. Což ale nebyl jediný důvod prudkého rozvoje celého odvětví.

Dalším aspektem jsou klimatické změny a množství emisí, které pravidelně produkují spalovací motory, došlo k prudkému rozvoji těchto před lety nemyslitelných technologií z oblasti sci-fi.

A elektromobilita je koncepcí s jasným cílem: sloužit lidem a nezamořovat životní prostředí.

Dalším benefitem je, že elektromobily i jiné dopravní prostředky jsou designově odpovídající futuristickému vzhledu, který je nyní velmi akcentován znalci umění a stylu. V kostce se tak dá říci, že každý vůz v této kategorii je unikátním skvostem, uměleckým dílem.

Faktem je, že jejich cena není nízká, je dobré ale vědět, že se jedná o modely většinou zcela bezúdržbové, zásadnější investice nejsou díky tomu na pořadu dne. Elektromobilita sluší velkým městům, je výhodná i pro ty, kdo do center měst pravidelně zajíždějí. Díky tomu, že jsou ovzduší nezamořující, netýkají se jich modré parkovací zóny. Takže odpadají starosti s parkováním.

Ovšem je namístě nezapomínat na vozidla hybridní. Tedy taková, která fungují na alternativní koncepci pohonů – elektrickém, střídajícím se se spalovacím. Pokud si takový vůz oblíbíte, máte čistě hybridní vůz, který se dobíjí jízdou a při rekuperaci ukládá brzdnou energii. Nebo plug-in systém hybridního vozidla, které lze přes akumulátor dobíjet z nabíjecích stanic. Začne-li pak akumulátor slábnout, nastartuje se spalovací motor a baterie se dobije opět přes dynamo.

Je jistě diskutabilní, jak bude celkově přínosný plán Green Deal, a celý vývoj kolem něj budeme pečlivě sledovat. Na druhou stranu je radostí užívat si pohled na technologické novinky, jejich testování i další možnosti, které veletrh nabízí. Vydejte se na něj, rozhodně se přesvědčíte o tom, že elektromobilita je velkým krokem kupředu.

ČEZ na cestě do budoucnosti

Elektromobilita je pro energetickou společnost logickým trhem, Skupina ČEZ se proto elektromobilitě systematicky věnuje již více než 10 let. Provozujeme největší tuzemskou síť veřejného dobíjení, která čítá přes 320 stanic po celé České republice. Plných 80 % jich umožňuje rychlé dobití – doplnění většiny kapacity baterií vozu za desítky minut. Rychlodobíjecí stanice vznikají i díky podpoře z dotačního programu financovaného Evropskou komisí CEF (Connecting Europe Facility), část Transport.

Současně skupina ČEZ v oblasti elektromobility nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů jak pro jednotlivce, tak i pro firmy, municipality a kraje: prodej či pronájem elektromobilů, návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, speciální tarify a sazby, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení a elektrifikaci fleetů. Samozřejmostí je realizace a provoz dobíjecích stanic elektrobusů, případně komplexní řešení spadající do konceptu tzv. chytrých měst.

reklama

reklama